Ivček
17.08.06,10:44
Dobrý deň! Som dnes prvýkrát na porade a trápi ma jedna dosť dôležitá vec. Chcela by som sa spýtať či niekto nevie ako to bolo s dobrovoľne nezamestnanými a ich odvodmi do ZP v rokoch 2000-2004. Môj známy už 3x platil do ZP v dosť vysokých čiastkach ( 14.000,- 10.000,- 11.000,-)- v priebehu 1,5 r. za uvedené obdobie. Túto výmeru mu dali v ZP, avšak predtým mu neposlali výzvu a ani neupozornili, že má nedoplatok.
Neviem či je to správne a či vôbec musel platiť ako dobrovoľne nezamestnaný, keď nemal žiaden zdaniteľný príjem.
Ivček
17.08.06,12:18
Dnes nejako nechcete odovedať. Volala som do ZP a povedali mi sumy odvodov za dobrovoľne nezamestnaného v rokoch 2000-2006. Stále mi však nie je jasné, prečo platil až 3x.
Od 11/2004-9/2005 bol zamestnaný. predtým však musel zaplatiť do ZP 14.000,-
Keď skončil PP, zaplatil ďaľší výmer ( pri nahlásení do ZP) 10.000,-
Ako nezamestnaný a evidovaný na ÚP do 31.12.2005 - neplatil do ZP
od 01.01.2006 je dobrovoľne nezamestnaný a zaplatil naraz za tri mesiace po 634 mesačne.
Teraz, keď si bol vybaviť Europsku kartu poistenca mu povedali o ďalšej sume 11.000,--, ktorú musí zaplatiť, inak mu ho nedajú.
Ja len nechápem , prečo mu to vtedy nepovedali naraz, veď toto obdobie, kedy platil, bol buď zamestnaný al. evidovaný na ÚP. V prvom prípade platí zamestnávateľ a v 2. štát.
Okrem toho hovoria, že nedoplatky ohlasujú a zasielajú výzvy. Avšak o nich môj známy nevie a nepamätá sa, že by nejakú doručenku podpísal.
Gabi03
17.08.06,13:19
Žeby bol vo VšZP? Môj známy tiež dostal taký milý list o nejakom nedoplatku. V jeho príade to však bolo oprávnené. Ale pointa môjho príspevku je v tom, že išiel do pobočky radšej osobne a tam mu čiastku znovu vyrátali. Na jeho potešenie o nejakú tú pätinu menšiu. :D
Ivček
18.08.06,04:23
Díky Gabi03. Áno, je v tej poisťovni a tiež mal nedoplatok, problém bol v tom, že nie taký veľký. Bol tam včera osobne, zobral si všetky doklady o zaplatení a samozrejme zistili, že nemali vyrubiť penále. Takže teraz mu to vraj do 2 týždňov vrátia -cca 9 tis.
A čo sa týka tých penálov. Firmy požiadajú o zrušenie penálov, lebo sú v platobnej neschopnosti a takýto človek, ktorý ozaj nemá príjem, musí zaplatiť. On nechcel byť dobrovoľne nezamestnaný, ale firma, kde pracoval, mu neposlela potvrdenie o mzde pre účely ÚP. Takže ho ÚP vyradil a prišiel tak aj o podporu, ktorá by nebola najmenšia...
Gabi03
18.08.06,04:56
Hmm, to je fakt blbé. Ja keď som sa pred niekoľkými rokmi dostala na ÚP, tiež žiadali odo mňa tie doklady. Našťastie mne vyšli bývali ZLia v ústrety, tak som nemala problémy. Ale v dnešných časoch už by som nechcela ostať nezamestnaná.
