Majkah30
28.09.18,18:33
Momentálne si neplatím odvody, pretože mi povinnosť nevznikla. Ale s manželom rozmýšľame, že niečo by bolo dobré odkladať na dôchodok. Jasné, našla som xy stránok, ale radšej by som počula aj nejaké osobné odporúčania. isto nie sme jediný kto takto rozmýšľa. Mne sa to zdá istejšie, ako sa spoliehať na štát. Do dôchodku máme 10 rokov a hľadáme nejaké sporenie, kde by sme mohli každý mesiac čosi odložiť. Termínované účty sú asi viac menej len o jednorazovom vklade, toto pre nás nie. Poradíte?
vicktor
01.10.18,06:55
Nie su len o jednorazovom vklade, mozes prikladat kedy chces (dokazes) a kolko chces (zvladnes).
Je pravda, ze urocenie je nizke. Ale kde je vysoke? BMG, Drukos, Bitcoin, ... tomu sa radsej vyhnut.
Kadejake fondy - tazko vyvestit ktory sa oplati a 10 rokov je dost kratka doba na zhodnotenie.
Chobot
01.10.18,07:44
10 rokov do dôchodku...

Tu je už málo na založenie 2. piliera. Ešte tak 3. pilier, pokiaľ tvoj zamestnávateľ (ak si zamestnaná) prispieva na 3. pilier. Ak nie, tak nemá zmysel.

Na nejaké bombové zhodnotenie zabudni, úrokové sadzby sú nízke. Do fondov investovať - je to na tvoje riziko. Môžeš niečo zarobiť, ale ak by prišla o 8 rokov kríza, stratíš nielen to, čo si zarobila, ale aj tvoje úspory môžu stratiť hodnotu. A už nemáš čas, aby si stratu dohnala. Investovanie je pre horizont viacerých rokov, pričom posledných 5 rokov by si mala mať peniaze bezpečne uložené.

Teba už jedine sporiť na tom sporiacom účte. Úrokové sadzby sa pohybujú tak okolo 1, max. 2% pri splnení nejakých podmienok.

Otázne tiež je, koľko chceš mesačne odkladať. 50 €? 500 €? 5000 €?
veronikasad
01.10.18,07:48
zrejme je SZČO, keď píše, že jej nevznikla povinnosť ...
Katy a R
01.10.18,09:20
Nuž ak si nevieš niečo vybrať s produktov, ktoré ponúkajú finančné inštitúcie (výber je veľhý, zhodnotenie ??? - klikni si napr. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi1v_amguXdAhVFgJAKHd79C7sQFjAAegQIAxAC&url=https%3A%2F%2Fwww.financnahitparada.sk%2F&usg=AOvVaw1S1IuuCh25Zu2bKr9D89uy )
... tak si jednoducho odkladaj do štrinlfe ;)
Majkah30
04.10.18,05:04
Áno, SZČO a odkladať by sme chceli cca 400€ mesačne. Ďakujem za rady, tak ten sporiaci účet bude skutočne asi najlepší.A máte pravdu, trebalo na to skôr myslieť..... len to skôr je, že Vám študujú deti, tie naše sme mali neskôr, jedno ešte stále chodí na ZŠ. Točíte to dookola a ste radi, že utiahnete domácnosť bez pôžičiek. V tomto štáte poctivou prácou veľa nezarobíte. Ešte raz vďaka za rady!
veronikasad
04.10.18,05:15
Ja som si na dôchodok odkladala cez stavebné sporenie, kym boli este výhodnejšie podmienky...
vicktor
04.10.18,06:04
...a zaplatit Tesco-kreditkou - 4 x 625 = 2500, t.j. poukazka 25 euro na nakup ako bonus. :)