Borylad
08.09.18,07:29
Zdravim, zalozili sme s kolegom taku malu firmu, kde robime servis pre vyrobne spolocnosti. Teda sme konkretne 2 kusy szco a u znameho vo vyrobnej hale mame svoje "hniezdo" kde mame stroje a makame. Vsetko v podstate zacina celkom pozitivne, uz mame aj nejakych zakaznikov, avsak od zaciatku sa potykame s problemom, ze nam dane spolocnosti preplacaju faktury, takym dost random stylom. Nieco ako 30 dni splatnost im absolutne nic nehovori a aktualne nam dani odberatelia dlzia faktury za cca 10tisic€ co zacina byt celkom likvidacne pre nas.

Za normalnych okolnosti by som proste prerusil pracu pre nich, no problem je, ze ide o najvacsich odberatelov, tzn prist o nich by bolo pre nas likvidacne uplne.

Preto uvazujem nad tym, ze ako to nastavit tak aby sme mohli normalne fungovat a nemuseli sa pomaly doprosovat ekonomickym oddeleniam, aby nam preplatili nejaku tu fakturu.

Je pravda, ze tieto obchodne veci riesime tiez dost nezodpovedne - sme viac robosi ako menezeri. Tzn napadlo ma, ci by nestalo za zmienku skusit si najat, resp. zamestnat nejakeho obchodneho menezera, ktory by sa staral o byrokraciu objednavok, resp. by mohol venovat cas aj zhananiu novych odberatelov, myslite ze by to pomohlo?

Druha vec je, to SZCO s pracoviskom u znameho. Reku, ci aj skrz to nas tie firmy neberu takym nejakym stylom, ze sak co, to su len nejaki dvaja sasovia. (No co sa mi donieslo z konkurencnej firmy, tak im vraj tiez visia dost faktur - no oni su uz celkom slusne rozbehnuti a maju aj ine zaujmy, tak ich to az tak netrapi predpokladam)

Tak som myslel, ci by sme nemali ist mozno aj cestou postavenia serioznej firmy, prenajat/kupit halu, spravit sro, dokupit este nejaku masinu, sustredit sa na rozsirenie okruhu zakaznikov mozno rozsirit okruh podnikania (teraz makame len na jednom type servisu) atd... Toto by si pytalo totiz investora, resp. uver, ktory by sme sice za normalnych okolnosti myslim ze v pohode do par rokov splatili, no bojim sa aby sme nenarazili hlavami o stenu pri tych neplaticoch.

Potykal sa tu dakdo s takymito ideami? Vopred dakujem za kazdu inspirativnu radu.
Onko
08.09.18,12:05
V podstate si to spôsobujete sami, že také správanie odberateľov tolerujete. A aj keby ste mali novú veľkú halu a s.r.o., oni vám nezačnú z ničoho nič platiť načas. Určite si pri platení nevyberajú podľa toho, kto má akú budovu a právnu formu, ale podľa toho, u koho si to môžu dovoliť a u koho nie. Najať si "vymáhača", ktorý by zákazníkov obvolával a doprosoval sa zaplateniu faktúr, to je len ďalší náklad navyše a riešenie problému, ktorému je najlepšie predchádzať, aby ani nevznikol.

Prvým krokom by malo byť zásadne zmeniť svoj prístup, nedržať sa zubami nechtami nespoľahlivých zákazníkov. Nepotrebujete mať zákazníka, ktorý vám nezaplatí, bez toho zákazníka ste na tom finančne rovnako a ušetríte si robotu. Nepotrebujete zákazníka, kvôli ktorému si potrebujete vymáhača, lebo zisk zo zákazky ide na plat vymáhača. Ak počítate s tým, že časť zákaziek zostane nezaplatených, tak radšej znížte ceny a robte len pre spoľahlivých zákazníkov, finančne budete na tom rovnako a nižšími cenami môžete prilákať nových spoľahlivých zákazníkov. Ak budete rozširovať poskytované služby a rozširovať počty zákazníkov, s vašim prístupom budete mať iba viac neplatičov.

Treba odmietnuť postoj, že tak to na Slovensku chodí a bez toho to nejde, treba začať fungovať tak, že normálne je dodržiavať dohody, plniť termíny a platiť záväzky. Problémy by mali mať tí, čo to nerobia, nie naopak.

Proti omeškancom sú rôzne metódy, ako tomu predchádzať:
- Pri novom zákazníkovi je možné zvážiť zálohu, keď neviete, ako je spoľahlivý, záleží aj od toho, ako veľmi nového zákazníka potrebujete, či ho nechcete odradiť zálohou, aké máte renomé a či hovorí o vašej spoľahlivosti. Ja niekedy pýtam aj 100% zálohu, niekedy iba na tovar a za služby po dodaní, a podobne.
- Keď robíte servis, môžete vyžadovať platbu okamžite a vydať servisovaný predmet až po zaplatení.
- Keď máte dlhodobých zákazníkov, môžete prijať novú zákazku až po zaplatení tej predchádzajúcej.
- Zákazníkov môžete k spoľahlivosti motivovať zľavami, ja dlhodobým zákazníkom dávam zľavy, ale pri omeškaní s platbou pri ďalšej zákazke zľavu zruším a jej obnovu si musia zaslúžiť.
Ing. Ľubomír Janoška
08.09.18,12:20
Jediné, čo môžem dodať: u nových zákazníkov fakturácia 50% po odovzdaní polovice diela, splatnosť 2 týždne.
jslancik
08.09.18,12:39
čo sa týka platobnej disciplíny, tak ani neuvažovať nad ďalšími prácami bez toho, aby boli zaplatené tie predošlé. to je jednoduché pravidlo, ktoré zabráni tomu, aby sa pohľadávky vyšplhali do astronomických výšok. Ako píšu aj iní, nepotrebujete zákazníka, ktorý neplatí. robiť iba pre radosť z roboty asi nie je to pravé orechové, či?
Borylad
09.09.18,00:30
Onko, dakujem za odpoved, ani som necakal, ze sa niekto takto ochotne podeli o nazor a skusenosti.

Mas pravdu, ze sro je aktualne asi blbost riesit, hoci urco do toho casom chceme ist, no az ked sa zastabilizujeme trochu, zacali sme len minuly rok. Cize teraz si dam prioritu upratat tie faktury. Spravim nejaku analyzu, ze kto ako dlho splaca a na zaklade toho urcim dalsi postup, bo zaciname mat v tom celkom bordel. Ta idea s tou zlavou je fakt zaujimava, bo mame zopar zakaznikov, ktori su ozaj poctivi, tak takto ich odmenit urcite stoji za zvazenie.

Druha vec bude treba pozhanat novych zakaznikov, bo aktualne mame mimo jednorazoviek, styroch takych pravidelnych a z toho traja platia tak podivne. :-/

Jop kdesi som uz cital, ze na Slovensku je trend, ze kazda stvrta faktura nie je preplatena, co si myslim ze trosku tomu pomahaju aj taki "experti" ako sme napr my, ze rozhodneme sa podnikat v odbore, ktory sice ovladame, no o takychto "nastrahach" podnikania nemame ani paru.. :D

Este raz dik za odpoved a nasmerovanie. Moc si to vazim. ;)
Borylad
09.09.18,00:39
No to nie je. Hobby si viem najst aj lepsie hehe :)

Len ono je to tak, ze ked zacinas a mas len zopar zakaznikov, tak ich nemozes zrusit kvoli jednej nezaplatenej fakture, no prieser je, ked sa to zrazu stane zvykom. Vtedy sa uz treba zamysliet :)