Ivček
19.10.06,07:06
Ahojte. Znovu sa vraciam k tejto téme. Volala som do VŠZP, aby mu vrátili ten preplatok, pretože mu bolo povedané, že to zle vyrátali a preplatok, ktorý týmto nesprávnym výpočtom vznikol vrátia. Doteraz však nič neprišlo a čo je horšie, nemajú ho tam ani v evidencii- len do roku 1998. Žiadne výmery a platby, ktoré zaplatil priamo na pobočke v hotovosti cca 07-08/2006. Povedali mi, že mám priniesť všetky doklady s tým súvisice. Problém je však v tom, že tieto doklady sa stratili. Jednoducho ich nevie nájsť. Chcem sa spýtať, či je možné, aby nemali v poisťovni žiadny doklad, keď to platil v hotovosti. Pracovníčka to v PC nemá, ale malo by to byť zachytené aspoň v pokladničnej knihe, alebo v niečom podobnom. Ja neviem ako máme teraz postupovať. Okrem toho ako som spomenula je tam evidovaný do r.1998 a do tohto roku má všetko vyrovnané-žiadny nedoplatok. Ale on bol zamestnaný v roku 2004-2005 a to tam vôbec nemá, pričom odvody mu zrážali zo mzdy...Poraďte mi prosím ako máme ďalej konať.
jankasm
19.10.06,07:13
Ahojte. Znovu sa vraciam k tejto téme. Volala som do VŠZP, aby mu vrátili ten preplatok, pretože mu bolo povedané, že to zle vyrátali a preplatok, ktorý týmto nesprávnym výpočtom vznikol vrátia. Doteraz však nič neprišlo a čo je horšie, nemajú ho tam ani v evidencii- len do roku 1998. Žiadne výmery a platby, ktoré zaplatil priamo na pobočke v hotovosti cca 07-08/2006. Povedali mi, že mám priniesť všetky doklady s tým súvisice. Problém je však v tom, že tieto doklady sa stratili. Jednoducho ich nevie nájsť. Chcem sa spýtať, či je možné, aby nemali v poisťovni žiadny doklad, keď to platil v hotovosti. Pracovníčka to v PC nemá, ale malo by to byť zachytené aspoň v pokladničnej knihe, alebo v niečom podobnom. Ja neviem ako máme teraz postupovať. Okrem toho ako som spomenula je tam evidovaný do r.1998 a do tohto roku má všetko vyrovnané-žiadny nedoplatok. Ale on bol zamestnaný v roku 2004-2005 a to tam vôbec nemá, pričom odvody mu zrážali zo mzdy...Poraďte mi prosím ako máme ďalej konať.

Ak doklad o tom zaplatení v hotovosti nemá ani on ani poisťovňa, tak potom s tým asi nespraví nič. Nemá im ako dokázať, že to zaplatil.
FOTIŤ A FOTIŤ, POTVRDZOVAŤ KÓPIE A ZNOVU POTVRDZOVAŤ KÓPIE, TO JE JEDINÁ ISTOTA. :)
Čo sa týka toho obdobia zamestnania, existuje ešte firma, v ktorej pracoval? Skúsila by som to u nich, nech mu dajú kópiu prihlášky a odhlášky zamestnanca do poisťovne.
Ivček
19.10.06,07:20
Jasné, firma existuje, je to veľká spoločnosť. Ja však aj tak i keď nemá žiadny doklad, tomu nerozumiem, že nemajú tie výmery. Ja osobne som jeden z nich videla, takže nechápem, že ho tam nemajú. Veď to ide proti zdravému rozumu. Mne ani nejde o to, aby mu vrátili preplatok, ale aby sa zas nestalo, že bude znovu platiť za to isté obdobie ako predtým. Keď oni likvidujú doklady, tak potom neustále môžu vymáhať nejaké nedoplatky na poistnom.
jankasm
19.10.06,07:29
Jasné, firma existuje, je to veľká spoločnosť. Ja však aj tak i keď nemá žiadny doklad, tomu nerozumiem, že nemajú tie výmery. Ja osobne som jeden z nich videla, takže nechápem, že ho tam nemajú. Veď to ide proti zdravému rozumu. Mne ani nejde o to, aby mu vrátili preplatok, ale aby sa zas nestalo, že bude znovu platiť za to isté obdobie ako predtým. Keď oni likvidujú doklady, tak potom neustále môžu vymáhať nejaké nedoplatky na poistnom.

Práve preto treba zistiť v čom je problém. Ak je ten zamestnávateľ veľká spoločnosť, predpokladám, že by si nedovolili ho neprihlásiť a neodvádzať zaňho poistné. Mohlo sa stať, že mu napríklad nahlásili nesprávne rodné číslo, alebo niečo podobné.