charles91
28.09.18,22:46
Chcem sa spýtať, či lešenárske trubky použité ako kolíky na plot sú vhodné.

Planujem hradiť asi 80 m, pričom mám zopár lešenárskych trubiek, priemer 48 mm, a hrúbka steny 4mm. Kolíky su značne tahšie ako tie tenké z obchodu.

Je predpoklad, že lešenárske trubky su viac labilné v zemi ? Nakoľko su ťahšie, a ešte je na ne zavesený plot, tak váha často časom vykloní kolik do strany - spolu s betónom. (skúsenosť pri starom plote). Aký je váš názor?.

Pletivo dávam klasické 4 hranné, výška 150 cm, kolíky betonujem 50 cm do zeme, priemer diery cca 20 cm.
allgreen
28.09.18,21:31
Kludne pouzi tie trubky, natri ich farbou a daj na vrch capicu.Urcite vydrzia dlhsie ako tie plotovky.
Nazor: Sprav vacsiu dieru do zeme ako 20x20x50 par lopat betonu ta nezrujnuje. A kazdych 8-10m pridaj podperu v 45st uhle k stojke taktiez ak tam mas aj roh treba ho podopriet.Kraj resp zaciatok pletiva a koniec poriadne zapliest nielen drotikom zachytit. A mas plot jak lusk
buchač
28.09.18,21:34
Priemer 20cm ?
Jasné, ze sa vyklopia...jak opilec po 20 poldeci. Sice nie hned, ale casom urcite.
bodliak
28.09.18,21:53
Sú mimoriadne vhodné. To, čo sa dnes predava ako stĺpiky na plot , je stočený plech.
charles91
28.09.18,22:18
Kopem diery tak na jeden rýľ - t.j 20-25 cm. Aká je ideálna diera na takýto kolík ?
buchač
29.09.18,04:24
Záleží od podlozia...ale ja by som veru siel na dva ryle...40-50 sirka, hlbka minimalne 50cm.
jslancik
29.09.18,05:47
lešenárske rúry sú super na plot. len ich samozrejme nezabudni opieskovať, pozinkovať a poplastovať (nie iba natrieť hocijakou zázračnou farbou). potom budú lepšie, ako poplastované plotové stĺpiky. lebo hrúbka nie je všetko... keby si zabetónoval vedľa seba tvoju rúru a normálny zelený stĺpik, tak po 20 rokoch tvoj stĺpik pri zemi odhnije, ale poplastovaný plotový bude držať ďalších 30 rokov odhadom.

priemer pätky 20 cm je OK, ale tá hĺbka nie je ktoviečo. ideálne je 60-70 cm, keď to ide. labilnosti sa báť nemusíš, to si zas čo vymyslel? hmotnosť stĺpika má zmysel jedine kým betón nie je zatuhnutý. za neskoršie vychýlenie môže skôr profil pätky. ľahšie sa vychýli pätka 40x40x40, ako 20x60. aj keď je tam neporovnateľne viac betónu (myslím :))

a nedaj sa mýliť, vypočítaj si, že väčšia diera o pár cm znamená násobok množstva betónu. rozdiel medzi priemerom 20 a 25 je polovica (napr. 19 vs. 30 litrov). pokiaľ si sám miešaš betón, tak to je rozdiel iba v množstve práce, ale ak by si to robil napr. vrecovaným suchým betónom, tak to ide do peňazí...
jslancik
29.09.18,05:49
určite nevydržia dlhšie...
jslancik
29.09.18,05:50
chlapci, koľko km plotu ste už postavili? a na koľko ste dali záruku? valec 20x70 je v zemi mimoriadne stabilný. pokiaľ sa nezosunie celé podložie :D
ZahradnikAmater
29.09.18,20:26
Okrem toho, že každých 10 litrov betónu predstavuje prachy navyše je to aj kopa driny navyše. Nie len vykopať, ale aj namiešať a nahádzať. A šikmé vzpery na každý 25 metrov alebo zmenu smeru plota. To ste kde videli, že každých 10 metrov? Uhol 45°? Robí sa 60 ° a opierajú sa vo dvoch tretinách výšky stĺpa od zeme. Kraj zapliesť? Už ste počuli o napínacích tyčiach? Koľko stĺpikov ste už v živote osadili a koľko metrov plota postavili?
ZahradnikAmater
29.09.18,20:34
Počuli ste už o nezámrznej hĺbke? Ak je spodná úroveň betónu nad touto výškou, tak jasné, že sa betónové pätky plota vydvihujú aj vychyľujú do strán. Bez ohľadu na šírku pätky. Takže minimálne 60, ale radšej až 80 cm v studených lokalitách alebo na svahu.
Ja už by som dnes inak, ako na zemných vrutoch ploty nestaval. Mám ich za sebou celkom dosť a všetko je OK. Používam samozrejme kupované pozinkované a poplastované stĺpiky, pretože sú hotové, nemusím nič rezať, brúsiť, farbiť a iné tanečky s nimi robiť. A aj tá skrutka je lacnejšia, ako motorovým vrtákom robiť diery a sypať do nich betón z vrecka. Čas nepočítam. A ani tú drinu s materiálom a jeho prepravou na miesto spracovania nemusím absolvovať. Ráno začnem, večer je plot hotový. V núdzi ho aj sám spravím len s tým zváraným pletivom mi musí niekto pomôcť, sám ten balík neudržím.
buchač
29.09.18,20:39
Keby si nekecal.....

