Vera7
16.08.06,19:30
2.1.2006 som nastúpila na materskú dovolenku. MD skončila ku 16.7.2006. Mám v tomto roku (2006) nárok na alikvotnú časť dovolenky? Preplatí mi ju zamestnávateľ hneď alebo až po skončení rodičovskej dovolenky?
Orsz
16.08.06,17:34
2.1.2006 som nastúpila na materskú dovolenku. MD skončila ku 16.7.2006. Mám v tomto roku (2006) nárok na alikvotnú časť dovolenky? Preplatí mi ju zamestnávateľ hneď alebo až po skončení rodičovskej dovolenky?

Zamestnávateľ Ti ju umožní vyčerpať po nástupe do zamestnania, teda po ukončení RD. Ak nenastúpiš do práce, a ukončíš PP po skončení RD, musí Ti ju preplatiť. Ale ako som už napísala až po ukončení RD ( i skoršom ukončení RD ).
Vera7
16.08.06,17:42
Ďakujem ORSZ ;). Zaujimavé na tom je, že zamestnávateľ mi tvrdí, že nakoľko som v tomto roku neodpracovala ani jeden pracovný deň, tak nemám nárok na žiadnu dovolenku. Avšak viem, že materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas.
endrju
16.08.06,18:16
... Zaujimavé na tom je, že zamestnávateľ mi tvrdí, že nakoľko som v tomto roku neodpracovala ani jeden pracovný deň, tak nemám nárok na žiadnu dovolenku. Avšak viem, že materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas.

Zvláštne, že zamestnávateľ neovláda také základné veci! :(
Máš pravdu - materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas a vôbec nie je v Tvojom prípade na získanie nároku odpracovať nejaký pracovný deň. Základná podmienka na nárok na alikvotnú časť dovolenky je splnená.
Nárok na dovolenku sa v Tvojom prípade bude počítať podľa pravidla: "plný nárok - krátenie za neodpracované z dôvodu rodičovskej dovolenky". Podmienkou je, že pracovný pomer bude trvať celý rok.
Orsz
16.08.06,18:22
Zvláštne, že zamestnávateľ neovláda také základné veci! :(
Máš pravdu - materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas a vôbec nie je v Tvojom prípade na získanie nároku odpracovať nejaký pracovný deň. Základná podmienka na nárok na alikvotnú časť dovolenky je splnená.
Nárok na dovolenku sa v Tvojom prípade bude počítať podľa pravidla: "plný nárok - krátenie za neodpracované z dôvodu rodičovskej dovolenky". Podmienkou je, že pracovný pomer bude trvať celý rok.

Endrju, teraz ma napadlo, že mám ešte nevyriešený takýto prípad: zamestnankyňa zamestnaná od 6.12.2005, dňa 3.1.2006 nastúpila na PN - otehotnela a má rizikové tehotenstvo - a teraz 18.8.2006 nastupuje na MD. Neviem ako jej mám vypočítať nárok na dovolenku. Pretože z dôvodu PN sa jej dovolenka kráti. Myslíš, že jej mám dať dovolenku za obdobie od 9-12/06 - keď bude na MD vo výške 4/12?
endrju
16.08.06,18:27
Endrju, teraz ma napadlo, že mám ešte nevyriešený takýto prípad: zamestnankyňa zamestnaná od 6.12.2005, dňa 3.1.2006 nastúpila na PN - otehotnela a má rizikové tehotenstvo - a teraz 18.8.2006 nastupuje na MD. Neviem ako jej mám vypočítať nárok na dovolenku. Pretože z dôvodu PN sa jej dovolenka kráti. Myslíš, že jej mám dať dovolenku za obdobie od 9-12/06 - keď bude na MD vo výške 4/12?
Bude to viac ako 4/12. Pracovný pomer trvá celý rok. Plný nárok sa bude krátiť o trvanie PN. Prvých 100 dní PN = - 1 dvanástina nároku, každých ďalších celých 22 dní PN = - 1 dvanástina. Vychádza to na krátenie cca 4 dvanástiny. Treba presne spočítať zameškané pracovné dni z dôvodu PN.
Zostatok nároku bude teda asi 8 dvanástin
Vera7
16.08.06,18:31
Endrju dik moc. Ešte jedna otázočka, čo znamená: "plný nárok - krátenie za neodpracované z dôvodu rodičovskej dovolenky? Ako to vychádza?
endrju
16.08.06,18:37
Endrju dik moc. Ešte jedna otázočka, čo znamená: "plný nárok - krátenie za neodpracované z dôvodu rodičovskej dovolenky? Ako to vychádza? Pozri príklad v mojom predchádzajúcom príspevku.
Tam je to o tom istom aj keď v obrátenom poradí. ;)
Plný nárok je zvyčajne u mladých mamičiek 4 týždne (20 dní).
Ten sa kráti o dvanástiny podľa uvedeného pravidla. 1/12 z 20 dní je cca 1,5 dňa. Podrobnosti o výpočte dvanástin boli na Porade riešené už viackrát. Treba skúsiť pohľadať.
Vera7
16.08.06,18:45
Endrju ďakujem, niečo som si už našla. Koncom týždňa to predostriem zamestnávateľovi a som veľmi zvedavá na jeho reakciu. Ešte raz dik;).
Orsz
16.08.06,18:46
Bude to viac ako 4/12. Pracovný pomer trvá celý rok. Plný nárok sa bude krátiť o trvanie PN. Prvých 100 dní PN = - 1 dvanástina nároku, každých ďalších celých 22 dní PN = - 1 dvanástina. Vychádza to na krátenie cca 4 dvanástiny. Treba presne spočítať zameškané pracovné dni z dôvodu PN.
Zostatok nároku bude teda asi 8 dvanástin

