Juraj1119
21.09.18,13:38
Zdravim,chcel by som sa spytat, mozu zeleznice a tym padom stat, vyvlastnit pozemky aksu v ochrannom pasme? lebo casto sa spomina v diskusiach, ze nevyhoda matdom resp pozemok v ochrannom pasme zeleznic je v tom, ze trva dlho schvalenie stavby a pod.
Ale moze byt aj horsi pripad? ze moze clovek o ten svoj pozemok prijst alebo navlastne naklady zburat to, co je v ochrannom pasme? z dovodu ja neviem,rozsirovania trate alebo si tam stat nieco vymysli postavit...

moze byt aj taketo riziko? ci to zo zakona nie je mozne?
vdaka za odpoved
Ice dive
21.09.18,12:40
no ja osobne mam pole, na ktorom je časť železničnej trate... nájomné požadovať vraj nemôžem... lebo v zmysle zákona nemám nárok... údajne sa železnice chystajú zriadiť vecné bremeno, že môžu môj pozemok užívať a za toto vecné bremeno mi prináleží jednorázové odškodnenie.... avšak ťahá sa to už cca dva roky...

v tvojom prípade pochybujem, že by štát niečo vyvlastňoval... skôr ti možno dajú náhradu za to, že máš sťažené užívanie pozemku... ale aj to by sa sledovalo kde ten pozemok je.. napr. na konci tvojho dvora a pod... ale ak je to pole ktoré neobrábaš.... tak asi ťažko budú proaktívne hľadať spôsoby ako ti kompenzovať újmu... pre nich si náklad...
KoxXxo
21.09.18,12:41
Juraj1119
21.09.18,12:52
Dakujem za komentar. tak ono ten nas pozemok, na ktorom stoji dvojdom je cely aj so zahradou v tom ochrannom pasme co je 60m od kolaji. Chceme tam spravit taky altanok (cca 30 m od kolaji) a sedenie vonku a riesim, ze co k tomu treba a pri tom vyvstala otazka, ze ci sa oplati vobec investovat do stavieb na pozemku, ktory je v tomto pasme.. ze ak je tam v zakone alebo niekde nejaka klauzulka, ze pozemky v ochrannom pasme mozu byt vyvlastnene pre vyssi zaujem statu lebo nieco...
Ice dive
21.09.18,13:28
v tomto prípade pochybujem, že ak už raz stavba stojí, že ju budú zrazu vyvlastňovať a vyplácať nejaké odškodné..... táto situácia by fakt mohla nastať, jedine, že by šli stavať povedzme metro, alebo rozširovať trať... ale ak nič také nehrozí, tak máte nevýhodu pri predaji, že blízkosť železnice... ale altánok môžete asi kľudne stavať, lebo na to asi ani stavebné povolenie nepotrebujete...
Juraj1119
21.09.18,13:33
Dakujem za nazor.