Este stale nemas plot hotovy...a vlastnikom zahrady si uz nejaky rok.
bodliak
30.09.18,05:26
Trubka s hrúbkou steny 4mm nevydrží dlhšie ako tie srandy z 'hrubého alobalu', o ktoré sa nemôžeš ani oprieť?
jslancik
30.09.18,05:32
Áno. Už som to tu vysvetľoval. A plotový stĺpik si asi ešte nevidel, keď máš o nich také predstavy.
charles91
30.09.18,07:43
Hradím asi 80 m, kúpil som cca 32 pozinkovaných kolíkov 48 mm, 2,1 m + 10 kolíkov mám z lešenárskch trubiek, + jedna 4 m brána.
Pletivo dávam 1,5 m.

Na starom plote som tie vychýlenia videl, preto som myslel, že je to spôsobené váhou.

Diery kopem ručne, pretože mám aj ručný vrták, ale asi 20 cm pod povrchom je kamenistá pôda. Motorový vrták je problém požičiať, pretože požičovne náradia ho už nepožičiavajú. Vysvetlili mi, že sa im vracal taký doriadený, že to bolo pre nich stratové.
Zatial mam zabetonované rohové kolíky podľa vymerania, + asi 5 v rade.

Je to strašna drina, hlavne ked prídem do kameninového podložia.
Diery kopem na 50-55 cm. To je kratšia strana plota, dlhšiu stranu možem dať podľa Vášho odporúčania 60 cm.

Betón miešam ručne vo furiku.
charles91
30.09.18,07:45
Tie zemné vruty ako vrtáte do zeme ? Nejde to tažko zavrtať ? Aký vrut, by ste mi odrorúčali ?
pavol54
30.09.18,08:00
Nie sú to vruty, ale také jednorázové vrtáky kuželové dlhé cca 60 fí okolo 15 cm,zavrtaš ostáva tam, úsilie závisí od pôdy či je samý kameň alebo zemina
pavol54
30.09.18,08:09
Ak budem ironický " stačí chemická kotva" jeden takto zbúral susedovi betonové stlpiky 15 x 15 s armatúrou a na starý základ dal chemickú kotvu a na ňu 7 m dlhý plot 2 m vysoký z betonových tvaroviek hrúbky 15. Hovorím to nebude dobre. Bolo, do prvého poriadneho vetra a plot kľakol ako jeden kus Takže nie je dôležitá hrúbka okolo ale zámrzová hlbka
jslancik
30.09.18,10:01
veru, požičiavanie zemných vrtákov je smrť. ľudia si myslia, že tým môžu aj do skál biť a bude to fungovať... zoderú vrták za stovky eur ako nič.

