ivetko
16.08.06,18:46
Ahojte,

Dakujem
va1ke
16.08.06,16:55
ja by som na jej mieste najprv zavolala na daňový úrad a opýtala sa o čo ide. Aj mňa ked predvolajú tak najprv zavolám aby som sa vedela pripraviť. nech to skúsi aj ona.
ondrejvla
16.08.06,16:59
ja by som na jej mieste najprv zavolala na daňový úrad a opýtala sa o čo ide. Aj mňa ked predvolajú tak najprv zavolám aby som sa vedela pripraviť. nech to skúsi aj ona.

Fúúúúúú, tak to je odvaha! Ja by som tiež zavolala, ale ak je to kontrola jej DP a dokladov, tak neviem, či ešte po tejto telefonickej informácii bude môcť podať dodatočné?!
ivetko
16.08.06,17:13
Emailom jej podali informaciu, ze chcu vidiet vsetky jej doklady, zmluvy, faktury..atd...Aky je rozdiel medzi danovym konanim a danovou kontrolou..lebo ja som citala, ze dodatocne danove priznanie nie je mozne podat pri danovej kontrole???
Zdeni
16.08.06,17:37
No, nechcem nikoho navádzať na zlé veci, ale keď to už takto "vyriešila", že nepriznala príjmy, podľa mňa by to mala nechať tak, dodatočné nepodávať. To, že nepriznala príjmy DÚ nemusí vedieť / vie, v tom prípade, ak ju niekto "natrel", alebo sa to zistí pri tzv. "krížovej kontrole"/. Ale pochybujem, že by prišli na všetkých, čo platili poštou. Je jasné, že teraz panikári a chce to dodaniť, ale aby si nenarobila ešte viac zle. Môže to celkom potichu prejsť.
ivetko
16.08.06,17:49
a ak na to pridu, co jej hrozi? aka je pokuta? a v akom pripade sa jedna o trestny cin?
apo
16.08.06,17:53
Zažil som veľa daňových kontrol, robím účtovníctvo od roku 1992.

Zdeni má úplnú pravdu. Nič nie je tak zlé ako to vyzerá na začiatku, ale treba si z toho vziať ponaučenie, že stres ktorý dnes ivetko prežíva asi nestojí za tých prár ušetrených korún na dani. Ja mojich klientov vždy umravňujem tým spôsobom, že keď robíme daňové priznanie majú široké ramená, ale pri kontrole je to už iná káva. Vždy treba poznať mieru.

apo
Zdeni
16.08.06,18:01
a ak na to pridu, co jej hrozi? aka je pokuta? a v akom pripade sa jedna o trestny cin?
No, vzhľadom k tomu, že dnes máme už odsúdených za pár ukradnutých kláskov kukurice:D ........., ale neboj sa buchty jej do basy nosiť nebudeš. Nech si spočíta koľko nepriznala + 100% navrch. Dorub + penále. /myslím, že je to tak:confused: /.
ivetko
16.08.06,18:02
apo ked si zazil vela danovych kontrol, mozes aj poradit? myslim si, ze aj ona si uvedomuje svoj omyl, ale uz je prilis neskoro. Co ma teraz robit? podat to dodatocne priznanie alebo nie? moze danovy urad zistit na poste vsetky prijmy, ktore obdrzala?
Orsz
16.08.06,18:15
apo ked si zazil vela danovych kontrol, mozes aj poradit? myslim si, ze aj ona si uvedomuje svoj omyl, ale uz je prilis neskoro. Co ma teraz robit? podat to dodatocne priznanie alebo nie? moze danovy urad zistit na poste vsetky prijmy, ktore obdrzala?
Ak môžem k tomu niečo povedať, ak sa jej stala takáto vec, nech už počká, čo sa bude diať. Ak jej prišli na tieto príjmy, bude musieť zahrať (a možno ani nie, veď naozaj sa to mohlo stať nechtiac, a neraz ide o veľkú sumu), že na to zabudla. A tváriť sa zúfalo. Dodatočné by som už teraz nedávala.
Ak má čas do 6.9.2006 - nebude to také hrozné. Ak by mali podozrenie, predvolali by ju skôr, ale to je môj názor.
ondrejvla
16.08.06,18:48
Alebo sa priznať, že ich mala založené v obálke a pri spracovaní DP na to zabudla, no a prišlo jej to až teraz na um... no a ukecávať, ukecávať...
apo
16.08.06,18:57
apo ked si zazil vela danovych kontrol, mozes aj poradit? myslim si, ze aj ona si uvedomuje svoj omyl, ale uz je prilis neskoro. Co ma teraz robit? podat to dodatocne priznanie alebo nie? moze danovy urad zistit na poste vsetky prijmy, ktore obdrzala?

