baninka
16.08.06,10:59
Dobrý deň,

po 30 telefonátoch do SP som sa dostala k dvom rôznym informáciám (podotýkam že ide len o to, či z-ncovi, ktorému bol v 06/2005 spätne priznaný predčasný starobný dôchodok - PSD - potrebujem opraviť odvody do SP.)
Neviem či ste to niekto robili ale prosím o rady, vzhľadomna to, že u mňa ide o prelom rokov.
Jedna pracovníčka SP povedala, že výkazy z minulého obdobia sa už neopravujú, len sa o preplatky ponížia sumy následných odvodov.

Druhá povedala, že treba opraviť aj rok 2005 a o preplatky ponížiť následné odvody.

Tretia povedala, že minulý rok sa za nič na svete nesmie meniť, upravujú sa len odvody za tento rok.

Neviem čo mám robiť. Ale prijala by som tretiu variantu, aj z toho dôvodu, že z-nec si za rok 2005 podával sám daňové priznanie a zrejme si ho pri zmene príjmu a uplatnených nezdaniteľných položiek bude musieť podať ešte raz ako dodatočné a daňový úrad mu určite bude chcieť vyrubiť penále. Ale sa mi zdá, že to by z-nec nemal doplácať za to, že SP spätne pridelľuje dôchodky.....?????

Prosím, ako by som mala postupovať, resp. ako ste Vy postupovali v takýchto prípadoch?

Ďakujem.
jana stecova
16.08.06,09:07
Mala som podobný problém a riešila som ho tou treťou možnosťou, na odporúčanie SP.
baninka
16.08.06,09:12
Hura, no aspon niekto....volávam do SP už asi dva týždne ale je to nenormálne dobiť sa dvoch rovnakých odpovedí.
Ešte počkám či niekto má podobnú skúsenosť, ale mne sa tiež tretia skúsenosť javí ako najpriechodnejšia.
baninka
17.08.06,06:57
Prosim a ako je spravne postupovat pri oprave vykazov?
Vzhladom na skutocnost, ze aj z-tel aj z-nec zaplatili navyse. Z-nec si odrata to, co zaplatil navyse z nasledujúcej odvodovej povinnosti a ako má postupovať z-nec? Má si vyžiadať od SP formou oficiálnej žiadosti preplatok z titulu....že napr. poberá dôchodok?

Viete mi niekto prosím poradiť?
SILVIA54
17.08.06,08:17
Ahoj, mám podobný problém ako ty,mám zamestnanca ktorý dosiahol dôchodkový vek už v minulom roku a ja som až doteraz za neho odvádzala aj invalidné poistenie ktoré už platiť nemusel.Volala som s pani zo sociálky a povedala mi že sa to opraví v ďalšej výplate,resp.v ďalšom výkaze a to takým spôsobom že zamestnancancovi ktorého sa to týka už opravím invalidné poistenie že nebude platiť(samozrejme) a dám duplicitné rodné číslo s mínusovými hodnotami( spočítam inv.pois.za jednotlivé mesiace) s nulovým VZ.Čiastka ktorá sa mi mala vrátiť sa automaticky odpočíta z inv.pois.ostatných zamestnancov a netreba nič posielať na sociálnu poisťovňu.
jales
17.08.06,08:53
Mala som ten istý problém. Opravila som to v mesiaci, keď mi zamestnankyňa doručila výmer o dôchodku. SP výkaz akceptovala - nevypisovalo mi žiadne chyby. Nemala som však ešte na to kontrolu.
jales
ZuzanaP
17.08.06,09:13
Stalo sa to aj u nás - ibaže to bol inv. dôchodca, prelom rokov a podobne.

Vo výplate som si normálne dala poistné, ale s plusovými položkami (aby jej to sumy prirátalo k výplate) a do poznámky som si napísala, že ide o spätné priznanie inv. dôchodku.

Vo výkaze mi to normálne načítalo sumy, tak som aj odviedla. Ešte nikto nevolal zo SP, že by to bolo zle.