a áno, stavanie plotov je drina. len to málokto uzná. možno jedna z piatich zákaziek je taká, že sa dá normálne vŕtať vrtákom (to pomaly otvárame šampus), zvyšok je viac či menej robota so zbíjačkou a štychárom. aspoň na hornatom (a skalistom) strednom Slovensku.
jslancik
30.09.18,10:05
pavol, fí je tak 7, maximálny stĺpik je tam 60mm. iné by boli extrémne drahé.
jslancik
30.09.18,10:12
ani ty si veľa o nezámrznej hĺbke nepočul... alebo iba z rýchlika. na SK je to 80-90 cm. minimálne 60 je OK, ale stále je to zámrzná hĺbka.
zemné vruty sú dočasné, krátkodobé riešenie. stačí mi, keď sa preveziem ZV-BB, tam okolo R1 je všade plot na skrutkách. po pár rokoch je to jednoducho strašné.
na jednej strane odporúčaš nezámrznú hĺbku, na druhej zemné skrutky, ktoré idú do zeme tak 60cm.
okrem toho skrutky sú drahé riešenie. na otvor 20x70 cm spotrebuješ cca1,5 vreca suchého betónu. to je 1,5*2,6€. Zemná skrutka 55-60 cm stojí okolo 6€ minimálne. a tiež ju musíš zavŕtať, čo niekedy nie je sranda. natrafíš na skalu a si mimo. ak zavŕtaš vedľa, nebude ti očividne sedieť rozteč stĺpikov.
skrutky sú iba na prvý pohľad dobré riešenie. nie je ani lacnejšie, ani lepšie a väčšinou ani rýchlejšie oproti betónovaniu.
bodliak
30.09.18,11:10
Ty si potom nevidel lešenársku trubku.
jslancik
30.09.18,12:23
Videl. Väčšinou odhnitych.
bodliak
30.09.18,12:59
Do lešenárskej trubky môžeš naraziť s fúrikom bez toho, aby sa zbortila. Tie 1.5mm plechy na stĺpiky pozinkovanie nezachráni. Zhadzuje ich vietor, obzvlášť, ak na to niektorí ynteligenti dajú tú zelenú handru.
allgreen
30.09.18,14:26
O napínacích tyčiach som veru nepočul, doteraz. A plot som už staval, to sa neboj.
ZahradnikAmater
30.09.18,21:05
Žiaľ nevyzerá to tak. Alebo len máte bulharské metre ;) Napínaciu tyč vsuniete do pletiva ako celok pripevníte k stĺpu, aj bez zapletania.

Nič si z toho nerobte. Vždy sa objaví niečo nové, čo ušetrí čas aj peniaze bez straty kvality. Aj ja sa učím takmer každý deň :)
ZahradnikAmater
30.09.18,21:13
Pozinkovamé oceľové vruty sa robia pr. 60 alebo 68 mm (ja mám pre stĺpik 48 mm radšej tie 68 mm, potom môžem použiť bežný drvený štrk 4-8) a dĺžky 550, 650 alebo 800 mm, aj dlhšie alebo s nástavcami. 550 sú dobré pre plotíky tak do 150 cm v pevnej pôde. do 180 cm radšej 650 mm,. Na 800 mm sa dá postaviť vinohrad alebo osadiť meter široká bránička.

Do zeme sa nevŕtajú, ale zakrúcajú, pomocou montážneho kľúča a nástavcovej tyče. Včera som z jednej železnej tyče pr. 18 mm pri poldruha metre dĺžky urobil hokejku, zakrúcal som 800 mm do ílu, fakt bolo tam dole sucho, za konvu vody som použil na zmäknutie pôdy. Viac detailov aj s fotkami na http://www.mojazahradka.sk/maly-vinohrad-v-zahrade/

Pri plote z vašej otázky by som použil vruty 68/650.
ZahradnikAmater
30.09.18,21:21
Nie každý býva v Oravskej Lesnej... K cene betónu treba pripočítať vodu, čas na spracovanie, náklady na vykopanie jamy a odvezenie zeminy... plus pohostenie pre partiu brigádnikov, drinu a lopotu, čakanie a opäť brigádu na ťahanie pletiva. Na skrutky spravím 25 m plota aj na jeseň za pár hodín, v lete dvaja spravíme tri také úseky za jednu sobotu, ráno začneme večer je plot hotový a funkčný.
Rozteč stĺpikov je zákonom daná a kontrolovaná? U svokra sme mali práve problém so skalami a koreňmi, čo nezvládla príklepová vŕtačka, vyriešilo posunutie stĺpika o 20 cm. A pri betónovaní budeš celý deň rozbíjať kameň v zemi?

Fakt to nie je navždy, ale ja nechcem, aby moji dediči "nadávali" na mňa, ako som ja, keď som dával do poriadku to, čo som zdedil. Lebo aj ten betón a iný stavebný odpad musíš niekam dať a to nie je zadarmo.
ZahradnikAmater
30.09.18,21:22
Doplním, na rozdiel od betónovania sa dá na zemné skrutky robiť plot aj keď je vonku minus desať ;)
buchač
30.09.18,21:27
Ty ma vies vzdy dostat.
Ze vraj predaj kameniva na vedrá...
Ty kokos, to kolko moze stat jedno vedro, ak tona vychadza na cca 10€ ?

