speedy_vw
17.09.18,12:48
Chcel by som poprosiť o názor (prípadne či je to opodstatnené a porušujúce nejaký zákon)....
Známa má kaviareň, mali kontrolu po ktorej im prišla pokuta z Finančnej správy za to, že v nápojovom lístku mali uvedenú "Vodu s citrónom" (pitná voda so šťavou z citróna - nič iné, žiadny cukor ani nič iné....) - pod názvom "voda s citrónom" Podľa vyjadrenia po odvolaní sa tam vraj mali mať napísané "citronáda" ....
Pokuta prišla vo výške 250Eur
Mila123
17.09.18,10:50
pokuta má svoje zdôvodnenie, teda paragrafové, uveď zákon a číslo ô , kt. porušila
speedy_vw
17.09.18,10:54
391/2015
ivka70
17.09.18,11:16
ktory paragraf?
speedy_vw
17.09.18,11:32
asi 14
ivka70
17.09.18,11:35
ved to cituj z rozhodnutia ..... inak to vyzera, ze mutis vodu systemom, jedna pani povedala .....
speedy_vw
17.09.18,12:01
nemam tie papiere uz pri sebe - ako som napisal hore v otazke - moja znama ma kaviaren a takuto pokutu dostala - ja som si to precital a potom napisal sem, lebo ma zaujmalo aky budu mat nazor ostatni, lebo mne sa to zda "chore" za takuto vec dat 250 Eur pokutu......
vicktor
17.09.18,12:17
Mozno ta pokuta bola za cosi ine zavaznejsie, ale ked uz spisovali, pridali tam aj citronadu a toto udrelo do oci...?
Chobot
17.09.18,12:47
Tiež sa mi nezdá, že by len kvôli tomu dostali pokutu. Podľa mňa tam toho bolo viac, bolo to vymenované a tá známa vytiahla z listu iba toto. Neverím, že len za toto by dostali 250 € pokutu.

A ten zákon tiež asi nie je relevantný - to je zákon o alternatívnom riešení sporov. Tento zákon asi známa neporušila.
misoft
17.09.18,14:42
speedy: tá tvoja "známa" dostala "pokutu" - ako vyplatila? Na základe čoho vyplatila? Kto udelil pokutu? Na akom tlačive/liste to prišlo? Je to originál vyjadrenie Finančnej správy? Pochybujem o tom, aby Finančná správa riešila názvy nápojov - to sa mi nezdá - absolútne. Ja mám skôr dojem, že tvoja "známa" naletela podvodníkom - a poriadne. Stačí sa pozrieť i na číslo účtu, na ktoré posielala - pokiaľ tam v IBANe nebude (príklad) SKxx 8180 xxxx xxxx xxxx - tak je to potom jasné. 8180 je totiž Štátna pokladnica a štátne orgány prijímajú platby za všetky platby štátnej správe na túto banku.
speedy_vw
17.09.18,15:30
ten list ktorý som ja videl bola uz odpoved na odvolanie sa voci stanovisku fin. správy (SOI kontroly) - možno preto tam bol ten zákon 391/2015 §14 čo som napísal..... bol to normálne list z finančnej správy a dokonca jej to prišlo do elektronickej schránky kde sa autorizovala občianskym cez čitačku, takže o podvode sa nedá hovoriť..... a naozaj sa tam riešila za "voda s citrónom"
Neviem ale mne sa to zdá neprimerané a vôbec celé zvláštne, pretože podľa mňa názov "voda s citrónom" je výstižnejší ako "citronáda" - keďže to je len pitná voda so šťavou z citróna :)
misoft
17.09.18,15:50
Trochu divné jednanie Finančnej správy.
Čo má FS na starosti:
https://www.financnasprava.sk/sk/financna-sprava
Čo môže, nemôže FS vykonávať, aké má kompetencie, čo kontroluje
https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/75141/1/2#c_9654
O názve citronáda vs voda s citrónom ani slovo - zase tam bol niekto veľmi iniciatívny. Ak nezaplatila (zatiaľ) - podať odvolanie voči udelenej vode a nech citujú PRESNÝ zákon, podľa ktorého udelili pokutu za "názov" nápoja.

Ak zaplatila - podať žalobu na orgán štátnej správy pre nesprávne konanie a vyxhodnotenie, pre zneužitie a porušenie zákona https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/75141/1/2#c_9654 (ale najskôr nech si ho podrobne preštuduje, slovo za slovom, aby mala dôvod a dôkaz pochybenia zo strany FS).

