kaja1
16.08.06,15:28
Ahojte,

prosim, o radu /zacala som po 3 rokoch robit opat uctovnictvo doma, popri praci,.../ a mam 1. "zakaznika" .

SZCO - kupil auto v XI.2005 ako obcan, zatial to nema zaradene v majetku, cestnu dan - teda dan z motorovych vozidiel zatial nezaplatil.

Takze co treba robit:
1. AUTO NEZARADI do podnikania, ale aby si mohol vyuct. pausalne za km, musi uhradit dan. z mot. voz. ? moze podat dan. priznania spatne s tym ze auto vyuziva od I.2006 a zaplati penale, a mozem rozpisat cestaky a dam do nakl. pausal za kam ? a

2. AUTO ZARADI do podnikania , teda bude mat v nakl. vsetko, PHM, opravy, poistky,

Co je vyhodnejsie ?


KEDZE NEVIEM, AKY JE POSTUP PRI VYRADOVANI, ASI BY SOM NAVRHLA VARIANT 1

poradte prosim, aj nejake usmernenie, kde by som to nasla

vopred dakujem

Kaja
va1ke
16.08.06,14:57
Ahojte,

prosim, o radu /zacala som po 3 rokoch robit opat uctovnictvo doma, popri praci,.../ a mam 1. "zakaznika" .

SZCO - kupil auto v XI.2005 ako obcan, zatial to nema zaradene v majetku, cestnu dan - teda dan z motorovych vozidiel zatial nezaplatil.

Takze co treba robit:
1. AUTO NEZARADI do podnikania, ale aby si mohol vyuct. pausalne za km, musi uhradit dan. z mot. voz. ? moze podat dan. priznania spatne s tym ze auto vyuziva od I.2006 a zaplati penale, a mozem rozpisat cestaky a dam do nakl. pausal za kam ? a
v takomto prípade, auto nezaradí do evidencie. zaplatí daň z mot. vozidiel. môže aj spätne. do nákladov si dáva bločky za phm, a aj daň z mot. vozidiel bude jeho nákladová položka. treba spísať zmluvu o zapožičaní (prenájme vozidla) kde si treba zadať, že opravy bude platiť firma a vtedy aj opravy pôjdu do nákladov.

2. AUTO ZARADI do podnikania , teda bude mat v nakl. vsetko, PHM, opravy, poistky,
v takomto prípade zaradí auto do nákladov v reprodukčnej obstarávacie cene, ak je jeho hodnota vyššia ako 30000,- v takomto prípade do nákladov dáva odpisy, daň z motorových vozidiel, poistky, opravy , phm,...

V obidvoch prípadoch treba viesť knihu jázd.

Co je vyhodnejsie ?
To si musí zvážiť každý sám.

KEDZE NEVIEM, AKY JE POSTUP PRI VYRADOVANI, ASI BY SOM NAVRHLA VARIANT 1

poradte prosim, aj nejake usmernenie, kde by som to nasla

vopred dakujem

Kaja



Hrubo napísané sú odpovede.
Zoltán Kovács
16.08.06,17:28
akze co treba robit:
1. AUTO NEZARADI do podnikania, ale aby si mohol vyuct. pausalne za km, musi uhradit dan. z mot. voz. ? moze podat dan. priznania spatne s tym ze auto vyuziva od I.2006 a zaplati penale, a mozem rozpisat cestaky a dam do nakl. pausal za kam ? a
v takomto prípade, auto nezaradí do evidencie. zaplatí daň z mot. vozidiel. môže aj spätne. do nákladov si dáva bločky za phm, a aj daň z mot. vozidiel bude jeho nákladová položka. treba spísať zmluvu o zapožičaní (prenájme vozidla) kde si treba zadať, že opravy bude platiť firma a vtedy aj opravy pôjdu do nákladov.

S týmto riešením nesúhlasím. Sám so sebou nemôže urobiť zmluvu o zapožičaní auta (prenájme). Keď nezaradí auto do podnikania, potom si môže uplatniť paušálne náhrady podľa zákona o cestovných náhradách. Žiadne iné náklady na auto si už nemôže uplatniť, nakoľko v paušálnej náhrade už má zohladnenú amortizáciu, prípadné opravy atď. Samozrejme až keď zaplatí daň z motorových vozidiel.
Manual
16.08.06,17:35
akze co treba robit:
1. AUTO NEZARADI do podnikania, ale aby si mohol vyuct. pausalne za km, musi uhradit dan. z mot. voz. ? moze podat dan. priznania spatne s tym ze auto vyuziva od I.2006 a zaplati penale, a mozem rozpisat cestaky a dam do nakl. pausal za kam ? a
v takomto prípade, auto nezaradí do evidencie. zaplatí daň z mot. vozidiel. môže aj spätne. do nákladov si dáva bločky za phm, a aj daň z mot. vozidiel bude jeho nákladová položka. treba spísať zmluvu o zapožičaní (prenájme vozidla) kde si treba zadať, že opravy bude platiť firma a vtedy aj opravy pôjdu do nákladov.

