peter017
11.09.18,09:00
Mam zaujem kupit jazdene auto, vacsina inzeratov slovenskych autobazarov je z dovozu. Princip funguje tak, ze oni vydrazia najma z lizingoviek v zahranici auto, to odkupia bez DPH. Nasledne by pri predaji mali zaplatit DPH tu. Takyto sprostredkovatel auto kupi, nasledne ho preda slovenskemu bazaru (predpokladam, ze uvedu cenu s DPH) a ten nasledne predava mne, zakaznikovi auto, bez DPH (podla §66) pricom na fakture uvadzaju cenu bez dph napr 10 000eur, dph 0%. Na tychto inzeratoch teda nie je mozny odpocet DPH, kedze nejde co odpocitat. Nasledne problem s financnou spravou a danovakmi ma nepochopitelne majitel auta, ktory kupoval auto v dobrej viere.
Tu vsak chcem podotknut, ze toto je to ako si myslim, ze to funguje, kludne ma opravte, nie som celkom znaly problematiky DPH.
Moja otazka ale znie, ako si overit, ci bola na danom aute zaplatena DPH (aky doklad si od autobazaru vypytat, aby som si bol isty, ze ide o koser predaj), respektive ako sa ochranit pred tym, aby danovaci isli za mnou ako zakaznikom?
Žabinka
11.09.18,07:33
...... Princip funguje tak, ze oni vydrazia najma z lizingoviek v zahranici auto, to odkupia bez DPH. Nasledne by pri predaji mali zaplatit DPH tu....:rolleyes: milujem takéto konšpiračné teórie.. ešte že si podotkol že - nie som celkom znalý problematiky DPH..
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-obchodnik
naštuduj si priložený link, tam máš rozobraté rôzne kombinácie nákup/predaj ohľadom DPH..
peter017
11.09.18,07:50
dakujem za odpoved, ale pytam sa to preto na porade, aby som nestravil pol dna lustrovanim zakonov, a aj tak tomu nebudem rozumiet... ked to firma A vydrazi bez DPH a preda to firme B uz s DPH, nasledne firma B uplatni 66 a preda to mne bez dph, ale firma A neodvedie dph? Je to takto vobec mozne spravit? Ak ano, mam z toho problem? Ako mam ja overit ci akakolvek predchadzajuca firma v retazci obchodov zaplatila DPH?
Žabinka
11.09.18,08:23
neposlala som ti zákon v linku, ale rozobraté možnosti nákupu/predaja vozidla z EU..

Kúpa ojazdeného auta v rámci ES a daňový režim (uplatnenie dane a nárok na odpočet dane):
3. ak platiteľ, ktorý je obchodníkom s ojazdenými autami, kúpi ojazdené auto z iného členského štátu od platiteľa z iného členského štátu, ktorý predá ojazdené auto v režime oslobodeného dodania v zmysle čl. 136 smernice Rady 2006/112/ES (obdoba § 42 zákona o DPH platného v SR), potom kupujúci síce má nadobudnutie auta v tuzemsku podľa § 11 zákona o DPH, avšak podľa § 44 písm.a) zákona o DPH je toto nadobudnutie auta oslobodené od dane a nevzniká mu povinnosť platiť daň. Vzhľadom k tomu, že kupujúcemu nevzniká daňová povinnosť, nemá možnosť ani si odpočítať daň
4. ak platiteľ, ktorý je obchodníkom s ojazdenými autami, kúpi ojazdené auto z iného členského štátu od osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte (neplatiteľa), potom kupujúci nemá nadobudnutie auta v tuzemsku podľa § 11 zákona o DPH a nevzniká mu povinnosť platiť daň. Vzhľadom k tomu, že kupujúcemu nevzniká daňová povinnosť, nemá možnosť ani si odpočítať daň

Predaj ojazdeného auta v režime osobitnej úpravy zdaňovania:
Platiteľ, ktorý je obchodníkom s ojazdenými autami, pri predaji ojazdeného auta použije osobitnú úpravu uplatňovania dane podľa § 66 zákona o DPH v prípadoch, ak ojazdené auto kúpil v daňovom režime, pri ktorom nemal nárok na odpočet dane – ide o prípady, ktoré sú uvedené v časti Kúpa ojazdeného auta v rámci ES a daňový režim č. 2. až 4. a 6. až 8.
peter017
11.09.18,08:36
cize spravne chapem, ze uz mnou spominana firma A (drazitel, obchodnik s autami) kupuje podla cl 136 smernice 2006/112/ES (co viem ze musia) nasledne nemaju povinnost platit DPH, pricom ked ho predaju firme B (autobazar), ten moze vyuzit spominanu osobitnu upravu podla 66? A teda DPH sa ani nema platit v takejto situacii? Toto mi je ale divne, preco by sa DPHcka nemala platit vobec... prosim potvrdte alebo vyvratte mi tuto uvahu... a dakujem za trpezlivost

iba chcem upresnit, ze info ohladom potencialnych problemov mam z tohto clanku, preto sa to vobec pytam... http://www.zdruzenie-sova.sk/clanek/novy-hit-podvodnikov-dovozy-aut-bez-dph-novym-majitelom-hrozi-zabavenie-246
veronikasad
11.09.18,09:03
auto kupuješ ako firma, platitel DPH? alebo súkromná osoba ?
peter017
11.09.18,09:11
auto by som mal zaujem kupit bud ako sukromna osoba alebo ako sro neplatitel DPH. Toto este naisto neviem.... iba skopirujem sem o co mi ide touto otazkou...
http://www.zdruzenie-sova.sk/clanek/novy-hit-podvodnikov-dovozy-aut-bez-dph-novym-majitelom-hrozi-zabavenie-246