Ďakujem Endrju.
Vera7
21.08.06,19:12
Ahojte dnes som dostala vyjadrenie od zamestnávateľa:

nasa mzdova agentura nam povedala toto:

podla §101 Zakonniku prace
"Zamestnanec, ktory pocas nepretziteho trvania pracovneho pomeru k tomu istmu zamestnavatelovi vykonaval u neho pracu aspon 60 dni v kalendarnom roku, ma narok na dovolenku za kalendarny rok, pripadne na jej pomernu cast, ak pracovny pomer netrval nepretrzite pocas celeho kalentadneho roka. Za odpracovany den sa povazuje den, v ktorom zamestnanec odpracoval prevaznu cast svojej zmeny. Casti zmien odpracovane v roznych dnoch sa nescitaju."
Tj. co som tym chcela povedat. Splnas podmienku, ze si v neustalom pomere s nami, ale nesplnas podmienku, ze si odpracovala prevaznu cast zmeny v roku 2006.

Aj podla vysvetliviek c. 3 k §101:
"Naopak za vykon prace, ktory je mozno zapocitat do doby odpracovania 60 dni u zamestnavatela sa neposudzuje doba vykonu vojenskej zakladnej sluzby, civilnej sluzby namiesto tejto sluzby a cas zameskany pre niektore dolezite osobne prekazky v praci na strane zamestnanca."
Materska a rodicak sa poklada podla §166 (vysvetlivky 1) za dolezite osobne prekazky v praci.

Podľa horeuvedeného mzdová agentúra tvrdí, že nemám nárok na alikvotnú časť dovolenky v tomto roku. Ako to teda je? Prosím o vyjadrenie.
Ďakujem
Zita4
21.08.06,20:09
§ 144 ods. 4 ZP:
(4) Na účely dovolenky sa ako výkon práce neposudzuje čas výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby namiesto tejto služby a čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ak sa neuvádzajú v tomto zákone. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
Vera7
21.08.06,20:28
to znamená, že ak sa MD podľa § 144 od.4 považuje za výkon práce, mám nárok aj na dovolenku za toto obdobie. Správne?
Zita4
22.08.06,04:35
Za toto obdobie sa nárok na dovolenku nekráti. Len za rodičovskú dovolenku.
milka.g
13.09.07,18:48
Mám podobný problém. Pri prvom dieťati mi poradili, že ak sa cítim dobre, aby som si nečerpala dovolenku, ale aby som nastúpila rovno na materskú dovolenku. Po skončení materskej dovolenky si "akože" vyčerpám riadnu dovolenku a tým si predĺžim čas, kedy budem dostávať trochu viac peňazí. Po tejto dovolenke aby som nastúpila na rodičovskú dovolenku.
Teraz pri druhom dieťatku som nastúpila na materskú dovolenku 26.1.2007 a tiež som si teda chcela vyčerpať dovolenku, na ktorú by som mala mať nárok aj za tento kalendárny rok. Najskôr mi naša ekonómka tvrdila, že nebudem mať nárok na všetkých 20 dní, že sa mi to bude krátiť a neskôr mi zavolala, že ja nemám vôbec nárok na dovolenku. Čo mám robiť? Prosím, poraďte, čo by bolo lepšie?
Orsz
13.09.07,19:27
veronikasad
13.09.07,21:15
Mám podobný problém. Pri prvom dieťati mi poradili, že ak sa cítim dobre, aby som si nečerpala dovolenku, ale aby som nastúpila rovno na materskú dovolenku. Po skončení materskej dovolenky si "akože" vyčerpám riadnu dovolenku a tým si predĺžim čas, kedy budem dostávať trochu viac peňazí. Po tejto dovolenke aby som nastúpila na rodičovskú dovolenku.
Teraz pri druhom dieťatku som nastúpila na materskú dovolenku 26.1.2007 a tiež som si teda chcela vyčerpať dovolenku, na ktorú by som mala mať nárok aj za tento kalendárny rok. Najskôr mi naša ekonómka tvrdila, že nebudem mať nárok na všetkých 20 dní, že sa mi to bude krátiť a neskôr mi zavolala, že ja nemám vôbec nárok na dovolenku. Čo mám robiť? Prosím, poraďte, čo by bolo lepšie?
Do 26.1.07 si pracovala ?

