janaGT
18.11.04,07:04
Manžel bol na ošetrení u zubára resp. trhali mu zub, bydlisko má v Trnave, pracuje v Bratislave. Zubárka mu dala priepustku na celý deň. Vo výplate mu účtovníčka nepreplatila P ale dala mu ten deň ako dovolenku. Podotýkam, že v tomto roku nemal ešte 7 dní P. Môže si to účtovníčka dovoliť? Argumentovala to tým, že ak by mu dala P, tak by sa mu to nerátalo ako odpracovaný deň pre sociálne poistenie. Môžete mi pomôcť, vyvrátiť jej argumentáciu? Ďakujem.
SlavkaS
18.11.04,07:00
Účtovníčka Vášho manžela podľa mňa postupovala zle, za prerušenie " P " sa považuje, ale keď je neplatené voľno a podľa zákonníka práce majú zamestnanci nárok na 7 " P " preplatených za celý rok, to znamená, že z toho bude zaplatené aj poistné a nevydím tam dôvod na prerušenie.
V prílohe Vám prikladám aj prílohu k zákonu o soc.poistení s www.socpoist.sk
pozrite si § 26 ods.1a, pre istotu si ešte prevolajte Vašu pobočku soc.poisťovňe.
Prajem pekný deň.
Peťo
18.11.04,07:20
Dosť nekvalifikovaný prístup "kvalifikovanej" učtovníčky. Odkážte jej , nech si pozrie § 144 ods.3 pis.a ZP , ktorý hovorí , čo sa posudzuje ako výkon práce / aj prekážky v práci/ a tiež § 138 ods. 1 pís. c Zákona o soc.poisteni , kde sa dočíta , že ... náhrady mzdy pri prekážkach v práci ... sú vymeriavacím základom zamestnanca. Pekný deň.
vladan
18.11.04,07:48
Manžel bol na ošetrení u zubára resp. trhali mu zub, bydlisko má v Trnave, pracuje v Bratislave. Zubárka mu dala priepustku na celý deň. Vo výplate mu účtovníčka nepreplatila P ale dala mu ten deň ako dovolenku. Podotýkam, že v tomto roku nemal ešte 7 dní P. Môže si to účtovníčka dovoliť? Argumentovala to tým, že ak by mu dala P, tak by sa mu to nerátalo ako odpracovaný deň pre sociálne poistenie. Môžete mi pomôcť, vyvrátiť jej argumentáciu? Ďakujem.
joj Jani, takto naráno ma vytočiť!!!:D Ja nerozumiem... fakt nerozumiem, ako také "super účtovníčky" môžu existovať... fajn, uznávam, že ja tiež nie som neomylná, ale dovoliť si vypustiť niečo z úst, prv ako sa pozriem do zákona, poradím, resp. nadobudnem skúsenosť, si ja nemôžem dovoliť. No hold, niekto môže, niekto nie.
Odporúčanie: poslať účtovníčku na školenie, resp. "obiť" je zákonník práce a zákon o sociálnom poistení o hlavu - možno sa niečo nalepí, alebo bonznúť šéfovi (jóóój, jaká sa chladnokrvná!, ale keď som taká vytočená):p
janaGT
18.11.04,08:05
joj Jani, takto naráno ma vytočiť!!!:D Ja nerozumiem... fakt nerozumiem, ako také "super účtovníčky" môžu existovať... fajn, uznávam, že ja tiež nie som neomylná, ale dovoliť si vypustiť niečo z úst, prv ako sa pozriem do zákona, poradím, resp. nadobudnem skúsenosť, si ja nemôžem dovoliť. No hold, niekto môže, niekto nie.
Odporúčanie: poslať účtovníčku na školenie, resp. "obiť" je zákonník práce a zákon o sociálnom poistení o hlavu - možno sa niečo nalepí, alebo bonznúť šéfovi (jóóój, jaká sa chladnokrvná!, ale keď som taká vytočená):p
