Ivana92
19.09.18,12:51
Dobrý deň, sestra mi predplatila časopis Záhradkár a v jednom čísle mi prišli ako darček semienka nechtíka lekárskeho, tak som ich zasadila a vyrástli z neho pekné žlté malé kvietky, teraz je stonka od polovice ku kvetu obschnutá a namiesto kvetu sú také podobné akoby semienka ako prišli mne. Môžem ich znova zasadiť a vyrastie znova rastlinka? Viem, že nechtík lekársky je zdravý ale neviem čo a ako ho môžem využiť. Vedel by mi niekto poradiť prosím? Rada by som ho nejako využila keď už ho mám. A tiež by som sa chcela spýtať, či neviete či prežije zimu alebo ho potom bude treba nanovo zasadiť? Za odpoveď ďakujem
kukučka
19.09.18,12:03
Nechtík je letnička, semienka odlož a zasaď na jar, na sušenie a výrobu masti sa používajú prvé kvety, teraz už na rastlinke môže byť pleseň.
vicktor
19.09.18,12:16
Daj do guglu "nechtik lekarsky" a informacii mas spustu.
Stina
20.09.18,07:46
Čaj z nechtíka lekárskeho
Do 2,5 dcl vriacej vody pridajte 1 polievkovú lyžicu kvetov nechtíka. Lúhujte 10 minút, potom čaj sceďte a vypite.
Využitie: zvnútra vás prečistí a upraví krvný obeh, zvonka ho využijete na nehojace sa rany, kvasinkové infekcie, hemoroidy, aj ako obklad pri zápale spojiviek a očných infekcií.
Tinktúra z nechtíka
Do 1 l pravej vínovice vložte plnú hrsť kvetov a lúhujte 14 dní na slnku pri cca 20° C. Pri použití tinktúru zrieďte pridaním do čaju alebo do pohára s vodou.
Využitie: zvnútra na podporu imunity, zníženie tlaku, tráviace problémy, zvonka ako kloktadlo pri infekciách v ústach či paradentóze, na zapálené hrdlo, kašeľ, výborná je aj na pomliaždeniny, výrony, vredy, popáleniny či pooperačné rany.
Masť alebo olej z nechtíka
* 4 plné hrste nadrobno posekaného nechtíka (listy, stonka, kvety) zmiešajte s 500 g vriacej bravčovej masti. Prikrytú nechajte cez noc stáť. Na druhý deň ju prihrejte a prefiltrujte cez ľanové plátno do čistej nádobky.
* sklenú nádobu naplňte čerstvými listami nechtíka a zalejte 0,5 l studeným olivovým či slnečnicovým olejom. Dajte 3 týždne lúhovať na slnečnom mieste, potom preceďte.
Využitie: masť z nechtíka rýchlo hojí rany, preto ju majte vždy po ruke. Pomáha zmierňovať bolesť a akútnu dermatitídu po operácii a rádioterapii pri rakovine prsníka. Môžete ňou potierať zapálené miesta na tele, boľavé kĺby, natiahnuté šľachy či poškodené väzivá. Pomáha aj pri reumatických bolestiach.
Nechtíkova šťava
Listy, stonku aj kvety nechtíka dobre umyte a ešte vlhké odšťavte.
Využitie: pravidelné natieranie vysušuje bradavice na koži, ktoré časom odpadnú, zmierňuje aj starecké škvrny či pehy.
marus38
01.10.18,16:09
nechtík lekársky sa vysieva sám, ak ho necháte dlhšie, vytvorí si semienka, ktoré môžete pozbierať a znovu vysiať, alebo sa zasejú samé. Keď kvitne, môžete pozbielrať žlté lupienky, ususiť ich a použiť na čaj je veľmi dobrý na funkciu pečene