S týmto riešením nesúhlasím. Sám so sebou nemôže urobiť zmluvu o zapožičaní auta (prenájme). Keď nezaradí auto do podnikania, potom si môže uplatniť paušálne náhrady podľa zákona o cestovných náhradách. Žiadne iné náklady na auto si už nemôže uplatniť, nakoľko v paušálnej náhrade už má zohladnenú amortizáciu, prípadné opravy atď. Samozrejme až keď zaplatí daň z motorových vozidiel.


Zaplatenie dane z MV nie je podmienkou uznania nákladov za mot. vozidlo. Neuhr. daň z MV bude DU vymáhať zvlášť, najprv to bude za 2000,- za nepodanie DP a potom penále atď... S ostatným červeným súhlas.
Pekný deň...
Zoltán Kovács
16.08.06,17:38
Zaplatenie dane z MV nie je podmienkou uznania nákladov za mot. vozidlo. Neuhr. daň z MV bude DU vymáhať zvlášť, najprv to bude za 2000,- za nepodanie DP a potom penále atď... S ostatným červeným súhlas.
Pekný deň...

Informáciu, že uznanie nákladov na MV je podmienené so zaplatením dane z mot.vozidiel mám priamo z nášho DÚ. Ale tiež by som súhlasil s tebou radšej ako so stanoviskom DÚ.
Manual
16.08.06,17:46
Informáciu, že uznanie nákladov na MV je podmienené so zaplatením dane z mot.vozidiel mám priamo z nášho DÚ. Ale tiež by som súhlasil s tebou radšej ako so stanoviskom DÚ.
Ale v zákone také ustanovenie nie je, ktoré by to podmieňovalo, citovali na DU paragraf ?
Zdeni
16.08.06,17:50
Zaplatenie dane z MV nie je podmienkou uznania nákladov za mot. vozidlo. Neuhr. daň z MV bude DU vymáhať zvlášť, najprv to bude za 2000,- za nepodanie DP a potom penále atď... S ostatným červeným súhlas.
Pekný deň...
Janko súhlasím, takýto názor má aj DÚ Partizánske.
Zoltán Kovács
16.08.06,17:54
Ale v zákone také ustanovenie nie je, ktoré by to podmieňovalo, citovali na DU paragraf ?

Nie necitovali, túto informáciu som dostal od známeho, ktorému robili kontrolu. Nechcel som tomu veriť. Ale ľudia sú ľudia.


Samozrejme, že zákon žiadnu takúto podmienku nepozná.
Manual
16.08.06,17:58
Janko súhlasím, takýto názor má aj DÚ Partizánske.
To myslíš, že ak nemám zaplatenú daň z MV, a za rok mám v nákladoch "kilometrovné" za cca 80.000,- tak to kilometrovné mi vyhodia ?
Zdeni
16.08.06,18:06
To myslíš, že ak nemám zaplatenú daň z MV, a za rok mám v nákladoch "kilometrovné" za cca 80.000,- tak to kilometrovné mi vyhodia ?
Nie, naopak. Ja súhlasím s tým čo hovoríš ty. Ak by si nemal zaplatenú daň z MV tak pokuta a penále.
Orsz
16.08.06,18:08
Nie necitovali, túto informáciu som dostal od známeho, ktorému robili kontrolu. Nechcel som tomu veriť. Ale ľudia sú ľudia.


Samozrejme, že zákon žiadnu takúto podmienku nepozná.