Ze zasa spamujes...to ani nespominam.
------------------

Ale ako sa tu uz spominalo (aj ja), tak nie vsade sa da pouzit rovnaky postup.

Napriklad u mna by si s tymi vrutmi ani len neprdol.
buchač
30.09.18,21:33
Doplnim...

Nie je minus 10 ako minus 10.
Na rozdiel od inych (co moze na Porade malokto povedat) som uz kopal do zeme pri minus 30 stupnov.
jslancik
01.10.18,04:34
Rozteč stĺpikov by mala byť všade cca rovnaká. Max. odchýlka do 5 cm. Inak oko vidí...
Podla teba je to hotová veda, betonovanie stlpov. Aby si si ospravedlnil jednoduchší postup. Napíš o 5 rokov, či si už umrel, alebo ti (plot) ešte ako tak stojí.
chandler
01.10.18,08:14
lesenarske trubky mozes pouzit, musis ich natriet. problem nie je ich vaha, ale hlbka zakladu. ak nechces aby sa to vyklonilo casom musis ist do 80cm aj viac - podla toho kde. s tou nezamrznou hlbkou je to tak, ze zalezi aj od zeminy. niekde moze byt 40cm a nic sa nedeje. a niekde pri 70cm to mas po prvej zime o par cm posunute.
ZahradnikAmater
01.10.18,20:39
Však sa prídi o päť rokov pozrieť, v lete mávame návštevné hodiny pravidelne. V najhoršom poradíš, ako spraviť poriadny plot ;)
buchač
01.10.18,21:10
Nie kazdy byva na " madaroch "...
bodliak
01.10.18,21:29
Za oných čias sme mali "besedu s partizánom". A ten rozprával, že bolo -30, prebrodili rieku a išli tak dlho, až uschli.
buchač
01.10.18,21:54
One casy a debaty s partizanmi neriesim.

Lenze na rozdiel od cias debat a dnesnych casoch sa urcite udaje daju lahko dohladat.
Takze si najdi, ake bolo pocasie na Sumave v 70tych rokoch.

...apropo, nie jeden sme mali lahsie omrzliny. Mne chytilo usi.
Povedz, preco by som si mal vymyslat ?

Ale ty si asi nebol na vojencine...
charles91
02.10.18,14:01
Tak ako je to so zemnými vrútami ? Hodia sa alebo nehodia sa na plot ? Predpokladajme že zemný vrut ma dĺžku 60 cm.
charles91
02.10.18,14:07
Skúsim ešte pozháňať ten zemný vrták. Keďže som s ním nepracoval, vôbec neviem ci sa mi to oplatí, a či za 4 hodiny stihnem vykopať cca 20 dier.
jslancik
02.10.18,15:42
ak máš "kameninové podložie", tak vrták je skoro zbytočný. musel by si mať ideálne podmienky, aby si za 4 hodiny spravil 20 dier ako sa patrí.
jslancik
02.10.18,15:45
sto ľudí - sto názorov. ja som sa ti vyjadril jasne.
ZahradnikAmater
02.10.18,20:21
Zemný vrut má 55 alebo 65 cm. Komu sa máli, môže použiť aj 80 cm. Netreba kopať, stačí zavŕtať. Dá sa aj pri minus 30, čo sa nedá povedať o betónovaní ;)

Na zemné vruty sa stavajú aj solárne elektrárne, návratnosť je ca 10 rokov (podľa výšky dotácií a iných stimulov) a životnosť cca 20 rokov.

Pozri si youtube, pozri si iné stránky, požiadaj dodávateľov vrutov o referencie, spýtaj sa ľudí, čo ich robili dávnejšie.
vicktor
03.10.18,06:58
To by som chcel vidiet ako zavrtas vrut do kamenistej pody (resp. o pode tazko hovorit) a este zamrznutej.
Naco tu pises o navratnosti nakladov na solarnu elektraren?
buchač
03.10.18,07:07
Vicktor
Pozrel som si par videi...a zasmial som sa nad tym doporucenim od Amatera...

Ako vravis, aj ja by som chcel vidiet, ako na to...lebo na jednom z videi bola zenska, ktora pomaly malickom lavej ruky navrtala ten vrut do zeme.

Kamenista a k tomu zamrznuta poda ? Prirovnal by som zakalenej oceli na takych 50-60 HRC
ZahradnikAmater
03.10.18,20:32
Vicktor, kto hovorí o kamenistej a zamrznutej? Ja píšem o zamrznutej, lebo s takou mám skúsenosti pri osádzaní zemných skrutiek.
Načo? Možno ako príklad minimálnej životnosti, kapišto?