Zloženie potravín, ich kvalitu rieši Štátna veterinárna a potravinová správa.
faro1
17.09.18,16:37
speedy_vw
pretože podľa mňa názov "voda s citrónom" je výstižnejší ako "citronáda" - keďže to je len pitná voda so šťavou z citróna
------------------------------------------------------------------------
Keď ide zákazník do kaviarne a podľa nápojového lístka si vyberie " vodu s citrónom", tak čo by mal dostať na stôl? Vodu v pohári a na tanieriku polovicu citróna, alebo plátky citróna bližšie nešpecifikovaný počet, alebo množstvo jednotlivých zložiek...... Tu ide ruka v ruke klamanie spotrebiteľa, pretože nakoniec zákazník dostane na stôl pohár, ktorého obsahom je pitná voda z vodovodu a vytlačená šťava z citróna, zaužívaný názov je citronáda. Zákazník teda nedostal to, čo si objednal, tj. vodu a citrón zvlášť. Keby v nápojovom lístku bolo napísané " citronáda", tak zákazník presne vie čo dostane na stôl.
Tu predsa nejde o subjektívny názor čo je podľa teba výstižnejšie, pretože každý človek si môže myslieť niečo iné. Tu ide o presnú špecifikáciu tovaru za ktorý zákazník zaplatí a nesmie byť akýmkoľvek spôsobom zavádzaný a klamaný, keď presný názov citronáda je známy po celom svete.
Pochybujem, že tvoja známa uspeje v konaní o pokute ktorú dostala od SOI, pretože jednoznačne názov tovaru nezodpovedal skutočnosti a je irelevantné čo je podľa teba výstižnejšie.
Žabinka
17.09.18,16:47
tak od koho je to vlastne pokuta, od FS alebo od SOI? logickejšie mi pripadá SOI, tá sa zaoberá o.i. aj takýmito vecami, že skúma správnosť označenia tovarov.. FS určite nie..
veronikasad
17.09.18,17:03
Pokuta bola za nezaevidovanie trzby v ERP?
speedy_vw
17.09.18,17:10
práveže nebol iný nedostatok a dostali aj bloček (káva atď....), preukazovali kto sú hneď pri príchode (čo je zvláštne ale preukázali sa hned) čašníčka sa ešte opýtala či nemá zavolať šéfku, povedali že netreba.... na odchode len povedali že si len majú opraviť v nápojovom lístku tú citrónovú vodu..... ostatné práveže pochválili, že všetko je v poriadku.....
speedy_vw
17.09.18,17:13
sto ludí sto názorov...... ja som sa práveže stretol skôr s názorom, že citronáda bude nejaký sladký nápoj s príchuťou citrónu, keď sme sa o tom debatovali....... a keď dáš do google "citronáda" väčšina receptov na prípravu obsahuje okrem citróna a vody aj cukor, ktorý v tomto prípade nebol podávaný.....
Oliwa
17.09.18,17:17
Tipujem to na problém s bločkom /SOI - letné obdobie, brigádnici.../:
a/ nevydanie bločku /za citrónovú vodu, vodu s citrónom či citronádu/,
b/ neúplné/nesprávne údaje na bločku
c/ hocičo iné

Ak bol naozaj príčinou nápojový lístok, tak:
a/ nebola uvedená miera/množstvo vody
b/ nebola uvedená miera/množstvo citróna
c/ inšpektor mal zlý deň/predtým kontrolované subjekty mali dobrý deň
Pokuta v zmysle zákona od 100 - 3000 eur.