Ja som stále toho názoru, že daňovým kontrolórom treba ja oponovať. Ak si spätne prihlásim auto, zaplatím penále a pokutu za nepodanie DP a oneskorenú úhradu, mám plné právo na náklady od dátumu uvedeného v DP. Mnoho podnikateľov sa nebráni, a zo strachu si nechajú čokoľvek dorúbiť, aby už mali pokoj. Ja som sa také veci podozvedala, že potom by som neradila nikomu podnikať, lebo každý by bol pokutovaný. Mnohé avíza sú naozaj skreslené a potom je zbytočná panika. Na všetky nedostatky si treba pýtať podklad - kde je to napísané.
va1ke
16.08.06,18:15
[quote=smith]akze co treba robit:
1. AUTO NEZARADI do podnikania, ale aby si mohol vyuct. pausalne za km, musi uhradit dan. z mot. voz. ? moze podat dan. priznania spatne s tym ze auto vyuziva od I.2006 a zaplati penale, a mozem rozpisat cestaky a dam do nakl. pausal za kam ? a
v takomto prípade, auto nezaradí do evidencie. zaplatí daň z mot. vozidiel. môže aj spätne. do nákladov si dáva bločky za phm, a aj daň z mot. vozidiel bude jeho nákladová položka. treba spísať zmluvu o zapožičaní (prenájme vozidla) kde si treba zadať, že opravy bude platiť firma a vtedy aj opravy pôjdu do nákladov.

S týmto riešením nesúhlasím. Sám so sebou nemôže urobiť zmluvu o zapožičaní auta (prenájme). Keď nezaradí auto do podnikania, potom si môže uplatniť paušálne náhrady podľa zákona o cestovných náhradách. Žiadne iné náklady na auto si už nemôže uplatniť, nakoľko v paušálnej náhrade už má zohladnenú amortizáciu, prípadné opravy atď. Samozrejme až keď zaplatí daň z motorových vozidiel.


Hups toto som asi pokašlala. Nebudem mazať príspevok aby bola dodržaná postupnosť. To čo som napísala tak to mi bolo poradené a asi som sa zle podla toho riadiala. Prosím prepáčte mi za omyl. Ďakujem
Fragaria
16.08.06,18:51
No je to asi tak, že pokiaľ nemám zaplatenú cestnú daň z MV tak si naň nemôžem uplatňovať daňové výdavky.Ak chcem spätne uplatniť daňové výdavky, tak sa musí doplatiť cestná daň a podať DP z MV . Za neskoré podanie dorubia penále. Ale ono je to asi tak , pokiaľ ja žiadam od štátu výhody , tak musím štátu aj prispieť. Ale tie penále by veru nemuseli dávať , veď DP z dane z príjmu sa podáva až na konci roka .
Manual
16.08.06,18:57
No je to asi tak, že pokiaľ nemám zaplatenú cestnú daň z MV tak si naň nemôžem uplatňovať daňové výdavky.Ak chcem spätne uplatniť daňové výdavky, tak sa musí doplatiť cestná daň a podať DP z MV . Za neskoré podanie dorubia penále. Ale ono je to asi tak , pokiaľ ja žiadam od štátu výhody , tak musím štátu aj prispieť. Ale tie penále by veru nemuseli dávať , veď DP z dane z príjmu sa podáva až na konci roka .
Ak ti nepríde kontrola, tak nikto na to nepríde a nikto ti nedá ani pokutu ani daň nemusíš doplácať. Ale pre nezaplatenie dane z MV náklady za používanie MV nemá DU právo vyhodiť, v zákone to nemá oporu.
Fragaria
16.08.06,20:08
Ak ti nepríde kontrola, tak nikto na to nepríde a nikto ti nedá ani pokutu ani daň nemusíš doplácať. Ale pre nezaplatenie dane z MV náklady za používanie MV nemá DU právo vyhodiť, v zákone to nemá oporu.
Tak to by som asi neriskovala . Ja chcem kľudne spávať. A že ti na to neprídu to by som nepovedala.Stačilo, že sme vyradili auto a nezaplatili cestnú daň a už aj ma vyzvali z DÚ , že či sme auto predali. Oni si to vedia zistiť. Do 15 dní treba hlásiť zmenu. A to nehovorím o kontrole . A ešte keby som si tak uplatňovala odpisy tak neviem aké sankcie by z toho boli. Pretože by som si pokrátila daň z príjmu.
Manual
17.08.06,04:48
Tak to by som asi neriskovala . Ja chcem kľudne spávať. A že ti na to neprídu to by som nepovedala.Stačilo, že sme vyradili auto a nezaplatili cestnú daň a už aj ma vyzvali z DÚ , že či sme auto predali. Oni si to vedia zistiť. Do 15 dní treba hlásiť zmenu. A to nehovorím o kontrole . A ešte keby som si tak uplatňovala odpisy tak neviem aké sankcie by z toho boli. Pretože by som si pokrátila daň z príjmu. Ale veď to je v poriadku. Ja predsa hovorím o tom, že nezaplatenie dane z MV neoprávňuje DU aby vyhodil z účtovníctva náklady na prevádzku auta, nie o riskovaní, ostatné je už napísané.
Pekný deň...:)