Môj postoj pri daňových kontrolách je ten, že nerobím majstra so širokými plecami, nekrčím sa od strachu, ak treba nasypať popol na hlavu tak aj to treba urobiť, ale len za účelom dokazovania, že nešlo o úmysel krátiť daň a treba sa vzhovoriť na ČASOVÝ STRES veľa iných povinností spomenúť neustále zmeny a nakoniec sa stane to, že sa na tok cez poštu pozabudne.

Problém bude vtedy ak sa správca dane začne vypytovať, že prečo niektoré príjmy išli na účet a prečo niektoré cez poštovú poukážku. Ak poradenské služby boli poskytované občanom napríklad kozmetika a podobne tak to sa dá obhájiť a potom tvrdiť, že sa na tieto príjmy zabudlo.

Ešte by bolo dobre sa vyhovoriť na starú mamu, ktorá peniaze preberala a ústrižky sa stratili. Dôležité je NEPRIZNAŤ úmysel.

Ale celkom určite by som popredu nič nekonal smerom k správcovi dane, lebo by to vlastne bolo priznanie úmyslu.

apo


Ešte doplním.
Sankcie sú už miernejšie.
Príliš sa netreba vykrúcať, lebo ak správca dane nemôže inak tak použije sankciu za porušenie zákona o účtovníctve a tam už ide sankcia ešte aj 3 % z majetku. Ak je v majetku drahé auto, nehnuteľnosť atď tak to môže ešte predražiť sankcie. Pri kontrolách mám najväčšie obavy práve z tejto strany.

apo
ivetko
16.08.06,19:05
ved ono tak nejak aj bolo.na poukazky zabudla, lebo mala toho strasne vela a okrem toho odvadza dan pausalnymi vydavkami a danovi poradcovia jej povedali, ze v tom pripade sa kontroluje len ucet....
Jara
17.08.06,05:40
No, keď už k tomu došlo, čo je teda skutočne veľká odvaha, ale neoplatí sa plakať nad rozliatym mliekom. Ja by som asi robila ako radi Vlasta. Našla ich teraz, keď chystala doklady k daňovému konaniu a teda nasypať si popol na hlavu a poprosiť o radu ako to dať do poriadku. Veľa šťastia...
Paula
17.08.06,05:55
To, že nepriznala príjmy DÚ nemusí vedieť / vie, v tom prípade, ak ju niekto "natrel", alebo sa to zistí pri tzv. "krížovej kontrole"/.

S dovolením som použila túto vetu.....Daňový úrad môže mať istotu v nezrovnalosti priznaných príjmov. Pokiaľ viem ,niektoré firmy v rámci oznamovacej povinnosti o platbách FO uvádzajú celý vyplatený obnos všetkým fyzickým osobám (bez ohľadu na jeho výšku a bez ohľadu na to, či platba bola v hotovosti alebo na BÚ).
daniek
17.08.06,06:48
S dovolením som použila túto vetu.....Daňový úrad môže mať istotu v nezrovnalosti priznaných príjmov. Pokiaľ viem ,niektoré firmy v rámci oznamovacej povinnosti o platbách FO uvádzajú celý vyplatený obnos všetkým fyzickým osobám (bez ohľadu na jeho výšku a bez ohľadu na to, či platba bola v hotovosti alebo na BÚ).

to je síce pravda, že vrámci splnenia oznamovacej povinnosti vypisujú všetky FO aj tie ktorým vyplatia napr. 100 Sk aj keď nemusia ale tých oznámení chodí na dú tak obrovské množstvo že tie sa automaticky nechcem povedať vyhadzujú lebo to by som klamala ale odkladajú nabok a nikto do nich nikdy nepozrie.
ale zistiť to môžu veľmi jednoducho volá sa to súčinnosť tretích osôb pri daňovom konaní - § 32 - dajú si dožiadanie na poštu a tá im poskytne potrebné info. Ešte k tomu daňovému konaniu - aj daňová kontrola je daňovým konaním podľa 511/1992 Zb. - daňovým konaním je konanie v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňového subjektu.
DDP by som takisto nepodávala - môžu nato prísť ale nemusia a súhlasím so všetkými pointa je v tom aby kamarátka nepriznala úmysel. pokuta bude podľa § 35 ods. 1 a sankčný úrok (predtým penále) podľa § 35b zákona č. 511/1992 Zb..
Marína
17.08.06,07:09
Zaujímalo by ma, koľkí správcovia dane sa tu zabávajú na tejto téme. Ešteže ivetko nemá v profile odkiaľ je. Nebol by problém zistiť, kto bol vyzvaný na daňové konanie, na ktorom by sa riešilo aj to(viď vyššie), čo sa riešiť možno ani nemalo.
daniek
17.08.06,07:14
Zaujímalo by ma, koľkí správcovia dane sa tu zabávajú na tejto téme. Ešteže ivetko nemá v profile odkiaľ je. Nebol by problém zistiť, kto bol vyzvaný na daňové konanie, na ktorom by sa riešilo aj to(viď vyššie), čo sa riešiť možno ani nemalo.

