mza
22.09.18,15:06
Dobry den.
Chcem sa spytat otazku, na ktoru som nikde nenasiel presnejsie info.

Modelova realna situacia:
Ako fyzicka osoba nepodnikatel, kupim pre vlastnu potrebu v Cine od cinskeho predajcu kameru.
Zaplatim mu celkovu cenu, napr. 200€, tato cena obsahuje uz aj Shipping Free (vramci toho predajca zabezpecuje letecke zaslanie z Ciny cez jeho spriaznenu prepravnu spolocnost /napr. JCEX/, kamera vstupi na uzemie EU na letisku v Anglicku, kde je nasledne preclena a odoslana spolocnostou DHL priamo ku mne domov bez akychkolvek papierovaciek a dalsich platieb ohladne cla a dph - toto vsetko zabezpecuje cinsky predajca vramci shipping free).
Nadobudaci doklad mam Comercial Invoice od cinskej firmy vystavenu na moje meno.

Pozn: bezny postup je taky, ze cinsky predajca posle kameru, kamera vstupi do EU priamo na Slovensku, kde ju zadrzia na colnici a vyrubia clo a dph. Da sa to vsak aj tak, ako som uviedol vyssie, cinske firmy ponukaju preclenie vo svojej rezii a dorucenie bez dalsich starosti az ku mne domov.

Zaujima ma vsak, ako sa postupuje, ak by som takuto kameru (samozrejme vo vacsom mnozstve) kupoval na S.R.O. za ucelom dalsieho predaja so ziskom.
Model:
Ako SRO (neplatca DPH) kupim v Cine od cinskeho predajcu 20 kamier.
Zaplatim mu celkovu sumu 4000€ vratane Shipping Free - ako som popisal vyssie, cinsky predajca zabezpeci kompletne zaslanie z Ciny, vstup do EU v Anglicku, tam sa precli a taktiez mi to dorucia z Anglicka cez DHL az ku mne domov bez akychkolvek papierovaciek a dalsich platieb cla a dph.
Nadobudaci doklad mam opatovne Comercial Invoice od cinskej firmy vystavenu na SRO.

Zaujima ma, ci mi tato faktura (pripadne aj doklad o zaplateni z banky) staci na to, aby som si to zahrnul do uctovnictva do nakladov alebo treba nieco este riesit s colnym uradom a dph.
Predpokladam, ze clo je uz zaplatene v Anglicku pri vstupe do EU.
Treba uvedene este samozdanit?
Ak ano, na zaklade akeho dokladu? Staci nadobudacia FA od cinskej firmy-predajcu?
Alebo je uz DPH zaplatena v Anglicku, kedze tovar vosiel do EU v Anglicku, tam bol precleny a vramci toho preclenia by malo byt clo aj dph vysporiadane?

Pripadne ma na to vplyv aj poznamka vo fakture - napr. EXW, DDP, atd...?

Toto je zalezitost, na ktoru som nikde nenasiel odpoved a zaujima ma, ako sa to uctuje.
kofko
25.12.18,08:13
Podarilo sa ti prosim nieco zistit? Ja mam presne rovnaku situaciu, akurat tovar je odieslany z USA...