michak
28.09.18,18:05
platne k mesiacu September 2018

ist na Socialnu poistovnu a informovat o umysle nastupit otca na matersku. Tam vam daju tieto papiere, ktore potom odovzdate na Socialnej poistovni:

- Ziadost o materske: vypisat kolonku oznacenu ako iny poistenec, doniest to potvrdit zamestnavatelovi, podpisat
- Dohoda o prevzati dietata do starostlivosti: ze otec prebera od matky dieta do starostlivosti. Vypisat tuto dohodu o prevzati aspon ku dnu (datumu) kedy nastupuje otec na matersku.

potom budete potrebovat este:

- fotokopiu rodneho listu dietata
- Kopiu ziadosti o zastavenie vyplacania Rodicovskeho Prispevku (vybavuje sa na Urade Prace Socialnych veci a Rodiny - UPSVaR) -> tu vam musia dat razitko na original ziadost a vam daju kopiu.
- Rozhodnutie o ukonceni vyplacania Rodicovskeho Prispevku: toto sa moze dolozit az dodatocne, to znamena uz aj v case ked budete na mateskej. Pride vam postou domov na adresu.

poznamky:
- Nastup na matersku: si mozete zvolit slobodne. Odporucam iny ako prvy den v mesiaci -> napr. 5.9.2018
- tie zmienene papiere mozete na socialnu poistovnu doniest aj v den nastupu na matersku, alebo nasledujuci den
- Rodicovsky prispevok: matka ma pravo na cely rodicovsky prispevok ak jej nan vznikol narok aspon v jeden den mesiaca. Preto je lepsie na matersku nastupit iny ako prvy den v mesiaci.
- Dochodkove poistenie: ak matka ktora je na rodicovskej dovolenke a sucasne v case kedy otec bude na materskej a ona nenastupi do zamestnania (jedno ci naspat kde robila pred materskou, alebo niekde inde) -> tak matka je stale automaticky dochodkovo poistena, pretoze je stale na rodicovskej dovolenke (ale nepobera uz rodicovsky prispevok -> zanikol jej narok, lebo otec je na materskej). Tu ide o to aby v pripade nastupu matky do prace nebolo dva krat platene dochodkove positenie. Netreba si mylit Rodicovsky Prispevok a Rodicovsku Dovolenku na ktoru ma matka narok do troch rokov dietata.
- Zdravotne poistenie: toto je komplikovanejsie -> ak ste stale na Rodicovskej Dovolenke a dieta nechodi na cely den napr. do skolky (moze, ale maximalne na 4 hodiny denne), tak treba ist na svoju zdravotnu poistovnu a podat ziadost o zdravotne poistenie z dovodu starostlivosti o dieta do 6 rokov. Tym padom bude stat nadalej za vas platit zdravotne odvody.
- Navrat k Rodicovskemu Prispevku: v pripade ak otcovi skonci materska skor ako dieta dovrsilo tri roky (napr otec isiel na matesku hned po matke, alebo napr po druhom roku dietata, atd), tak matka moze zase poziadat o rodicovky prispevok na urade prace a ten jej budu vyplacat az do dovrsenia troch rokov veku dietata v pripade ak matka je stale na Rodicovskej Dovolenke.
- tu ziadost o zastavenie (pozastavenie) vyplacania rodicovskeho prispevku nam na nasom urade prace boli ochotny prijat az najskor tyzden pred nastupom otca na matersku.
- privirobenie si otca: ak matka zostane na rodicovskej, tak otec nesmie mat prijem z pracovneho pomeru z ktoreho odchadzal na matersku, ale moze mat napriklad z dohody o vykonani prace (jedno kde, aj tam kde bol predtym).
- dieta v skolke: ak matke nevadi, ze stat nebude za nu platit zdravotne poistenie, tak dieta moze ist na cely den do skolky. Matka bude bud niekde pracovat, alebo si bude musiet sama platit zdravotne poistenie pokial bude na rodicovskej dovolenke. Otec moze byt na materskej a dieta v skolke sucasne -> toto nie je zakazane -> rodic na materskej musi zabezpecit starostlivost o dieta a skolka tuto starostlivost poskytuje.