Ale nikoho nenútim. Kto che krompáčom, nech sa páči, kto chce betón vo fúriku miešať, nech sa páči, kto chce vruty do zeme, nech sa páči. Každý má skúsenosti s niečím, len teoretici iba s googlom.
vicktor
04.10.18,06:33
Zato Amateri so vsetkym.
buchač
04.10.18,06:51
Victor...mas recht.

Si precitaj Amaterove weby, kde sa rozpisuje to alebo ono.
V podstate sa aj daju brat, ale na druhej strane mi vadi stylizacia clankov. Mi to pripada, ako keby to bolo potrebne brat za bernu mincu.
No takto to proste nefunguje....ze podmienky z jednej zahrady v urcitel lokalite sa proste nedaju aplikovat na inu lokalitu. Ved kľudne uz treti sused moze mat uplne ine zlozenie pody.

Co sa tyka teoretizovania ?
Nuz teorie je tam urvatej dost...napriklad v oblasti naradia az prilis.
By som bol zvedavy, kolko casu travil na roznych stavbach, kolko ich zrealizoval...teda okrem tej jeho zahradky.

Google ?
Niekedy sme ho nemali, takze sme velmi neteoretizovali...my sme cerpali zo studnic mudrosti praxe starsich...a ja tak robim dodnes....a to som na rozdiel od Amatera uz stary otec....ten nie je este ani len ten otec.
charles91
05.10.18,18:23
Ešte by som sa spýtal: Možem na vzdialenosti 12 m dať stĺpiky od seba 3 m ? alebo 2,4 m ? Kedže 2,4m sa mi zdá dosť husto... zase naopak 3 m moc široko, ale myslím, že na 12 m by to nemalo tak vadiť. Co myslíte?
jslancik
05.10.18,18:27
2,4 je akurát. štandard je 2,5m. 3m je priveľa. ale tvoja vec. očividne rád diskutuješ. a nie, neobdivujem ľudí, čo sa pustia do niečoho, o čom nič nevedia. potom musí každú blbosť riešiť na fóre...
ZahradnikAmater
05.10.18,20:28
Záleží, čo od toho plota očakávaš a aké pevné budú stĺpiky v zemi. Ak sa chceš brániť "nájazdu" zlodejov alebo zveri, daj radšej 2,4. Ten plot máš celkom nízky, ak potrebuješ oddeliť jednu časť pozemku od druhého a nikto sa nebude na plot vešať, tak sa tri metre dajú strpieť ;) A nie je to skúsenosť cudzia, vypozorovaná, ale vlastná.
charles91
11.10.18,15:35
Este predsa jednu blbost sa chcem spytat. Ako hlboko maju ist vzpery do zeme?. Planujem vykopat asi 35-40 cm dieru, 10 cm na spodok dat velky kamen, aby sa vzpera oprela don, a cca 30 cm na vrch dat beton. Je tento postup spravny?
vicktor
12.10.18,06:28
Ved ta vzpera moze byt zapreta o stvrdnuty beton.
A hlbka rovnaka ako pre stlpiky.
charles91
12.10.18,12:21
Ma sa vzpera pri napnuti napinaceho drotu dotykat ho ? Neviem ci vzperu davat zarovno so snurkou, alebo cca 0,5 cm mimo.
buchač
12.10.18,12:28
Človeče.....pokiaľ ty dokončíš túto "interesantnú" tému všeliakými doplňujúcimi komentármi (ktoré sú aj tak na oné), tak iný by už mal plot dávno hotový.

Prečo mám dojem, že tému len živíš ?
Že pridávaš sprostosti, to ani nevravím...
vicktor
12.10.18,12:58
Ci sa ma dotykat - horny nie, stredny (stredne) podla vysky ich umiestnenia a vysky spoja stlpika s podperou, 2 dolne urcite ano. Akoby si s nimi tu podperu obisiel?
charles91
14.10.18,10:23
"buchač - tu interesantnú tému staviam sám, a kedže cez tyžden chodim do práce, možem ju staviať len cez víkend. A sú to 3 dni, kedy už plot mam hotový. Tému neživým, važne sa pýtam. Ked nevieš odpoveď, neodpovedaj.

vicktor - ďakujem za odpoveď.
jslancik
14.10.18,11:13
čárlí, je to úplne jedno. skutočne to vyzerá, že sa vypytuješ na úplné blbosti.