keď myslíš mňa tak s dú už nemám nič spoločné - ale v minulosti som tam pracovala, :D ale to som ešte o porade ani len netušila :D
Marína
17.08.06,08:40
mimotemy Danka, nemyslela som nikoho konkrétneho;).
Zdeni
17.08.06,09:39
S dovolením som použila túto vetu.....Daňový úrad môže mať istotu v nezrovnalosti priznaných príjmov. Pokiaľ viem ,niektoré firmy v rámci oznamovacej povinnosti o platbách FO uvádzajú celý vyplatený obnos všetkým fyzickým osobám (bez ohľadu na jeho výšku a bez ohľadu na to, či platba bola v hotovosti alebo na BÚ).
To je síce pravda, viem o tom aj ja, ale z prípevku ivetko - citujem:
"Za sluzby jej ludia posielaju peniaze bud na ucet alebo postou."som vyrozumela, ľudia - ako občania nepodnikatelia. Takže takí asi oznámenie o platbách nepodávajú.;)
Marína
17.08.06,13:28
Pre každého platí zákon rovnako. Tak pre FO-SZČO ako aj pre FO-občan. Každá FO je povinná si splniť ohlasovaciu povinnosť.
Túto odpoveď neberte do úvahy.
Zdeni
17.08.06,17:49
Pre každého platí zákon rovnako. Tak pre FO-SZČO ako aj pre FO-občan. Každá FO je povinná si splniť ohlasovaciu povinnosť.

Bežní občania - nepodnikatelia nahlasujú platby fyz. osobám - podnikateľom na DÚ?:eek: To som ešte nepočula.:eek:
Marína
17.08.06,17:55
Zdeni
17.08.06,18:07
Viď § 32 ods. 5
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html)
To už som čítala. Takže moja mama - "obyčajný občan" vymieňala plastové okná v sume Sk 120 000,-. Firme / živnostník FO/ vyplatila v hot. sumu, dostala doklad, fakt., zár. list. To mala ísť na DÚ to nahlásiť do 30.1.06? To hádam nie!:eek: To by som chcela vidieť toho, kto to robí. A ako bude postihovaná :rolleyes: ?
Manual
17.08.06,18:13
Viď § 32 ods. 5
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html
Myslím, že radový občan FO /nepodnikateľ/ možno nemá ani potuchy o tom, že §32 ods.5 existuje. A žiadny radový občan nič nenahladuje.
Pekný večer...:)
Manual
17.08.06,18:14
Ale § 32 ods.5 hovorí o podnikateľoch
Zdeni
17.08.06,18:16
Myslím, že radový občan FO /nepodnikateľ/ možno nemá ani potuchy o tom, že §32 ods.5 existuje. A žiadny radový občan nič nenahladuje.
Pekný večer...:)
Janko, žeby sme držali hladovku:D ?
Manual
17.08.06,18:19
Ty si dobrá už to nemôžem opraviť, keď si ma citovala...:mee:
Zdeni
17.08.06,18:26
Šak som sa aj ponáhlala, aby som to stihla:D !
emdzi
18.08.06,10:41
to je síce pravda, že vrámci splnenia oznamovacej povinnosti vypisujú všetky FO aj tie ktorým vyplatia napr. 100 Sk aj keď nemusia ale tých oznámení chodí na dú tak obrovské množstvo že tie sa automaticky nechcem povedať vyhadzujú lebo to by som klamala ale odkladajú nabok a nikto do nich nikdy nepozrie.

je síce možné, že niektorým úradníkom sa takéto malé sumy nechce evidovať, ale vo všeobecnosti sa v daňovom systéme evidujú všetky oznámenia podľa § 32 ods. 5 (aj so sumami)
Palino
18.08.06,11:10
To už som čítala. Takže moja mama - "obyčajný občan" vymieňala plastové okná v sume Sk 120 000,-. Firme / živnostník FO/ vyplatila v hot. sumu, dostala doklad, fakt., zár. list. To mala ísť na DÚ to nahlásiť do 30.1.06? To hádam nie!:eek: To by som chcela vidieť toho, kto to robí. A ako bude postihovaná :rolleyes: ? To by sa podľa mňa týkalo Tvojej mamy v tom prípade, keby vymieňala okná na byte, ktorý prenajíma a z toho dosahuje príjem. V uvedenom § 32, ods. 5 je totiž napísané, že ...fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo, v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám ...
Zdeni
18.08.06,16:56
To by sa podľa mňa týkalo Tvojej mamy v tom prípade, keby vymieňala okná na byte, ktorý prenajíma a z toho dosahuje príjem. V uvedenom § 32, ods. 5 je totiž napísané, že ...fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo, v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám ...
Ja tomu rozumiem, práve zato som dala takýto príklad, lebo Marína v príspevku písala, že zákon platí pre každého /oznamovacia povinnosť/, ale bežní občania - nepodnikatelia nenahlasujú a ani nikdy nebudú. A tak ako ty písal aj Manual, platí to pre podnikateľskú, alebo inú zárob. činnosť.