Pri konzultácii mi tiež radili opraviť výkazy a o sumy si ponížiť nasledovnú odvodovú povinnosť, ale v Krose mi poradili spôsob, ako som popísala vyššie.
SILVIA54
17.08.06,09:34
Ahoj aj ja mám prelom rokov 2005 a 2006 a pani zo sociálky mi povedala že dať mínusové hodnoty tak neviem teraz.
ZuzanaP
17.08.06,09:45
Ja som dala mínusové hodnoty, je to pre nich aj pre mňa podstatne menej roboty. Bolo mi tak poradené od Krosu - máme od nich mzdový program. A to by už hádam prišli na to, že ten výkaz je chybný, veď ho posielam elektronicky.
SILVIA54
17.08.06,09:53
Aj ja som to tak dala,do zakladu som dala vymeriavacie zaklady za cele obdobie co nemal platit,ale vo výkaze nic nevidim.
ZuzanaP
17.08.06,10:02
Silvi, ja som si tie odvody rozdelila za každý mesiac, čo nemal platiť, zvlášť. Napr. inv. poistenie za 12/2005:
VZ: -3450, poistné -104
a tak ďalej.

Tie odvody sa potom načítali a tak to bolo aj vo výkaze.
SILVIA54
17.08.06,10:06
Stále nerozumiem,v tej výplate ku ktorej si to opravovala? Lebo ja mám celkovú sumu VZ za celú dobu čo nemal platiť a keď som to tam zadala tak ok ale nič sa nestalo vo výkaze.Asi som trochu zabrzdená:eek:
ZuzanaP
17.08.06,10:18
Ja som jej to opravila vo výplate za 06/2006. Vo výkaze to vyzerá nasledovne:
Vym. základ pre SP, SDS, IP a PVN mi dalo ako pre ostatné (teda pre NP, UP), ale poistné IP - zamestnávateľ a IP - zamestnanec mám hodnotu -579.
To je suma, ktorá jej bola pripočítaná, ako vrátená za to, čo nemalo byť odvedené.
SILVIA54
17.08.06,10:27
Ďakujem, ja ja to tak urobím.;)
ZuzanaP
17.08.06,10:55
;) Skús, keby niečo, ozvi sa.;)
milanr
18.08.06,10:06
Ak sa môžem pripojiť so svojou skúsenosťou. Mala som tiež ZC so spätne priznaným dôchodkom z 12/05. V SP mi povedali, že v príslušnom mesiaci po predložení rozhodnutia zo SP mám vrátiť IP+PvN ZC aj ZĽ a do el. výkazu mám dať výnimku VZ (T). Spätne nie je potrebné opravovať výkazy. Tak VZ som nechala, taký aký vyšiel po výpočte mzdy za príslušný mesiac. Opravila som iba odvod poistného ZC a ZĽ. Na to, že to bol prechod rokov nepovedali nič. Čo sa týka daňovej stránky. Vrátením poistného sa zýšil ZC základ dane a vyššiu daň zaplatil v mesiaci vrátenia preplatku. Mňa skôr trápi ako sa to bude posudzovať pri DP a RZ DzP za r.2006, keď preplatky zo SP sa posudzujú podľa § 8 ako ostatné príjmy !? Alebo na mysli majú iba preplatky vrátené SP, ktoré sa nezdanili !? Škoda, že SP nemá v tomto jednotný postup pre všetky pobočky. Potom človek váha, či to urobil vôbec správne !