Vladi, a to si nevieš predstaviť, aká vytočená som bola ja v útorok, keď mi muž ukázal výplatnú pásku a videla som tam namiesto P tú dovolenku. Inak bola som toho istého názoru ako predchádzajúci moji poradcovia, len som sa chcela pre istotu uistiť v mojom názore. Takže už sa teším a idem jej zavolať. Nech si ma neželá!!!
vladan
18.11.04,08:07
Vladi, a to si nevieš predstaviť, aká vytočená som bola ja v útorok, keď mi muž ukázal výplatnú pásku a videla som tam namiesto P tú dovolenku. Inak bola som toho istého názoru ako predchádzajúci moji poradcovia, len som sa chcela pre istotu uistiť v mojom názore. Takže už sa teším a idem jej zavolať. Nech si ma neželá!!!
potom napíš, čo tá "kráska" nato:D
janaGT
18.11.04,08:19
Vladi, prosím ťa, ešte mi pošuškaj paragraf, kde sa hovorí o tých 7 dňoch, nemôžem to narýchlo nájsť. Taká som rozčúlená!
vladan
18.11.04,08:21
§ 141 ods. 2a) - bod 1.
janaGT
18.11.04,08:23
práve som to našla aj ja, vďaka
janaGT
07.12.04,12:29
potom napíš, čo tá "kráska" nato:D
Je to síce už dávnejšie, ale vyjadrila sa v tom zmysle, že ona si na druhej strane priepustky nevšimla pečiatku od zubárky, tak to dala ako dovolenku. A ešte jedna pikoška. Manžel bol s dcérou na OČR od 6-13.10.04, peniaze stále zo sociálky nechodili, tak som si myslela, že zasa tá ich vydarená mzdárka niečo pokašlala. A neuveríte mi, mala som pravdu. Včera oznámila manželovi, že zo SP jej poslali naspäť jeho OČR s tým, že tam zasa zabudla dopísať, kedy nastúpil do práce. Takže, čo k tomu dodať ....
vladan
07.12.04,13:17
... no len to, že je to fakt šikovnica :-)
SOME
07.12.04,13:25
Zamestnanec mi priniesol potvrdenie ošetrenia na celý deň z leaserového centra, vzťahuje sa "P" aj na toto ošetrenie,
keď tam nie je razítko obvodného lekára, alebo nemocnice
ale len názov zariadenia, meno lekára a adresa? Ďakujem
vladan
07.12.04,13:28
zákonník práce hovorí o zdravotníckom zariadení (nešpecifikuje nemocnicu, polikliniku), ale asi by som nárok uznala a náhradu preplatila :-)
Pekný deň
SOME
07.12.04,13:36
Ďakujem, mala som tiež taký názor.
brm
07.12.04,16:56
čo sa týka zámeny návštevy lekára zamestnancom za dovolenku tak nemám slov, ale čo sa týka očr-ky, musím sa jej trochu zastať. Mne sa totiž stalo to isté, keď som prvýkrát prežúvala OČR-ku po novom...na tom sprostom tlačive totiž nie je ani riadok o tom, že tam máš dať nástup do práce po ukončení OČR...sociálka hodila do placu nevymakané a nedorobené tlačivo a teraz buzeruje ľudí...ja tam už dopisujem preventívne aj číslo účtu pracovníka, jeho nástup do roboty...a na potvrdenie o príjme, ktoré treba prikladať spolu s tlačivom OČR píšem pre istotu to isté...takže nie vždy sme my mzdárky na vine...aj my sme len ľudia, aj keď si to 99% zamestnancov nemyslí... :rolleyes:
Lucy
07.12.04,19:24
Babenky, nič mi do toho nie je, ale myslím si, že chyby robí každý. :-( Veď preto máme aj Poradu, lebo keby sme všetci všetko vedeli, tak by sme sa tu nepotrebovalo radiť :-))

