marions
05.09.18,15:16
máme zamestnanca, ktorý mal PZ na dobu určitú. Končila mu 20.08.2018. Ja som si to nevšimla, zabudla som ho odhlásiť a on pracuje naďalej. Máme ešte nejakú možnosť, ako s nim PP ukončiť alebo musíme postupovať ako pri ukončení PP na dobe neurčitú? Musíme mu dať odstupné? Je to práca so súhlasom zamestnávateľa, keď sa na to zabudlo?
Tweety
05.09.18,15:22
Jeho doba určitá sa zmenila na neurčitú. O podmienkach výpovede pozri §63. Ešte sa môžete na skončení PP dohodnúť.
marions
05.09.18,15:24
Tak nemáme inú možnosť, ako ho prepustiť ho s dvojmesačnou výpovednou dobou keď ho nepotrebujeme? A nevadí. že nie je dodatok k zmluve?
Tweety
05.09.18,15:27
Aká SD? VD si asi myslela, tá pri výpovedi je, a dodatok netreba.
marions
05.09.18,15:31
ospravedlňujem sa, už som to opravila, samozrejme výpovedná lehota.... áno, pokúsime sa dohodnúť, ale ak nebude súhlasiť, tak iná možnosť asi neexistuje.... ak ani dodatok netreba.... myslela som, či aj on nemal sa opýtať či má pokračovať.... či to je len na zamestnávateľovi
marions
05.09.18,15:41
takže je to len na zamestnancovi, či sa bude chcieť dohodnúť... a ak povie, že nesúhlasí, tak ho musíme prepustiť normálne ako pri pp na dobu neurčitú?
Tweety
05.09.18,15:48
Tak, prepustiť len zo zákonných dôvodov uvedených v §63 ZP.
marions
05.09.18,15:49
Ďakujem veľmi pekne, aj keď si ma moc nepotešila.... majiteľ ma pochváli :(
A predsa len, nemalo to byť o dohode ? Prečo to závisí len od zamestnávateľa ? A nemôžeme mu spätne predĺžiť pp na dobu určitú?
avalik
05.09.18,15:53
marions, ty si priama nadriadena zamestnancovi? ty si mu nariadila prist do prace po skonceni doby urcitej?
Tweety
05.09.18,15:57
Predĺžiť ste mohli ale tam už treba dodatok. To ešte relatívne môžete urobiť ale s jeho súhlasom.
marions
05.09.18,16:01
A keby on nesúhlasil, tak sa nedá? A nie som ani nadriadená, a ani som mu nenariadila prísť do práce.... len sa na to zabudlo, zamestnanec neprestal chodiť do práce /pravdepodobne aj on zabudol /alebo chcel zabudnúť/ a zmluva sa automaticky prekvalifikovala na dobu neurčitú :(
a to sa mi vidí také dosť nespravodlivé, že pre pár dní teraz zamestnávateľ musí postupovať ako pri dobe neurčitej
Tweety
05.09.18,16:04
Nie, bez dohody sa nedá predĺžiť.
avalik
05.09.18,16:14
"marions (Dnes 18:49) Ďakujem veľmi pekne, aj keď si ma moc nepotešila.... majiteľ ma pochváli
A predsa len, nemalo to byť o dohode ? Prečo to závisí len od zamestnávateľa ?? A nemôžeme mu spätne predĺžiť pp na dobu určitú? "

§ 71

Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

chybu urobil ten co mu dovolil po skonceni doby urcitej pracovat ...

aj na predlzenie treba obe strany ... predlzenie nie je mozne jednostranne

... a spatne? jednine so suhlasom zamestnanca - ale zamestnanec by bol sam proti sebe ak by teraz, ked ma dobu neurcitu suhlasil s predlzenim doby neurcitej ... nemozete ho donutit podpisat spatne predlzenie doby urcitej


...
marions
05.09.18,19:24
Ďakujem veľmi pekne za názory.... vedela som, že je to tak, len som myslela, že ak náhodou by sa s tým ešte dalo niečo robiť...
kopretinka
05.09.18,19:56
keď zamestnávateľovi nevadilo,že chodí do práce,dokonca si to ani nevšimol,tak ho asi potrebuje na tú prácu,alebo si zamestnávateľ myslí,že po tom termíne sa tá práca vykonáva sama?
marions
05.09.18,20:21
To je pravda,ale práca bude ešte tak 2 týždne a potom ho potrebovať nebudeme....a jednoducho som zabudla, lebo sa mi to ešte nestalo, že by niekto prišiel a pracoval po ukončení PP na dobu určitú
kopretinka
05.09.18,20:22
tak po dvoch týždňoch výpoveď z nadbytočnosti plus odstupné........