SILVIA54
18.08.06,10:30
To by zaujímalo aj mňa ako to bude,ale snáď sa ten preplatok nebude tak brať,lebo chudák potom ma asi zabije keď si bude musieť robiť daňové priznanie:(
baninka
21.08.06,06:41
Milanr a Silvia 54 - dakujem za vaše príspevky. Dnes ráno som znova volala do sociálnej poisťovne. Po 10 minútach a množstvách prepojených telefonátov som sa aj tak nedočkala odpovede, ako čo urobiť. Takže som zúfalá. Jedna pani vravela že oprav len rok 2006 druhá - aj minulý rok.
Je to na nervy. Skúsim opraviť asi len rok 2006 a počkám na odozvu zo SP ak nejaká bude...
Neznášam tieto rôzne údaje lebo aj na daňovom úrade vravia niečo iné. To je ale klasický problém, že daňová správa a SP nikdy nemajú jednoznačné vysvetlenie k problémom....:(
SILVIA54
21.08.06,06:54
Ahoj baninka, ja som tiež volala so sociálkou asi s 10 pracovníčkami vo štvrtok a opravujem aj rok 2005+ rok 2006,vlastne všetko a s daňami neviem ako sa to bude brať v ročnom zúčtovaní.Uvidíme...
Fany
18.09.06,08:07
Chcem sa ešte spýtať, ak zamestnancovi opravím teraz vo výplate uvedené odvody, na výkaze do SP budem mať ponížený aj vymeriavací základ (-suma)na IP alebo iba sumu IP? Mám k tomu poslať nejaký komentár do SP? Výkazy posielam elektronicky.
ZuzanaP
18.09.06,08:11
Nedávala som žiadny komentár, výkazy zasielam elektronicky a žiadne námietky SP nemala, je to už 3 mesiace. Takže predpokladám, že je to OK.
SILVIA54
18.09.06,08:12
Ahoj, ja som neposielala už žiadny papier,tak mi aspoň povedala pracovníčka soc.poisťovne. Na výkaze sa mi znížila suma na IP prvá strana.V prílohe je u toho pracovníka so znamienkom mínus suma vypočítaná za celé obdobie,ktorá sa mu vráti.
nikulik
20.03.07,09:07
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Našla som chybu v 7 mesiaci 2006. Tak som to opravila, ze vytlacim opravne vykazy, ale v sp mi povedali, ze to nemozem dat opravny vykaz ale musim to opraviť vo vykaze v aktualnom mesiaci ktory budem odovzdavať, čiže v mojom prípade v odvodoch za febr.2007. Ale ako sa to opravuje, to vobec neviem.:eek:
jankasm
20.03.07,11:14
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Našla som chybu v 7 mesiaci 2006. Tak som to opravila, ze vytlacim opravne vykazy, ale v sp mi povedali, ze to nemozem dat opravny vykaz ale musim to opraviť vo vykaze v aktualnom mesiaci ktory budem odovzdavať, čiže v mojom prípade v odvodoch za febr.2007. Ale ako sa to opravuje, to vobec neviem.:eek:

