radrak
10.09.18,09:17
Zdravim Vas ludia,

mam taku specificku otazku. Situacia - vymyslel som startup (mobilnu aplikaciu) a zohnal som si programatora, ktory by teohto startupu siel. Nemam zriadenu s.r.o. On svoju s.r.o ma, pod ktorou vystupuje a zaraba ako freelancer. Nechce moc zakladat dalsiu s.r.o pre nas startup. A teraz ta teoreticka otazka - je mozne spravit nejaku zmluvu tak, ze ja budem figurovat v jeho s.r.o ako 50%-tny spoluvlastnik, ale len na nasu aplikaciu? Ze on by v ramci tej s.r.o zachoval jeho biznis co sa tyka freelancerstva, a ja by som figuroval len ako 50%-tny spoluvlastnik co sa tyka tej konkretnej aplikacie ktoru spolu spravime?

Je take nieco vobec mozne, alebo je predsa len nutne vytvorit separatnu s.r.o, aby sme boli obaja 50%-ni spolumajitelia?

Dakujem velmi pekne,

S pozdravom,
Onko
10.09.18,12:44
Je to nezmyselný nápad, keď raz vlastníš 50% spoločnosti, tak vlastníš 50% celej spoločnosti a bodka, v tomto prípade nepoužiteľné.
Buď založiť novú spoločnú spoločnosť alebo inú právnickú osobu, ktorá vás bude združovať a reprezentovať, alebo môže projekt obchodne zastupovať len jeden z vás a druhému polovicu zisku vyplácať.
Myslím, že prakticky nie je žiadnou výhodou mať spoločnú firmu, než dve samostatné a navzájom sa vyrovnávať. Dôvera medzi spoločníkmi či obchodnými partnermi musí byť tak či tak a pokiaľ sa jeden druhého rozhodne okašlať, tak to môže urobiť v obidvoch prípadoch.
radrak
10.09.18,12:49
Zdravim Vas. Dakujem velmi pekne za informacie ;-)