Jana Rajnohova
13.09.18,13:20
Dobrý deň prijímame do pracovného pomeru učiteľku na pracovnú zmluvu. Táto pani odrobila niekoľko rokov mimo školstva, potom išla na materskú po materskej išla na vysokú pedagogickú a po vysokej nastupuje ku nám do školy. Materská a rodičovská dovolenka sa započítavajú do započítanej praxe, ale mám započítať aj tie roky čo odrobila mimo školstva v rozsahu 2/3?
Ďakujem
milagros208
14.09.18,11:29
Podľa §6 ods. 2 písm. b) zákona č. 553/2003 je započítaná prax, prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín. A ods. (3) Odborná prax na účely tohto zákona je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa. Takže ak napr. robila upratovačku, krajčírku, tak tam by som nezapočítala nič. Ak však robila napr. nejakú prácu s deťmi, tak tam by sa mohli započítať jedna až dve tretiny. Ako napr. farár. Práca farára nie je pedagogickou činnosťou, ale pre prácu učiteľa náboženskej výchovy by som mu 2/3 započítala.