mulda
18.09.18,20:39
Sused vysadil pozdĺž deliaceho plota listnatý živý plot a zakončil to smrekovým živým plotom. Živý plot bol vzdialený v čase výsadby možno meter od hranice pozemku, teraz je to podstatne menej.
Zachytil som článok o podobnej problematike v Česku, kde porast do výšky 1,5m musí byť od plota vzdialený 1,5 m a vyšší ešte viac - platí niečo podobné aj u nás ,
https://bydleni.idnes.cz/soused-problem-se-sousedem-zivy-plot-pes-kocka-stavba-plotu-vyhruzka-dopis-1b8-/dum_osobnosti.aspx?c=A180824_112714_dum_osobnosti_ web
buchač
18.09.18,18:47
Co plati v Cesku, nemusi u nas.

Na Slovensku plati § 127 Obcianskeho zákonníka.
mulda
18.09.18,19:17
Hej, len v tom prípade má na 2 - 3 metre od plota tvojho pozemku zásadný vplyv sused :
- tienenie pozemku
- prerastanie koreňov
- prerastanie konárov
Čiže ak máš správnych susedov z obidvoch strán, tak štvrtinu pozemku udržiavaš pre blaho susedov!
Terezia13
18.09.18,20:07
bjuty smis
18.09.18,20:08
kludne sa riad tým českým :

Dále pak platí, že neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.
vicktor
19.09.18,07:11
"větve stromu přesahující na jeho pozemek" - toto je nieco ine, autor chce aby mal sused plot vzdialeny od hranice
vicktor
19.09.18,07:13
Aky je vysoky?
Bezne vidam zive ploty hned pri pletive. Jeden pan mi raz povedal ze "cim vyssi plot, tym lepsie susedske vztahy".
mulda
19.09.18,08:24
Problém je v tom, že ja trávnik pravidelne zalievam a preto mi z koreňov susedovho živého plota začínajú vyrastať výhonky susedovho živého plota. A vedľa skleníka mi vysadil z jeho strany smreky, teraz majú 3 - 4 metre, predpokladám že sa im bude v mojom skleníku páčiť.
Chobot
19.09.18,11:48
A čo ti bráni postaviť na tvojej strane riadny betónový plot, hoci aj 2 metre vysoký? Potom nebudeš mať problémy s jeho živým plotom.
mulda
19.09.18,12:46
Nič mi nebráni, akurát ak máš z južnej strany dom a z juhozápadu postavíš betónový plot, tak sa v záhrade ani neopáliš :)
ivka70
19.09.18,12:48
to mas 4 m siroky pozemok ci ako?
mulda
19.09.18,15:14
Ide o to, že ak si chcem vytvoriť v záhrade intímnu zónu, tak nezatienim a nezatarasím konármi a výhonkami z koreňov živého plota, susedovi polovicu záhrady:)
kukučka
19.09.18,15:27
Zbadali ste sa trochu neskoro, kde ste boli keď ho sadil? Po dobrom to so susedom nejde? Povedali ste mu vôbec, že vám to prekáža? Mal by uznať a sám orezať.
mulda
19.09.18,15:47
Prečo by to robil, keď je v práve - maximálne môžeš skrátiť výhonky živého plota presahujúce na tvoj pozemok, ale tak aby si neohrozil jeho živý plot, t.j. v správnom vegetačnom období :)
ivka70
19.09.18,16:00
To trochu prehanas, ved ten zivy plot vysadil meter od plota a orezat konare, ktore presahuju plot snad nema problem, ak vobec nieco presahuje, ved to by ten zivy plot mal v podstate 2 metrovu sirku (meter k plotu a meter do dvora susedovi)
mulda
19.09.18,16:33
V čase výsadby bola rastlinka cca meter od plota, teraz sa to rozrástol do výšky a logicky aj do šírky. O konáre ani tak nejde, ale vzhľadom k tomu že mám v tej časti záhrady kvalitnú pôdu, vyvážal som ju tam roky pri výmene zeminy v skleníku a teraz som tam pestoval čokoľvek a to som kvalitne zalieval - tak som dosiahol, že viac ako 1,5m od plota my z koreňov vyrastajú výhonky susedovho plota a tá kvalitná pôda je tými koreňmi totálne prerastená. Samozrejme to sa už nedá ani kypriť, tak mám tam teraz trávnik, z ktorého mi raší tá háveď :)
kukučka
19.09.18,17:48
Minimálne preto, aby mal s tebou dobré vzťahy, či on ich nepotrebuje?
mulda
20.09.18,12:47
V prvom rade je pre neho "životne dôležitý " ten plot a podľa našej legislatívy nič neporušil :)
Taký plot sa nesadí len tak a nemá tam bazén ...
Zuzana210
21.09.18,07:33
Myslím, že ani ty nič legislatívne neporušíš ak strekneš nejaký herbicíd na neznáme rastliny na svojom pozemku
mulda
21.09.18,08:13
:):):)