IvetaH
07.09.18,09:00
Rodičovská dovolenka skončila 31.8.2018 -t.j. od 1.9.2018 mala nastúpiť. Dnes mi len cez telefón povedala, že "serie" na takú robotu. A s tým skončila. Doba zamestnania vrátane MD aj RD je od 1.1.2013 a trvá, t.j. 6 rokov. Zostatok dovolenky z MD má 7 dní z roku 2016.
Zamestnávateľ rozhodol o okamžitom skončení, ale to nie je podľa mňa možné, dievča sa vyspí a budeme chodiť po súdoch.
Môžem dať výpoveď z dôvodu porušenia zákonníka práce, neoznámila ani koniec RD ani čo ďalej ani nenastúpila do práce a telefonické vyjadrenie nie je vyjadrenie. Ak dám teraz v 92018 výpoveď zamestnávateľa, tak koniec prac pomeru bude k 31.12.2018. A dovolenku jej znížim ako za absenciu, tak na preplatenie nebude mať nič. Dobre to uvažujem?
ďakujem
ivka70
07.09.18,07:21
Spravnejsi postup by bol absencia, pisomne upozornenie a potom za opakovanu absenciu opakovane pisomne spolu so skoncenie PP.
Dovolenku za absenciu mozes kratit len tu, na ktoru vznikol narok v tomto roku - cize nemas aku dovolenku kratit, tu z roku 2016 jej musis preplatit.
Otazka je, ci si narok na dovolenku pocas MD spravne prepocitala, 7 dni sa mi zda malo.

zze/2001-311/109/7

Skuste sa s nou dohodnut, ze pripravite dohodu o skonceni PP napr. k 11.9. s tym, ze v septembri vycerpa tu staru dovolenku a PP skonci korektne.
Aj keby ste jej tu dohodu odniesli podpisat domov sa vam to skor oplati ako natahovanie s absenciami a pod.
IvetaH
07.09.18,07:51
ojojojoj, tak to bude aj na dlhšie. Dovolenku som vypočítala, že nárok má 4 týždne, MD končila 29.3.2016 - to mi vyšlo 5 dní a 2 mala zostatok z 2015. Problém je, že už neberie telefón, konateľ povedal, že nebude obchádzať jej dom aby ju zastihol a snažil sa ju presviedčať, aby sa dohodla. Rozhodla sa nebaviť so zamestnávateľom, tak nič s tým neurobí, nedonúti ju na dohodu, nemôže jej prísť vyzváňať ku dverám. Ale asi urobíme ako píšeš, upozornenie a potom skončenie PP. Konateľa trafí, keď mu poviem, že dovču jej musí preplatiť. Ďakujem ti.
IvetaH
07.09.18,08:01
Ešte som toto našla z 15.10.2015:
Ide mi o druhý odstavec, neviem to naformátovať na farebno.
Môžeme dať okamžité ukončenie aj bez upozornenia?

Zákonník práce ukladá zamestnankyni povinnosť minimálne jeden mesiac vopred oznámiť zamestnávateľovi predpokladaný deň nástupu do práce po skočení rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 3 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce). Predpokladáme, že takzvaná „predĺžená“ rodičovská dovolenka bola poskytnutá zamestnankyni z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa vyžadujúceho osobitnú starostlivosť. Rodičovská dovolenka sa v uvedenom prípade poskytuje zamestnankyni až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Zamestnankyňa je preto povinná nasledujúci deň po šiestich narodeninách dieťaťa nastúpiť do práce, prípadne inak ospravedlniť svoju neprítomnosť v práci.

Keďže zamestnankyňa do dnešnej doby neoznámila zamestnávateľovi dôvod svojej neprítomnosti v práci, zamestnávateľ môže túto situáciu vyhodnotiť ako absenciu v práci. O tom, či ide o neospravedlnené zameškanie práce, rozhoduje zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov (§ 144a ods. 6 Zákonníka práce). Ak nemá zástupcov zamestnancov, koná samostatne. Reťazové neospravedlnené absencie sa považujú za závažné porušenie pracovnej disciplíny, na základe ktorého môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnankyňou podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Okamžité skončenie pracovného pomeru je jednostranný právny úkon účastníka pracovného pomeru adresovaný druhému účastníkovi tohto pomeru, ktorý smeruje k skončeniu pracovného pomeru.

Zákon pre platnosť tohto právneho úkonu predpisuje formálne a obsahové náležitosti. Okamžité skončenie pracovného pomeru medzi iným musí byť písomné a doručené, zamestnávateľ v ňom môže uplatniť iba dôvod uvedený v Zákonníku práce, ktorý v ňom musí skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom (§ 70 Zákonníka práce) a musí byť vopred prerokované so zástupcami zamestnancov (§ 74 Zákonníka práce). Ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, tak zamestnávateľ koná samostatne (§ 12 Zákonníka práce). Dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru musí byť v písomnom okamžitom skončení pracovného pomeru uvedený tak, aby bolo zrejmé, aké sú skutočné dôvody, ktoré vedú druhého účastníka, v tomto prípade zamestnávateľa, k tomu, že rozväzuje pracovný pomer, aby nevznikli pochybnosti o tom, čo chcel prejaviť, t. j. ktorý zákonný dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru uplatňuje, a aby bolo zabezpečené, že uplatnený dôvod nebude možné dodatočne meniť. Keďže nie je možné doručiť okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnankyni osobne na pracovisku, tak zamestnávateľ využije na doručenie poštový podnik.

Okamžité skončenie pracovného pomeru zašle na poslednú adresu zamestnankyne, ktorá je mu známa a označí zásielku ako doporučenú s doručenkou a poznámkou „do vlastných rúk“. Dňom okamžitého skončenia pracovného pomeru bude deň, keď zamestnankyňa prevezme písomnosť, alebo deň, keď ju poštový podnik vráti zamestnávateľovi ako nedoručiteľnú alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
ivka70
07.09.18,08:08
Ak mate definovane (niekde) neospravedlnenu nepritomnost v praci ako zavazne porusenie prac. discipliny a zamestnankyna s tym bola oboznamena (pred MD), mozes ....
širi1
07.09.18,08:50
presne takto postupujte a dnom doručenia skončí PP, dovtedy má absenciu a prerušené poistenie aj zdravotnú si musí zaplatit
Dav
07.09.18,08:51
Zavolať zamestnankyňu do firmy, uzavrieť Dohodu o skončení PP ku dňu....(po vyčerpabí dovolenky), na návrh zamestnanca - a žiadny súd nebude.
IvetaH
07.09.18,09:42
Nemám ju ako zavolať, ja nie som zamestnávateľ, asi preto zdvihla telefón, už mi neberie. Zamestnávateľovi neberie od nástupu na materskú. Ona poslala dohodu v 2016 ale so spätným dátumom a tým skončila diskusie. Zamestnávateľ jej napísal, že nesúhlasí, lebo nemôže spätne podpísať dohodu a pripojil návrh dohody s platným dátumom. Ale už ani poštu nepreberala. To len chytiť, vyplieskať a nakopať. Ja neviem čo to majú za spôsoby, ako sliepky. Výpoveď jej nemohol dať počas rodičovskej, tak až teraz.
IvetaH
07.09.18,10:01
A ešte prosím ťa, musím jej tú dovolenku dať čerpať, alebo môžem preplatiť? Lebo ak jej dám do 11.9. dovolenku tak to nebude absencia a zas musím čakať.
ivka70
07.09.18,10:03
nemusis jej ju dat cerpat, to bola alternativa, keby ste sa dohodli na skonceni PP dohodou ....