---------
Veronika
kajsi6
19.09.07,07:11
na koľko dní dovolenky mám nárok ak pracujem len 15dní v mesiaci, ale
1deň = 12hodin. Vdaka
Olgica
19.09.07,07:18
na koľko dní dovolenky mám nárok ak pracujem len 15dní v mesiaci, ale
1deň = 12hodin. Vdaka
Ak máš odpracovaných viac ako 15 rokov tak nárok na dovolenku je 25dní po 12 hod. Čiže dvadsaťpäť dvanásťhodinových dovoleniek.
Zita4
19.09.07,07:20
Ak máš odpracovaných viac ako 15 rokov tak nárok na dovolenku je 25dní po 12 hod. Čiže dvadsaťpäť dvanásťhodinových dovoleniek.
S týmto nesúhlasím.
Dovolenka sa určuje v týždňoch, takže sa musí prepočítať na počet odpracovaných zmien za rok. Tu na Porade to už bolo viackrát rozoberané. Určite to nájdeš, len treba hľadať. Naríklad tu: http://www.porada.sk/t15082-cerpanie-dovolenky-pri-nerovnomerne-rozvrhnutom-pracovnom-case.html
ivanam
19.09.07,11:40
Prosím o radu. Sme sukromné zariadenie poskytujúce opateru detí do 3 rokov. Aký nárok majú zamestnanci na dovolenku. Posudzujeme ich ako učiteľov, alebo majú nárok na základnú výmeru dovolenky?
Chobot
19.09.07,12:26
Prosím o radu. Sme sukromné zariadenie poskytujúce opateru detí do 3 rokov. Aký nárok majú zamestnanci na dovolenku. Posudzujeme ich ako učiteľov, alebo majú nárok na základnú výmeru dovolenky?

Ak by sme sa držali striktne ustanovenia ZP, konkrétne § 103 ods. 3:

"(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov, asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku."

tak pokiaľ nie ste "materská škola", ale len súkromné zariadenie na opateru detí, tak sa na vás nevzťahuje tento odsek. Myslím, že to platí len pre ustanovizne s názvom "materská škola".
ANNAP
20.09.07,08:04
a čo vravíte na toto:
nechce mi vojsť ako príloha tak to skúsim takto:

Zamestnanec ukončil pracovný pomer u predchádzajúceho zamestnávateľa 8. 1. 2006 a od 9. 1. 2006 nastúpil k novému zamestnávateľovi. Predpokladáme, že u nového zamestnávateľa bude pracovať do konca roka 2006.
Ako sa určí výmer dovolenky? Je zamestnanec vzhľadom na uvedene skutočnosti nejakým spôsobom diskriminovaný?


Zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky u nového zamestnávateľa vo výške 1/12 výmery dovolenky podľa Zákonníka práce. U predchádzajúceho zamestnávateľa mu nárok nevznikol. Vzhľadom na skutočnosť, že uvedený zamestnanec bude pracovať nepretržite celý rok 2006, nie však u jedného zamestnávateľa, stratí nárok na 1/12 výmery dovolenky z dôvodu, že zmenil zamestnanie v priebehu mesiaca.
Zamestnancovi vznikne za 11,5 mesiaca nárok na dovolenku, za predpokladu, že splní ďalšie ustanovenia podľa § 101 Zákonníka práce.
V prípade, že ide o výmeru
4 týždňov – má nárok na 19 dni,
5 týždňov – má nárok na 24 dni,
6 týždňov – má nárok na 29 dni,
8 týždňov – má nárok na 43 dni.
Nie je to žiadna diskriminácia, je to len nevýhoda. Je to zákonný nárok podľa platných právnych predpisov. Nevýhodou je aj takýto nástup do nového zamestnania pred koncom roka (december), kedy zamestnanec nemá nárok ani na dovolenku za odpracované dni (22 dní), lebo napr. december 2006 má len 19 pracovných dní. Tiež príde zamestnanec o 1/12 výmery dovolenky. Ideálne je nekončiť pracovný pomer v priebehu mesiaca a ani na začiatku alebo na konci roka.

