milos20
17.08.06,08:45
Dobry den,

prosim Vas o radu, okradli ma v zamestnani, mam narok na nahradu skody od zamestnavatela, dakujem
milos20
17.08.06,06:46
prepacte zle som to zaradil
Zita5
17.08.06,07:31
Záleží od toho ako a kto okradol a čo ukradol . V každom prípade je pri takejto udalosti dôležité zavolať políciu a spraviť zápis . Ak chcem aby mi zamestnávateľ niečo preplatil , tak to musí byť aj písomne dané ako skutočná krádež vyšetrovaná políciou .Nie je možné , že z ničoho nič budem žiadať zamestnávateľa o náhradu škody ....všetko musí mať svoj postup .

Ale odpoveď je všeobecná ....aj otázka bola zadaná všeobecne ......takže nepoznáme presne špecifikáciu výšky poškodenia .
Jara
17.08.06,07:43
No záleži od toho, či si mal veci niekde v uzmknutej skrinke, alebo na mieste na tom určenom. Ak je to chyba Tvoja, že si si nedaval dostatočný pozor na veci a napríklad nechal peňaženku niekde na stole a odišiel preč, alebo nevieme ani čo ti ukradli a odkiaľ. Napíš bližšie, či máš niekde zakotvené, že zamestnávateľ zodpovedá za uložené prostriedky na nejakom mieste. Ak nie, tak sa s tým zmier a pouč sa do budúcna... Hlavne že si zdravý
milos20
17.08.06,07:51
bola privolana policia, podal som aj trestne oznamenie, celkovu skodu mam 20tis. tasku som mal pod stolom stale si tam davam tasku, skrinky na zamykanie nemame
Jara
17.08.06,08:01
Je mi ťa ľúto, ale nevidím to ružovo. Zamestnávateľ ti tu škodu nenahradí a pochybujem že polícia niekomu zo zamestnancov dokáže že ti ich vzal, prípadne či si ich aj cestou niekde nestratil, alebo nenechal doma. Pozeral a preveril si všetko? Trestné oznámenie si podal na neznámeho pacháteľa a nič sa tým podľa mňa nezmení, ale hlavu hore život ide ďalej. Aj mne raz zobrali, boli to len 2 tisícky, ale po týždni som sa s tým vyrovnala a brala som to ako poučenie,,,:mad:
Zita5
17.08.06,08:03
Súhlasím s Jarkou;) /nemôžem dať súhlas cez tlačítko , pretože ho tu nemám / neviem čo sa deje .
dana9
17.08.06,09:01
Prípadná náhrada škody závisí od viacerých skutočností, najmä od toho, aké veci boli odcudzené, či išlo o obvyklé veci,a či boli dané do úschovy..

Pretože, podľa § 151 ods. 3 ZP:
Zamestnávateľ je povinný zaistiť bezpečnú úschovu najmä zvrškov a osobných predmetov, ktoré zamestnanci obvykle nosia do zamestnania, ako aj obvyklých dopravných prostriedkov, ak ich zamestnanci používajú na cestu do zamestnania a späť s výnimkou motorových vozidiel. Túto povinnosť má aj voči všetkým ostatným osobám, ak sú pre neho činné na jeho pracoviskách.

S týtmo súvisí aj povinnosť Zamestnávateľa svojim zamestnancom zabezpečovať také pracovné podmienky, aby mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Ak zistí nedostatky, je povinný urobiť opatrenia na ich odstránenie.

Čo sa týka samotnej náhrady škody, tak podľa § 193

(1) Zamestnávateľ zodpovedá za škodu na veciach, ktoré si u neho zamestnanec odložil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním na mieste na to určenom, a ak nie je také miesto určené, potom na mieste, kde sa obvykle odkladajú. Za veci, ktoré sa do zamestnania obvykle nenosia, zamestnávateľ zodpovedá, len ak ich prevzal do úschovy, inak najviac do sumy 5 000 Sk.

Ešte upozorňujem, ža ak si ZC chce uplatniť náhradu škody u ZĽ tak platí, že
(2) Nárok na náhradu škody zanikne, ak zamestnanec o nej písomne neupovedomil zamestnávateľa bez zbytočného odkladu, najneskôr v lehote 15 dní odo dňa, keď sa o škode dozvedel.

Takže za odcudzenie zvrškov a osobných predmetov zodpovedá, za ostatné veci, napr. fotoaparát, len do výšky 5 000,- pokiaľ ho neprevzal do osobitnej úschovy. Osobnou vecou je napr. aj manželská obrúčka, za tú ZĽ zodpovedá, aj keď bola drahšia.
dana:)