lotina
12.09.18,10:54
Dobrý deň, mám trošku komplikovanejšiu otázku. FO, platca DPH ide stavať budovu, ktorú bude po dokončení prenajímať. Ale nevie sa komu, to je ešte ďaleko. Ako je to s odpočtom DPH zo stavebného materiálu a z ostatných faktúr, ktoré budú súvisieť so stavbou? Lebo ak by po dokončení prenajímal napr. súkromnej osobe, teda neplatcovi DPH napr., potom by asi nemal nárok na DPH z toho čo tu spomínam. Ak by som sa zle vyjadril, prepáčte. Ďakujem.
Onko
12.09.18,11:43
Áno, prenájom fyzickej osobe - nepodnikateľovi život komplikuje. Ale nie je to tak, že vtedy nie je nárok na odpočet. Vtedy sa uplatňuje pomerné odpočítanie dane (§ 50 zákona o DPH), teda nárok na odpočet závisí od pomeru výnosov s DPH a všetkých výnosov. A pomerné odpočítanie sa rieši až vtedy, keď sa začne poskytovať prenájom bez DPH. Zatiaľ robíte štandardné odpočty.
lotina
12.09.18,12:11
Ďakujem za odpoveď