JUDr. Valéria Glíbová (V/2006)
Problematiku Pracovnoprávne vzťahy sme publikovali:
- mesačník PORADCA č. 5-6/2006, 7/2006, 8-9/2006, 10/2006, 11/2006, 12-13/2006
- mesačník DÚVaP č. 1/2006, 2/2006, 3-4/2006, 5/2006, 6-7/2006
- mesačník DUO č. 1/2006, 2/2006, 3/2006, 4/2006, 5/2006, 6-7/2006, 8/2006
- ZÁKONY I/2006, II/2006, III/2006 a aktualizácie k zákonom z roku 2006


môj komentár: môže sa počítať 11,5 mesiaca, keď pracovný pomer netrvá celý mesiac? konkrétne mne prišiel zamestnanec 13.3.2007 a predpokladám, že bude robiť do konca roka 2007
a ešte:
http://www.porada.sk/t60302-narok-na-dovolenku-nastup-v-priebehu-roka.html
Chobot
20.09.07,08:20
a čo vravíte na toto:
nechce mi vojsť ako príloha tak to skúsim takto:

Zamestnanec ukončil pracovný pomer u predchádzajúceho zamestnávateľa 8. 1. 2006 a od 9. 1. 2006 nastúpil k novému zamestnávateľovi. Predpokladáme, že u nového zamestnávateľa bude pracovať do konca roka 2006.
Ako sa určí výmer dovolenky? Je zamestnanec vzhľadom na uvedene skutočnosti nejakým spôsobom diskriminovaný?
...
....
......

môj komentár: môže sa počítať 11,5 mesiaca, keď pracovný pomer netrvá celý mesiac? konkrétne mne prišiel zamestnanec 13.3.2007 a predpokladám, že bude robiť do konca roka 2007
a ešte: //www.porada.sk/t60302-narok-na-dovolenku-nastup-v-priebehu-roka.html

Najprv mi tam chýbala otázka, ale doplnila si ju. Takže odpoveď: nemôžeš počítať 11,5 mesiaca. Nárok má len za 11 odpracovaných mesiacov, teda 11/12 nároku. V tvojom prípade len za mesiace IV.-XII., teda 9/12.

Nemá význam nad tým ďalej špekuľovať, je to dané v ZP jednoznačne. Neide o diskrimináciu, ale spôsob výpočtu nároku.

Ja som končil PP v predchádzajúcej robote 28.2. a mal som nárok len na 1/12 dovolenky, lebo som nemal odpracovaných v tom roku 44 dní. Raz je to tak dané, tak pokiaľ nie si tvorca zákonníka práce, tak to nezmeníš.
ANNAP
20.09.07,08:27
chobot vďaka za rýchlu reakciu, z môjho príspevku asi nebolo jasné, že som našla v Poradcovi ten text, ktorý mi nešiel ako príloha, je to v 1000 riešení č.V/2006 od Judr. Valérie Glíbovej, toto som našla pri hľadaní odpovede na moju situáciu. Na Porade som našla viac tém s riešením ako ty hovoríš / s ktorým aj ja súhlasím / ale tento článok ma potom pomýlil, preto som to pripla na PORADU
vďaka a dávam Ti bod....
tulinko
24.09.07,05:41
§ 144 ods. 4 ZP:
(4) Na účely dovolenky sa ako výkon práce neposudzuje čas výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby namiesto tejto služby a čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ak sa neuvádzajú v tomto zákone. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.