Ak odmietla zaplatiť blokovú pokutu na mieste, prebehlo správne konanie, výsledkom ktorého bolo rozhodnutie o uložení pokuty, zdôvodnenie a lehota na odvolanie. Treba si riadne pozrieť to ich zdôvodnenie - takto len varíme z vody...
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-250
Xanti
17.09.18,17:23
No aspon tam mali nápojový lístok, moja skúsenosť z leta. Bez nápojového lístka, bez kasy, načo bločky, účtovali si ako chceli u každého asi podla sympatii, nekomentujem kde. Ale nahlásené to bolo na finančnej správe i na soi.
A cena vody v džbáne, kde zabúdali aspon ten citron na chuť prihodiť bolo 1,50 €, na zaplakanie.
speedy_vw
17.09.18,17:30
no "parada"...... tu taketo nebolo, tak preto ze vsetko sa snazia robit ako ma byt ma zaraza, ze za takuto sprostost pokuta, a ked uz tak v takej vyske...... :(
Oliwa
17.09.18,17:37
Misoft, nekonšpiruj... :D a nevymýšľaj s tou žalobou na orgán štátnej správy pre nesprávne konanie... veď ani nevieme, ako to vlastne bolo...
Oliwa
17.09.18,17:42
Veď nám sem hoď nápojový lístok tej kaviarne alebo jej webstránku/názov, aby sme si vedeli urobiť obraz, wo co gou... A napokon, aj v zázname z kontroly muselo byť uvedené, ako má zistené nedostatky napraviť + lehota na odstránenie. "Dobří" holuby je /totiž/ vracejí...
kopretinka
17.09.18,17:42
(Dnes 20:10) práveže nebol iný nedostatok a dostali aj bloček (káva atď....), preukazovali kto sú hneď pri príchode (čo je zvláštne ale preukázali sa hned) čašníčka sa ešte opýtala či nemá zavolať šéfku, povedali že netreba.... na odchode len povedali že si len majú opraviť v nápojovom lístku tú citrónovú vodu..... ostatné práveže pochválili, že všetko je v poriadku....
pochválili,odišli a kedy teda dali pokutu?
Oliwa
17.09.18,18:08
Výsledkom každej kontroly je záznam, ktorého jedno vyhotovenie dostáva kontrolovaný subjekt, vedúci prevádzky/zástupca je s ním oboznámený a vlastnoručne ho podpíše. Ak je všetko OK, tak je tam - bez NEDOSTATKOV, alebo uložené opatrenia - ŽIADNE. Takže...?
https://www.soi.sk/sk/SOI/zasady-kontroly.soi
speedy_vw
17.09.18,18:21
hej, v restike kde je predpoklad ze ten co sedi pri tej citronovej vode urobi trzbu a zaplati za to objednane jedlo..... mali citronovu vodu zadarminko ako pises, kym to ludia nezacali vyuzivat a chodit sedkat zadarminko na citronovej vode.....
speedy_vw
17.09.18,18:22
nebavime sa o restike ale o malej kaviarnicke a este k tomu na sidlisku :)
buchač
17.09.18,18:37
To o tej malej kaviarnicke si mal kazdy asi domysliet, vsakze.

Odhliadnuc od pokuty, tak takato citronada v malej kaviarni by v mojom prípade teda rozhodne nebola v ponuke.
...a to prave preto, aby ludia prdeli inde a nie v mojom podniku. Vodu si mozu tankovat predsa do sytosti doma...
Ibaze ja ziaden podnik nemam.
misoft
17.09.18,19:34
Konšpirácie = moje hobby :D:D:D - ale vážne - FS sa nebude zaoberať vodou s citrónom alebo citronádou ako takou - na to sú iné kontrolné orgány. Takže - podľa mňa - niekto robil to, čo nemal.
Mila123
17.09.18,19:40
ak nedal doklad z ERP, VRP, tak áno.....
vicktor
18.09.18,05:49
Klamanie zakaznika...? neblazni.
Ked si objednas caj, donesu ti aj cukor.
Ked si objednas kavu, donesu ti aj smotanku. Alebo cakas kavove zrnka? Zelene alebo prazene alebo pomlete?
A ked si objednas Bloody Mary, tak ti maju doniest zakrvavenu zensku?
speedy_vw
18.09.18,11:14
nemas si co domyslat, takych mudrych ako ty uz bolo.....
ale to uz je vlastne uplne mimo temy ktoru sme tu riesili.... Ale ked uz si nacal temu z pohladu zakaznika, tak mozno zijes niekde inde kde sa ludia spravaju inak a vedia si uvedomit aj to ze prevadzka nejakeho podniku ma aj nejake naklady aby mohla existovat..... Najskor mali presne tu vodu s citronom gratis, az kym to nepreslo do toho ze niektori ludia sedeli len na tej vode zadarminko a zaberali miesto nejakemu serioznemu zakaznikovi... Uz uplna drzost bola, ked sa zacala za ten citron uctovat smiesna suma - tak si konkretna partia sadla a pytali si len pohare s cistou vodou a vybrali citrony, ze tie si doniesli takze asi tak mimo tejto temy...... Tiez som sa tej znamej pytal preco to maju takto a vobec v ponuke, povedala ze ludia si to pytaju a uctuju aspon malu sumu koli tomu ako pisem vyssie..... Ine je ked si niekto objedna kavu, pripadne nejake kolace a podobne, to uz podla zvazenia takemu dobremu zakaznikovi daju kludne gratis.....