dufam ze to niekomu pomoze.... ja som si to musel obehat sam.
buchač
28.09.18,16:32
...a na kieho frasa si dal hento ako novú otázku ???
Veď si mohol pokračovať v tej prvej .
michak
28.09.18,17:28
ano asi mas pravdu
misoft
28.09.18,18:00
Nie ASI - MÁ!
Dáša_
28.09.18,18:37
je super, keď sem niekto príde a podelí sa o svoju skúsenosť. Zvlášť keď to je vec, ktorá zaujíma viacerých a je okolo toho dosť nejasností.
Žabinka
29.09.18,06:13
máte síce pravdu, ale popri x- mnohých pošahaných nezmyselných otázkach, táto má dáky význam a určite niekomu pomôže.. možno keby to niektorý moderátor zmenil na debatu..
korela
29.09.18,11:10
Žabinka, dvakrát áno.
kristina111111
18.10.18,05:57
Dobrý deň ďakujem za výborný príspevok akurát to riešim.chcem si ešte upresniť informáciu o škôlke.manzel nastúpi od novembra na materskú ja idem požiadať súčasne o zastavenie rodičovského príspevku a nastúpim do novej práce.ale syn bol zapísaný do škôlky na adaptáciu systém keďže má len 2r2mesiace nebude chodiť do školky ale bude s manželom doma na materskej.a moja otázka na vás znie či treba to niekde nahlásiť aby to nebolo v rozpore že je na materskej a je zapísaný do škôlky.pripadne by chodil len na adaptáciu.....?na koho sa mám obrátiť a uistiť sa keďže ste v závere písali že to nevadí.
michak
18.10.18,15:38
Rodic na materskej musi zabezpecit starostlivost o dieta pricom nezalezi ako ju zabezpeci -> primarne sa o dieta ma starat on, ale moze aj skolkou, jaslami, osobou ktora ma na to vzdelanie/povolenie na vykon tejto starostlivosti, atd. Dieta moze byt zapisane v skolke a pritom moze byt aj dlhsiu dobu doma. V skratke odpoviem ze moze a nemusite to nikde ohlasovat.
kristina111111
28.10.18,18:56
Ďakujeme
globalpartner
30.10.18,14:47
Najnovšia jobovka a skúsenos´t mojích mladých.
SP dostala metodické usmernenie zamieta´t takúto starostlivosť ke´d na základe dohody manželov prevezme starostlivosť o dieťa z pôvodného pracovného pomeru a zamestnávateľ s ním uzatvorí súbežný pracovný pomer.
Doteraz to shvaĺovali aj zaťoví kolegovia tak išli terez aj ke´d protizákne lebo nikde nie je presne definované čo to "staroslivosť o dieťa je , ako dlho trvá, a čo konklrétne obnáša at´d. to zamietaju s odôvodnením
že ide o formálnu dohodu a nadalej sa stará matka.
Otras samozrejme sa hneď odvolávame a ked to bude potrebné tak pojdeme aj na súd.
Podľa zákulisných info zo SP vedia , že toto nemá oporu v zákone , ale aj tak to plošne začali uplatnovať.
veronikasad
30.10.18,14:54
Najnovšia jobovka a skúsenos´t mojích mladých.
SP dostala metodické usmernenie zamieta´t takúto starostlivosť ke´d na základe dohody manželov prevezme starostlivosť o dieťa z pôvodného pracovného pomeru a zamestnávateľ s ním uzatvorí súbežný pracovný pomer.
Doteraz to shvaĺovali aj zaťoví kolegovia tak išli terez aj ke´d protizákne lebo nikde nie je presne definované čo to "staroslivosť o dieťa je , ako dlho trvá, a čo konklrétne obnáša at´d. to zamietaju s odôvodnením
že ide o formálnu dohodu a nadalej sa stará matka.
Otras samozrejme sa hneď odvolávame a ked to bude potrebné tak pojdeme aj na súd.
Podľa zákulisných info zo SP vedia , že toto nemá oporu v zákone , ale aj tak to plošne začali uplatnovať.
Ak by to bolo v mojej moci, tak by som spekulacie otcov okolo uzatvarania novych pracovných pomerov pocas poberania materskeho otcom uplne zakazala... Chvalim otcov, ktori sa rozhodnú starať o dieťa, ale nech sa on skutočne starajú a nehladaju sposob, ako od štátu vytiahnut dalsie peniaze ..

PS: nie som zamestnancom SP
buchač
30.10.18,15:00
Ak by to bolo v mojej moci, tak by som spekulacie otcov okolo uzatvarania novych pracovných pomerov pocas poberania materskeho otcom uplne zakazala... Chvalim otcov, ktori sa rozhodnú starať o dieťa, ale nech sa on skutočne starajú a nehladaju sposob, ako od štátu vytiahnut dalsie peniaze ..