Prosím o radu:
Priateľka nastupuje na MD v polovičke októbra 2007. Má nevyčerpanú celú DOV za rok 2007. Chcela si ju "preniesť" po nástupe z MD. Majiteľ firmy jej však odrazu povedal, že si ju musí vyčerpať do nástupu na MD /má už za ňu asi náhradu/. Je nekorektný, pretože doteraz jej nepovedal nič, a mzdár vo firme vedel, že takto chcela priateľka urobiť.
1. Koľko dní pred nástupom na riadnu DOV jej musí nariadiť čerpanie DOV?
2. Musí to byť písomne, alebo stačí ústne.
3. Môže priateľka požiadať o vystavenie PN na obdobie "čerpania DOV" - znamená to ako prekážka v práci a následne sa čerpanie dovolenky ruší?
4. Ak nastúpi po MD, môže si následne vyčerpať DOV?
5. Ak nenastúpi po MD, ale bude si čerpať rodič. dovolenku, môže si vyčerpať túto DOV až po nástupe do práce po rodičovskej dovolenke, alebo ju musí vyčerpať tesne po MD a potom nastúpiť na rodič. dovolenku?
Prosím o rýchlu odpoveď, ďakujem.
Zita4
24.09.07,06:42
Prosím o radu:
Priateľka nastupuje na MD v polovičke októbra 2007. Má nevyčerpanú celú DOV za rok 2007. Chcela si ju "preniesť" po nástupe z MD. Majiteľ firmy jej však odrazu povedal, že si ju musí vyčerpať do nástupu na MD /má už za ňu asi náhradu/. Je nekorektný, pretože doteraz jej nepovedal nič, a mzdár vo firme vedel, že takto chcela priateľka urobiť.
1. Koľko dní pred nástupom na riadnu DOV jej musí nariadiť čerpanie DOV? - stačí deň pred nástupom na dovolenku
2. Musí to byť písomne, alebo stačí ústne. - nemusí, ale dovolenkový lístok by mal byť vypísaný
3. Môže priateľka požiadať o vystavenie PN na obdobie "čerpania DOV" - znamená to ako prekážka v práci a následne sa čerpanie dovolenky ruší? - áno, v tomto prípade sa dovolenka ruší - § 112 ods. 2 ZP
4. Ak nastúpi po MD, môže si následne vyčerpať DOV? - môže
5. Ak nenastúpi po MD, ale bude si čerpať rodič. dovolenku, môže si vyčerpať túto DOV až po nástupe do práce po rodičovskej dovolenke, alebo ju musí vyčerpať tesne po MD a potom nastúpiť na rodič. dovolenku?
- môže si ju vyčerpať aj po nástupe z rodičovskej dovolenky - § 113 ods. 2 ZP

odpovede sú zelenou farbou
tulinko
24.09.07,06:53
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale ešte prosím radu:
k bodu 1: niekde som započul, že zamestnávateľ je povinný aspoň 14 dní pred nástupom na DOV oznámiť zamestnancovi, že musí čerpať DOV
k bodu 2: neviem, či sme sa dobre pochopili:Ide o to, či zamestnávateľ je povinný nariadiť písomne začiatok čerpania DOV, alebo stačí ústne - veď to môže zamestnanec poprieť ...
k bodu 5: môže si ju vyčerpať aj po nástupe z rodič. dovolenky - avšak asi len
do konca roku 2008?
Zita4
24.09.07,06:57
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale ešte prosím radu:
k bodu 1: niekde som započul, že zamestnávateľ je povinný aspoň 14 dní pred nástupom na DOV oznámiť zamestnancovi, že musí čerpať DOV
k bodu 2: neviem, či sme sa dobre pochopili:Ide o to, či zamestnávateľ je povinný nariadiť písomne začiatok čerpania DOV, alebo stačí ústne - veď to môže zamestnanec poprieť ...
k bodu 5: môže si ju vyčerpať aj po nástupe z rodič. dovolenky - avšak asi len
do konca roku 2008?
K bodu 1 - k tomu sa neviem vyjadriť, ale mal by byť plán dovoleniek schválený na začiatku roka na celý rok.
K bodu 2 - vypíše sa dovolenkový lístok, kde je to písomne potvrdené. Iné písomné nariadenie dovolenky nie je potrebné
K bodu 5 - môže dovolenku čerpať aj po 3 rokoch od narodenia dieťaťa, keď sa vráti z rodičovskej dovolenky.
terela
24.09.07,07:33
Ahoj, je pravda, ze ked idem na matersku, tak mam narok na dovolenku z prace za cely rok, co je bud 20-25 dni? To vlastne mozem ist o mesiac skor.
Zita4
24.09.07,07:35
Ahoj, je pravda, ze ked idem na matersku, tak mam narok na dovolenku z prace za cely rok, co je bud 20-25 dni? To vlastne mozem ist o mesiac skor.
Pred materskou dovolenkou si môžeš vybrať dovolenku, ktorá ti prináleží za ten rok, ak ti to zamestnávateľ umožní. Zisti si, aký máš nárok na dovolenku u svojho zamestnávateľa. Takto všeobecne sa na tvoju otázku nedá odpovedať.