Jednoducho to, čo si opravila v pôvodnom výkaze prenesieš do aktuálneho výkazu. Takže ak ste vtedy odviedli napr. o 200 Sk menej, teraz odvediete o 200 Sk viac a presne opravíš príslušné sumy všetkých poistení.
Heni
11.04.07,14:08
aj ja som našla chybu vo výkazoch za 6/2006 a 7/2006. firma však už žiadnych zamestnancov nemá... ako teraz s opravou? :confused:
(podotýkam, že výkazy za tieto mesiace odovzdané boli, ale uhradené Sociálnej poisťovni to ešte nebolo...)
monikad
02.05.07,06:25
Prosim Vas, poradaci, je taky isty postup ako pisete vyssie, aj ked ide o opravu vykazu za rok 2005 kvoli tomu, ze zamestnavatel, vobec neodviedol odvod za zamestnanca? Neviem akym zazrakom, ale za vsetkych odviedol, len za jedneho nie.

No v sucasnej dobe ten clovek uz nie je zamestnancom, takze v aktualnych vykazoch to nie je mozne doplnit. Co navrhujete? A ako s vykazmi do zdravotky a na DU?

dakujem.
monikad
02.05.07,11:15
Prosim, poradi niekto?
Tomáško
01.10.07,09:41
Prosím o radu..minulý mesiac som zaslal do SP zle vyplnený mesačný výkaz. Namiesto nulového som poslal so sumou, ale našťastie zbadal som to pri uhradzovaní odvodov a tak som zaplatil správnu sumu, lenže v SP majú tie zlé výkazy.Ako to mám napraviť?
Lianka
29.01.09,17:02
Zamestnanec je od 7/2008 poberatelom starobneho dochodku a zaroven pokracuje v dovtedy existujucom pracovnom pomere. Vsimla som si, ze mu mzdarka aj nadalej zrazala poistne do vsetkych fondov a uplatnovala nezdanitelnu cast na danovnika. (Takto vypocitane mzdy su v neprospech zamestnanca.)
Ma mzdarka (externa) povinnost mzdy spätne opravit? (Podla vyjadrenia zamestnanca: mzdarka sa tvari, ze je vsetko ok, a ziadna oprava miezd neprichadza z jej strany do uvahy.)
Lianka
01.02.09,14:48
Viem mi niekto poradit?
Lianka
03.02.09,20:41
posuvam...
Lianka
08.02.09,12:57
Zamestnanec je od 7/2008 poberatelom starobneho dochodku a zaroven pokracuje v dovtedy existujucom pracovnom pomere. Vsimla som si, ze mu mzdarka aj nadalej zrazala poistne do vsetkych fondov a uplatnovala nezdanitelnu cast na danovnika. (Takto vypocitane mzdy su v neprospech zamestnanca.)
Ma mzdarka (externa) povinnost mzdy spätne opravit? (Podla vyjadrenia zamestnanca: mzdarka sa tvari, ze je vsetko ok, a ziadna oprava miezd neprichadza z jej strany do uvahy.)

Hmm, tazka otazka? Nevie sa niekto vyjadrit, prosim? Jedna sa o moju mamu a bola by som nerada, keby ju zamestnavatel o nieco ukratil.
mzdarka renca
08.02.09,13:18
Zamestnanec je od 7/2008 poberatelom starobneho dochodku a zaroven pokracuje v dovtedy existujucom pracovnom pomere. Vsimla som si, ze mu mzdarka aj nadalej zrazala poistne do vsetkych fondov a uplatnovala nezdanitelnu cast na danovnika. (Takto vypocitane mzdy su v neprospech zamestnanca.)
Ma mzdarka (externa) povinnost mzdy spätne opravit? (Podla vyjadrenia zamestnanca: mzdarka sa tvari, ze je vsetko ok, a ziadna oprava miezd neprichadza z jej strany do uvahy.)

Zamestnanec dôchodca mal v roku 2008 nárok na OP na zníženie dane z príjmu (z dôvodu, že nebol starobný dôchodca od začiatku kalendárneho roku, pozri si zákon o dani z príjmov), tento rok už nárok na OP nemá. Ak je zamestnanec poberateľom starobného dôchodku, tak on a zamestnávateľ neplatia niektoré poistenia do soc. poisťovne a to tieto: invalidné DP a poistenie v nezamestnanosti. Mzdárka by to mala opraviť, čo jej vôbec nezávidím.
Lianka
08.02.09,13:30
Dakujem, renca. S tou odpocitatelnou polozkou mi to je viac menej jasne. Len o tie odvody mi islo, ci je povinna to opravit alebo nie. Otazka, ako na nu "zatlacit", aby to urobila? Nezda sa byt ochotna...
mzdarka renca
08.02.09,13:37
Odpočítateľná položka ti znižuje základ dane, z ktorého sa ti počíta daň z príjmu. V konečnom dôsledku, bude mať kôli tejto skutočnosti nižšiu čistú mzdu, lebo zaplatí vyššiu daň.
Lianka
08.02.09,13:45
A nemoze opravit za tie mesaice spätne len odvody a ponechat uplatnenie odpocitatelnej polozky, ako to robila doteraz?
mzdarka renca
08.02.09,13:51
A nemoze opravit za tie mesaice spätne len odvody a ponechat uplatnenie odpocitatelnej polozky, ako to robila doteraz?