PS: nie som zamestnancom SP

Tesať do kameňa...T E S A Ť !!!
globalpartner
30.10.18,15:07
veronikasad
ďakujem za názor aj keď s ním nesúhlasim, ak je špekulácia, že platím napr. 10r. odvody a chcem s toho poistného vzťahu a zaplateného poistného niečo maťa pri deklarovanej rovnosti oboch pohlaví, pri nízkej podpore mladých rodín tak sa k tomu hlásim.
A ešte niečo matka sa po napr. dvoch rokoch potrebuje vráti´t do pracovného pomeru,musí napr. absolvov´ť rôzne jazykové , reklvalifikačné kurzy ako aj časovo náročné príjimacie konania a kedy počas 24 hodinovéj starostlivostii o dieťa????
globalpartner
30.10.18,15:15
PS
a prikladám aj oficialny leták SP otec a materské
veronikasad
30.10.18,15:15
veronikasad
ďakujem za názor aj keď s ním nesúhlasim, ak je špekulácia, že platím napr. 10r. odvody a chcem s toho poistného vzťahu a zaplateného poistného niečo maťa pri deklarovanej rovnosti oboch pohlaví, pri nízkej podpore mladých rodín tak sa k tomu hlásim.
A ešte niečo matka sa po napr. dvoch rokoch potrebuje vráti´t do pracovného pomeru,musí napr. absolvov´ť rôzne jazykové , reklvalifikačné kurzy ako aj časovo náročné príjimacie konania a kedy počas 24 hodinovéj starostlivostii o dieťa
Nepochopil si ma. Ako sa matka bude pripravovať na návrat do práce, ked otec pocas poberania materskeho otca pracuje na plny úväzok?
Mam dceru s dvomi malými deťmi, rozprávam sa s mamickami na rodičovskej dovolenke v parku, vidim do toho trošku viac ..
Nie som proti poberaniu materského otcom. Ale proti ucelovej zmene zamestnania pocas vyplacania materskeho.
globalpartner
30.10.18,15:50
Ale pochopil alebo , že by ste ešte nepočula o pružnej pracovnej dobe, nočných smenách a podobne?
Vychovali sme s manželkou dve deti a tak mi nemusíte rozprávať o čom to je, bez spolupráce a delbe povinností to ide len veľmi tažko- ide o" pracovný pomer s potešením" na 24 hod.
Buchnúť sa po bruchu a vyhlásiť , že aj nadalej sa stará matka a tým dfacto označiť dohodu manželov o starostlivosti o dieťa za podvod je trochu silná káva aj pre mňa a je to možné sná´d len v tomto našom socialnom štáte.
Štátny orgán môže konať iba to čo muu zákon dovoluje v medziach tohto zákona naopak občanovi čo nie je výslovne zakázané je dovolené.
veronikasad
30.10.18,15:56
Ale pochopil alebo , že by ste ešte nepočula o pružnej pracovnej dobe, nočných smenách a podobne?
Vychovali sme s manželkou dve deti a tak mi nemusíte rozprávať o čom to je, bez spolupráce a delbe povinností to ide len veľmi tažko- ide o" pracovný pomer s potešením" na 24 hod.
Buchnúť sa po bruchu a vyhlásiť , že aj nadalej sa stará matka a tým dfacto označiť dohodu manželov o starostlivosti o dieťa za podvod je trochu silná káva aj pre mňa a je to možné sná´d len v tomto našom socialnom štáte.
Štátny orgán môže konať iba to čo muu zákon dovoluje v medziach tohto zákona naopak občanovi čo nie je výslovne zakázané je dovolené.
Prepac, reagovala som len na účelové uzatvaranie novych pracovnych zmluv počas poberania materského otcom. Stanovisko SP neriesim. Pocas poberania materskeho nie je možný vykon prace v pracovnom pomere, z ktoreho sa pobera materské.
globalpartner
30.10.18,16:02
veronikasad
z minulosti viem že sa zaoberáš aj účtovnictom a tak by si mala vedieť , že materské sa chová ako PN(dlhodobá/ a tak samozrejme práca sa nevykonáva v tomto pracovnom pomere.
veronikasad
30.10.18,16:08
veronikasad
z minulosti viem že sa zaoberáš aj účtovnictom a tak by si mala vedieť , že materské sa chová ako PN(dlhodobá/ a tak samozrejme práca sa nevykonáva v tomto pracovnom pomere.
Prave ze je to davka nemocenskeho poistenia a ani pri PN nemozes pocas poberania nemocenske uzatvorit pracovny pimer v inej firme.
Tu bola schvalena vynimka, ze z noveho zamestnania sa počas poberania materskeho odvody do SP neplatia.
Este raz zopakujem, som proti ucelovym novym zmluvam u toho istého zamestnavatela
globalpartner
30.10.18,16:10
O tej výnimke , že sa neplatia odvody nič neviem -zať platí všetko.
Asi sa na tom nezhodneme- ďakujem za oponovanie.