galko
14.09.18,15:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať poraďákov, prečo na kosačke s pojazdom zaberá len ľavé koleso a ako sa dá závada odstrániť. Ide o košačku Dolmar PM-46 SBX. Za radu ďakujem _ Galko.
kukučka
14.09.18,13:57
Otoč kosačku hore nohami a vyčisti ju, pravdepodobne máš na osi kolesa navinuté stvoly trávy.
misoft
14.09.18,14:37
Mám dojem, že sú tam trecie spojky. Ako som pozeral na schémy od Dolmaru - každá strana má svoju spojku, ovládanú na držadle (súbežne) - najdi si schému (konštrukčnú) od svojej kosačky (prípadne podobnej typovej rady) - pozri sa avyčisti tú spojku. Na jedno kolese (nezaberajúcom) nečistoty (asi tráva) spôsobuje preklz a preto nezaberá.
buchač
14.09.18,14:44
To vazne trava ???
misoft
14.09.18,16:20
Je jedno čo - ak je to tam niečo, čo bráni, aby zabrala - tak bude preklzovať.
galko
15.09.18,06:09
Máš pravdu, Misoft, je tam spojková skriňa asi 10x10 cm, z ktorej vychádzajú dve poloosi s ozubenými záberovými kolečkami na konci. Ovláda sa to lankom na držadle. Závada bude asi v tom, že sa tam mohlo dostať mazivo, /tráva nie, tá skriňa je natesno uzavretá skrutkovými spojmi./. Alebo tam môžu byť prítlačné pružiny a jedna je oslabená. Skúsim to rozobrať a vyčistiť.
buchač
15.09.18,06:37
Hm...mazivo ?

Aj spojka potrebuje mazivo.
Tam bude asi treba nastavit pojazd kosacky.
Ale opravy spojky a ine by som urcite nerobil doma...na to je servis.
galko
15.09.18,13:11
Pokúsil som bližšie diagnostikovať tú závadu a zistil som, že tá práva strana je chvíľu v zábere a potom na chvíľu vypne, a to sa stále opakuje. Takže to vylučuje preklz spojky alebo nečistoty na poloosiach.
Mám podozrenie na tie ozubené záberové kolieska na konci poloosi, lebo poloos sa točí a to koliesko občas vynecháva. Je tam taký oceľový kolík, ktorý umožňuje voľný pohyb kosačky dozadu a pri zatiahnutí lanka na držadle kosačky sa dostane do záberu a umožňuje pohyb dopredu.
buchač
15.09.18,14:01
Ved vravím, ze pojazd kosacky ....

Sak kosacka to nie je terenak...ze 4 x 4 ... ;) : D