Livia733
25.09.18,10:52
Chcela by som sa informovať ako máme postupovať teda či uvažujem správne pri zakladaní nového trávnika. Tento trávnik je zoschnutý , miestami nie je, mali tam nasadené. Treba najprv sa zbaviť starého trávníka že sa povykopáva a potom porýľuje, alebo sa môže rovno porýľovať aby sa všetka tráva a korene potrhali nechali na vrchu nech zhniju a potom na jar zas zrýlovat a už postupovať potom ako pri sadení nového? máme aj staré kvety a pod čo sme dávali preč zo záhonov, niekto nám poradil že ich dať ako hnojivo na vrch a nerýľovať ešte až ked to zhnije, je to dobrý nápad? nemozu sa z tých kvetov nejaké semienka uvolnit? poprosím o rady ako čo najlepšie sa zbaviť príp zrevitalizovať tento starý trávnik aby sme mohli mať na jar novú trávu po celej ploche.

Ďakujem
Chobot
25.09.18,09:24
Nemusíš odstraňovať trávnik. Môžeš to rovno porýľovať, rastliny sa v zemi rozložia. Semená tam budeš mať stále, nech urobíš čokoľvek, stále bude nejaká neželaná zelina vyrastať.

Na jar to už hlboko nerýľuj, len motykou odstráň nové rastliy.

Chceš trávnik sadiť zo semena, alebo položiť trávnikový koberec?
Livia733
25.09.18,09:42
Super dakujem za radu...chceme travnik zo semena , je to na zahradnej chatke ...a potom tie rastliny teda kvety co sme vykopali mame nechat vyhodit alebo to mame porozhadzovat po tej trave? tak nam to vravel niekto ze akohnojivo ale mne sa to moc nezda radsej by som porylovala vsetko a tie kvety co mame na kraji na vyhodenie vyhodila.
vicktor
25.09.18,12:11
Podla mna nemusis rylovat a vykopavat.
Ak je zoschnuty, treba polievat, nie vykopavat.
Na sidliskach v lete travnik vyschne na zlte strnisko a po jesennych dazdoch sa preberie. Horsia je burina, ale tu nespominas, zavidim ti.
Treba to "preorat" vertikutatorom a dosiat travne semeno. Teraz, necakaj na jar.
Kvety po vrchu nerozhadzuj, z nich hnojivo nebude. Treba zalozit kompostovisko, tam patria.
To ste sa dostali k tejto zahrade len nedavno?
Livia733
25.09.18,12:21
ano pred dvoma tyzdnami ...zatial sme to tam zrovnali co sme nechceli , len ze teda chceme tam peknu travu ale tato je skareda, na niektorych miestach flaky alebo sucha riadne...burina je tam tiez preto by som to najradsej zorala teraz a potom na jar uz len tak jemne a vysadila na novo novu,nech je rovnaka
Livia733
25.09.18,12:24
ona tam ma taku ako lukovu travu alebo take nieco, zas ked dohodim semeno traby nebude to ine ze uz netrafim taku travu aka tam je ? aby to neboli potom zbytocne vyhodene peniaze
vicktor
25.09.18,12:35
Ak tam chces mat anglicky travnik, tak tomu bude treba venovat adekvatny cas a namahu.
Livia733
25.09.18,12:40
tak kazdopadne chcem aby ten travnik nejako vyzeral aby tam neboli taketo suche vypalene miesta a zaroven mi musime aj trochu urovnat ten pozemok lebo su tam mensie skoky...tak preto ze ci nie je lepsie to cele rozryt a na novo zasadit...len ze ci treba najprv tu travu vyskrabat tak 15cm a potom rylovat alebo to rovno rozrylovat a nechat tak na zimu
Chobot
25.09.18,15:07
Ak nechceš, aby ti z trávnika vyrastali kvety, tak ich vyhoď inde, nezakopávaj. V tých kvetoch je plno semien, ktoré na jar vyrastú.

Ja by som založil nový trávnik, nedosádzal semená trávy. Nech je celý trávnik s novou trávou, nevieš, čo ja zač tá stará tráva.
ZahradnikAmater
25.09.18,20:17
Títo mestskí záhradkári by furt len rýľovali a hýčkali si trávnik. Keď rastlinné zvyšky nezarýľuješ, zhnijú aj na povrchu, predtým však poslúžia ako mulč, teda ochránia pôdu pred svetlom aj eróziou a nič tam nevyrastie, čo je pri trávniku neželané.

V prípade trávnika všetky rastlinné zvyšky skompostuj a na jar kompost použi na vysypanie priehlbín.
Sukcesia (google) je silná, všade niečo vyrastie, najprv prvá pomoc zeme, ľuďmi označovaná za buriny, do desiatich rokov les.
Úplne stačí, keď ploche, ktorú chceš zatrávniť, dopraješ vlahu a svetlo, netreba nič dosievať, samé tam vyrastie to, čo sa tam hodí a čomu sa bude dariť. Ako kolega podotkol, semien je tam spústa. Prežijú desiatky rokov, kým dostanú svetlo a vlahu, potom vyklíčia. Jediné, čo musíš, je to kosiť, keď dosiahne výšku 10 cm. Do roka máš pekný trávnik, rastliny sa pekne vymenia, Príroda to má dobre vymyslené a zariadené, len keby sa jej ľudia do toho nestarali.
BTW, čo máš proti kvetovej lúke?
Keď to budeš pravidelne kosiť, tak nič nestihne vykvitnúť, snáď iba sedmokrásky a ďatelina. Ale dnes je moderné označovať liečivé rastliny ako buriny, ľudia si ich potom sami nivočia, najlepšie totálnymi herbicídmi ako totálni magori.

Ako vravím, urovnaj terén, skompostuj zvyšky, vykašli sa na rýľovanie, len to kos, postupne sa trávnik zazelená a záleží len na tebe, čo si ho udržíš na krátko alebo dovolíš na niektorých miestach prejaviť sa kvetom.
http://zahradavkopci.sk/ako-sme-chceli-vypestovat-kvetovu-luku/
Viem, o čom píšem, mali sme plno plôch ako ty a dnes všade trávnik.