Môže, ale asi si nevieš predstaviť koľko je s tým práce. Ešte otázočka, mama odovzdala mzdárke výmer zo soc.poist., že je starobná dôchodkyňa a kedy?

Ak to jej mzdárka opraví, tak to nie je len o soc. poisťovni, ale aj o tom, že sa jej zmení aj základ dane a mzdárka musí opraviť aj to. Daň bude vyššia, t.j., že bude musieť tvojej mame doplatiť IP a PvN a vypočítať z vyššieho základu dane daň a poslať opravné prehľady na DÚ.
Paula
08.02.09,14:02
Toto som našla v archíve:

http://www.porada.sk/732314-post4.html

Treba sa informovať na SP, či ten postup ešte platí.
Lianka
08.02.09,14:07
Ja si to viem predstavit, co obnasa oprava, ja tiez robim mzdy - ale radsej ich robim priebezne poriadne. Tiez som v minulosti musela parkrat mzdy opravovat, nastastie sa jednalo o 1 mesiac a drobne nedostatky.

Ono je to totiz tak, ze zamestnavatelom je pani doktorka, ktora nema ani paru o zakladnych ekonomickych otazkach, nicomu nerozumie, ani nechce rozumiet a nic si neda vysvetlit. Jeden cas som im robila mzdy aj ucto ja. Lenze neskor som pozadovala cenu o 200 Sk mesacne vysiu (bavime sa o povodnej cene 1 000 Sk) - a to som uz bola draha... :-))) Tak si nasla "lacnejsiu" a zrejme to tak aj vyzera - ta nova ekonomka pride na 5 minut - nema cas na ziadnu diskusiu, len zoberie podklady a ponahla sa na odchod. Nic nechce pocut, nic nevysvetluje. Len donesie a odnesie papiere. Vidim to tak, ze robi do vysky svojho "platu", comu nasvedcuje aj to, ze ked sa mama ozvala, ze je uz na dochodku, povedala len, ze ok, ze od januara 2009 to zohladni pri vypocte mzdy. A co ten pol rok v roku 2008, odkedy uz bola dochodkynou?

PS
Je mozne, ze mama rozhodnutie o dochodku ani neodovzdala... Upozornila som ju na to, ze ak to neurobila, nech to urobi co najskor.
mzdarka renca
08.02.09,14:18
Aj ja robím popri práci účtovníctvo a mzdy, ale som "zlá" a trvám na riadnych podkladoch. Ešte jedna vec, aj soc. poisťovňa si dáva načas s výpočtami dôchodkov a nedaj bože, ak nemá zamestnanec v poriadku všetky ELDP za celé obdobie poistenia, trvá to niekedy aj pol roka. A čo potom, ak zamestnanec (nie z vlastnej viny) donesie rozhodnutie o dôchodku po 3 mesiacoch (napr. dôchodca od 1.2.2008 a rozhodnutie dostane 3.6.2008)?
A najlepšie bolo, keď si moja zamestnankiňa, ktorá v roku 2007 požiadala o dôchodok spätne od 7.9.2005 (vtedy dosiahla dôchodkový vek). To som vôbec neopravovala a neriešila, to už naozaj odmietam.
Lianka
08.02.09,14:28
Vies este aj to, ze mama tam mala nejaku znamu, tak este aj rozhodnutie mala do mesiaca a to je ozaj super rychlo v dnesnej dobe. Skusim si pozriet este to, na co ma upozornila Paula, prip. si zavolam do SP. Ale zas, ak by tie mzdy opravila a opravila by ich tak, ze neuplatni spätne odpocitatelnu polozku, tak sa to vlastne mame vobec neoplati nechat opravit... Ale kedze zmenu v danovom vyhlaseni mama pocas roka nepodpisovala, mzdarka je povinna jej odpocitatelnu polozku uplatnit (aj pri prip. oprave miezd), nie?
Lianka
09.02.09,07:12
Dakujem, renci.