A medzi nami, koľkokrát človek číta zákony, myslí si, že niektoré veci nie sú zložité a až v praxi sa presvedčí, že má čo dohánať.

Ja len taký môj súkromnúčky malilinký názorik. Nikoho neobhajujem. Majte sa.
janaGT
08.12.04,05:55
Babenky, nič mi do toho nie je, ale myslím si, že chyby robí každý. :-( Veď preto máme aj Poradu, lebo keby sme všetci všetko vedeli, tak by sme sa tu nepotrebovalo radiť :-))

A medzi nami, koľkokrát človek číta zákony, myslí si, že niektoré veci nie sú zložité a až v praxi sa presvedčí, že má čo dohánať.

Ja len taký môj súkromnúčky malilinký názorik. Nikoho neobhajujem. Majte sa.Lucy, ja súhlasím s tým, že každý človek je omylný, ja sa tiež pomýlim, ale to, čo robí tá horespomínaná mzdárka môjho manžela, to už asi ani nie je možné. Čo výplatná páska - to chyba. Napr. keď máš vypísanú dovolenku na posledný týždeň júla a prvý týždeň augusta - čo urobíš? - predsa to tak aj dáš do výplaty - týždeň jeden mesiac a týždeň druhý mesiac. A ona? Šups to celé do júlovej výplaty!!! A to mal vypísané 2 dovolenkové lístky. Alebo: hrubá mzda + prémie : jej nerobí problém zle to spočítať, to sa stalo asi tak pred pol rokom. Na celkovej výplate to manželovi robilo asi 800 korún. A teraz si predstav, že by som sa ja tomu nerozumela, čo on chudák, keď jemu tie čísla nič nehovoria. Ďalší príklad: dostal stravné lístky, vždy má pri nich jeden nepoužiteľný informačný lístok. A ona mu namiesto 2 normálnych lístkov dala ešte ďalšie 2 informačné. Ešteže som si to doma všimla, to by bol trapas, keby som takými lístkami chcela platiť v obchode. Takže, mám k tomu ešte niečo dodávať???
vladan
08.12.04,06:22
... nie jani, nemusíš ... ale ja na mieste tvojho manžela už klopem na dvere šéfa! ... keby som si mala prepočítavať každú výplatnú pásku, tak rovno dávam žiadosť o novú pracovnú pozíciu mzdárky :-) ... (to píšem, ak by som mzdárka nebola)
Lucy
08.12.04,12:07
Tak to je fakt blbé. Ja tiež nemám 20 ročnú prax. Stále sa nájde niečo, čo si človek musí odkonzultovať a overiť. Ale s ňou máš potom pravdu.
Livia2
03.05.05,10:10
Zamestnanec mi doniesol paragraf - Potvrdenie z OR PZ, že sa zúčastnil výsluchu (vyšetrovania). Patrí do do § 137 - občianska povinnosť? A je to bez náhrady mzdy?
vladan
03.05.05,10:12
Zamestnanec mi doniesol paragraf - Potvrdenie z OR PZ, že sa zúčastnil výsluchu (vyšetrovania). Patrí do do § 137 - občianska povinnosť? A je to bez náhrady mzdy?

bol tam ako svedok alebo ako obvinený?
Livia2
03.05.05,10:38
Tak to neviem. Je tam len : potvrdzujem, že ... sa zúčastnil výsluchu (vyšetrovania) dňa ... od - do. Potvrdenie sa vydáva pre účely zamestnávateľa ako ospravedlnenie neúčasti v zamestnaní. Pečiatka, podpis.

Toť vsjo.
vladan
03.05.05,11:14
tak sa opýtaj zamestnanca, že za čo tam bol :D
Livia2
03.05.05,11:24
Bol tam ako svedok. Ale to len povedal, nie je to na potvrdení nikde uvedené.

Inak, už by si mohli na polícii spraviť aj nové tlačivá, lebo toto čo mám pred sebou už musí čo to pamätať. Taký starý zažltnutý papier, to sa už len tak nevidí. A pri mieste na podpis : Vyšetrovateľ VB