Vlaasta53
23.09.18,14:21
Prosim vas boal som zamestnana v Nemecku, vyše 3 mesiacou ,som na pn a zamestnavatel marodku nevyplatil.od 3.4.2018..Dakujem za radu .cez slovaka na nemecku zmluvu, tam som ochorela byvali sme v horach nebola moznost ist sama bez znalosti jazyka. sama vyhladat lekara asi 15 km..Tak som 2 di lezala v horuckach dala som vedieť slovákovy ten mi odpsial do hodiny pride za mou šef , alebo jeho dcera ,, 2 dni som cakala , a nikto z nich nedosiel,, preliecila som trocha a po ,2 dni som este chora isla robiť.a na 3 ti den som odchádzala domov ,,A na sk som isla hned k lekarovy a on ma vypisal,, na pn ,, bola som oklamaná,slovák povedal že je upratovanie bungalovy
vc a kajutky ,, , nebolo tak ,,robila som vsetko zametala cesty, hrabala sišky,
polievala kvety, od pavučin vsetko čistila, lampy, lavicky , male na lodkach ,, recepciu, branu,,atd, atd proste celý areál.,,A na slnku kde bolo stale sucho takých 37 až 40c teploty . Tak som prisla o zdravie stale chodim na obstreky... Pn som hned poslala, zamestavatelovy do Nemecka...Zamestnavatel odomna žiadal aby som mu každý tyžden posielala, original PN.poslala..,som tak niekolko krát,. tč. postovne stoji 4.70.e... A potvrdenia posielam aj do AOK...Tak som velmi sklamaná že nic nedostávám slovak povedal, že mi nič zamestnavatel nezaplati., .dakujem za pochopenie...Sisa.
ivka70
23.09.18,14:16
Aky zamestnavatel - slovensky, nemecky? Kto vystavil PN a komu si ju odovzdala? PN uz skoncila? Pracovny pomer pokracuje?
Vlaasta53
23.09.18,17:31
Nemecky, zmluva bola emecka a bol to slovak ktorý to vybavoval..Pn vystavil lekar na sk. nakolko tam som bola chorá a nikto somnou k lekarovy nesiel , slovak otom vedel lebo jemu som pisala sms. a ten mi odpisal ze do 1 hod pride za mnou sef...Neprisiel , cakala som 2 dni.. este chora som sla do prace robila som 2 dni ...a na 3 som odisla na sk.Bolo by vela ako klamal slovak aj pracou...Tam som prisla o svoje zdravie. Dakujem za infoSika.
ivka70
24.09.18,06:13
Namiesto popisu zdravotneho stavu a co kto robil ci nerobil pri ochoreni treba skor to, kto bol zamestnavatel, teda s kym bola uzavreta zmluva. Ci priamo s DE zamestnavatelo0m alebo s SK agenturou, ktora zamestnanca do DE vyslala.
Podla toho ,ci ide o zmluvu SK alebo DE sa obratit na prislusnu socialnu poistovnu.

Inak neviem ako sa da tyzdenne posielat original PN ,ked tu na SK vystavi lekar len jednu a potom vzdy na konci mesiaca predlzenie.

http://www.eures.sk/clanky/prilohy/111/111_Your%20social%20security%20rights%20in%20Germa ny_sk.pdf

Kedy máte nárok na nemocenské dávky?
V Nemecku vám zamestnávateľ vypláca mzdu aj počas práceneschopnosti bez ohľadu na týždenný či mesačný pracovný čas. Nárok na pokračovanie vyplácania mzdy (Entgeltfortzahlung) existuje iba v prípade, ak je zamestnanecký vzťah trval bez prerušenia najmenej štyri týždne.
Aké dávky sa poskytujú?
Ak ste práceneschopný v dôsledku choroby, ktorú ste si nezavinili sám, spravidla vám bude zamestnávateľ ďalej vyplácať mzdu počas prvých šiestich týždňov práceneschopnosti.
Choré osoby, ktorým zamestnávateľ nevypláca alebo už nevypláca mzdu, majú nárok na denné nemocenské dávky (Krankengeld) vyplácané zdravotnou poisťovňou. Tieto dávky sa rovnajú 70 % riadnej mzdy (Regelentgelt) a nesmú presiahnuť 90 % poslednej riadnej mzdy.
Denné nemocenské dávky sa vyplácajú do konca doby práceneschopnosti uvedenej v lekárskom potvrdení. Za tú istú chorobu sa však môžu vyplácať v priebehu obdobia troch rokov najviac počas 78 týždňov. Po skončení tohto trojročného obdobia je za určitých podmienok možné vyplácať dávky za nové trojročné obdobie.
Vlaasta53
24.09.18,06:47
Pišem dosť jasne že zmluva je nemecka.Robila som pre Nemca a slovak jemu zeny dohadzuje a ako inak za odmenu..
Vlaasta53
24.09.18,06:50
Ivka asi nechápeš, urtite by nebolo treba posielať PN. na SK každý týžden..Samozrejme že do Nemecka.. Som stále na PN.
ivka70
24.09.18,06:56
To ti lekar kazdy tyzden vystavuje PN? Uz pol roka? Prestudovala si si teda v Nemecku podmienky na vyplacanie nemocenskych davok? Naco pises, ze Slovak ti povedal, ze ti nic nevyplati, ked so Slovakom nemas ziadnu zmluvu, co by ti mal vyplatit ten?