alenkad
17.08.06,09:35
Chcem poprosiť o radu :
- kamarát sa stal plátcom DPH /jednoduché účtovníctvo/, predáva tovar na splátky cez splátkovú spoločnosť. Ako doklad mu slúži zmluva - musí vystavovať faktúru, prípadne na koho vystaví fa, keď akontáciu zaplatí zákazník a zbytok splátková spoločnosť? Ako zaúčtuje akontáciu? Upresňujem, že tovar prevezme zákazník hneď pri úhrade akontácie, ktorú zaplatí v hotovosti do pokladne, zbytok /rozdiel/ zaplatí splátková spoločnosť na účet.
Vďaka
Džanka
17.08.06,07:55
Ja účtujem cez QUATRO.
PPD aj FA je vystavená na meno zákazníka a všetky doklady, spolu s fa zasielam Quatru. Po správnosti jednu kópiu fa by mal dostať zákazník, ale to sa nedá vždy uskutočniť.
Akontáciu účtujem ako čiast. uhrada fa, rozpisujem aj DPH. Keď Quatro uhradí zvyšok, dávam douhradu fa,
Robím to už dlho, dúfam, že je to správne.
alenkad
17.08.06,08:03
ďakujem, prepáč, ale ešte raz - akontáciu účtuješ bez rozpisu DPH? A faktúru vystavíš ako vyúčtovaciu /cena - akontácia = rozdiel k úhrade/?

Až pri druhom prečítaní odpovede som pochopila, že na základe zmluvy vystavíš fa /na cerú čiastku tovaru/, akontáciu zaúčtuješ ako splátku a zbytok úhrady splátkovou spoločnosťou ako doúhradu fa.
Džanka
17.08.06,08:10
Ano, presne tak.
nikula
17.10.12,12:13
Tiež riešim tento problém. Predávame mobily cez quatro. Doteraz sme prijali akontáciu cez RP s DPH a na základe zmluvy som zaúčtovala pohľadávku voči quatru na zvyšnú sumu s DPH. Žiadnu faktúru sme nevystavovali. Je potrebné je vystaviť?
Tak nám je lepšie a rýchlejšie, ale neviem či aj správne a z daňového hľadiska uznateľné?

Teraz tu čítam, že musím vystaviť faktúru na celú sumu a uviesť, že zaplatená akontácia v sume. Ostane výsledná suma na úhradu quatra.
Ako prijať akontáciu cez registračnú pokladňu (s DPH alebo bez), to bude vlastne PPD pre zákazníka? Vychádza mi z toho, že bez a keď vystavím faktúru, tam bude celá DPH rozpočítaná. Postup: faktúra, bloček z RP na akontáciu bez DPH a úhrada z banky.
Skúste poradiť, čo je správne?
Prvý spôsob nám lepšie vyhovuje, lebo máme lepšie poriešený aj sklad, nakoľko riešime účtovníctvo aj sklad na dvoch PC. Nemusela by som mobily viesť aj ja v účtovníctve, ale v sklade sa odpíše už pri akontácii.

Prosím o každú radu.
nikula
18.10.12,06:39
Nikto neporadí???
nikula
18.10.12,08:26
Príspevok 5. Pozrie sa niekto na to? Potrebovala by som usmerniť, ani v Quatre to nevedia.
tictac7
18.10.12,08:37
Faktúra na celú sumu vrátane DPH
cez erp - úhrada časti faktúry (samozrejme bez DPH)

pozri si § 71 zákona 222/2004 - faktúra v Tvojom prípade musí byť vystavená.
nikula
18.10.12,08:44
Takže ten prvý postup nie je správny? Ako teraz keď sa bloček z RP vystavoval s DPH? Mne už neostávalo iné len zaevidovať pohľadávku vo zvyšnej sume, aby nebola dupľovaná DPH. Ja som len teraz prevzala toto účtovníctvo a nevedia mi povedať, ako to má byť. Doteraz to robili takto. Môže to tak ostať z hľadiska DPH.
Takže musím vystaviť faktúru. OK
tictac7
18.10.12,08:50
nie, ten doterajší postup nie je správny. Čo sa týka dane vstupe - áno, ale § 71 zákona nie je dodržaný...., takže určite v ňom neodporúčam postupovať.
a aj z účtovného hľadiska to bolo zvláštne - vydanie tovaru je v takom prípade viazané na doklad, ktorý je určite v menšej výške ako OC predávaného tovaru.....