jenniferik
17.08.06,10:46
Ahojte vsetci, prosim vas surne o radu...Tento rok som skoncila vysoku skolu a nastupila som do zamestnania 1.8.2006. zo zakona mi vyplyva povinnost prihlasit sa do 2.dochodkoveho piliera do 30 dni od nastupu do prveho zamestnania, lenze ja som to neustale odkladala, ved mam cas :) a 15.8.2006 som dala vypoved, lebo som si nasla inu pracu, do ktorej vsak nastupujem az 1.9.2006. Teraz nastal vsak problem, ze nie som prihlasena v 2.dochodkovom pilieri, no a nikto mi nevie poradit ako mam dalej postupovat.

Podla mna by so mnou mala DSS uzatvorit zmluvu a poslat socialnej poistovni dodatok za som bola od 1.8. - 15.8. zamestnana, neviem ci vask uvazujem spravne???? Diky za odpoved.
jankasm
17.08.06,08:52
No môj názor: vstúpiť do II. piliera môžeš, len keď si dôchodkovo poistená. Keďže už nie si a neprihlásila si sa kým si bola zamestnaná (teda aj prihlásená), asi by si sa mala na SP prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie až do 31.08.2006 (keďže od 1.9.2006 sa ideš znovu zamestnať), a čo najskôr (aby ťa do 30.8.2006 stihli zaregistrovať) uzatvoriť zmluvu s niektorou poisťovňou.
Uzatvoriť zmluvu na II. dôchodkový pilier až z nového zamestnania nie je možné, pretože by si prešvihla tú 30 dňovú lehotu.
endrju
17.08.06,09:23
Ahojte vsetci, prosim vas surne o radu...Tento rok som skoncila vysoku skolu a nastupila som do zamestnania 1.8.2006. zo zakona mi vyplyva povinnost prihlasit sa do 2.dochodkoveho piliera do 30 dni od nastupu do prveho zamestnania, lenze ja som to neustale odkladala, ved mam cas :) a 15.8.2006 som dala vypoved, lebo som si nasla inu pracu, do ktorej vsak nastupujem az 1.9.2006. Teraz nastal vsak problem, ze nie som prihlasena v 2.dochodkovom pilieri, no a nikto mi nevie poradit ako mam dalej postupovat.

Podla mna by so mnou mala DSS uzatvorit zmluvu a poslat socialnej poistovni dodatok za som bola od 1.8. - 15.8. zamestnana, neviem ci vask uvazujem spravne???? Diky za odpoved. Myslím si, že povinnosť vstúpiť do druhého piliera Ti nevznikla. Vychádzam pritom z predpokladu, že si študovala na slovenskej vysokej škole a že štúdium bolo najmenej trojročné, t.j. začala si študovať najneskôr 31.12.2003 bola si dôchodkovo poistená do 31.12.2003 minimálne jeden deň.
Ak je správny môj predpoklad, máš iba príležitosť (nie povinnosť!) vstúpiť do druhého piliera, ktorú však musíš využiť najneskôr do 30 dní od prvého vzniku povinného dôchodkového poistenia po 30.6.2006.
Podľa uvedeného Ti "čas na rozmyslenie" uplynie 30.8.2006. Po tomto dátume nebudeš mať možnosť vstúpiť do druhého piliera. Takže, ak chceš využiť príležitosť, postupuj podľa návodu uvedeného v príspevku od jankasm. Ak príležitosť využiť nechceš, nič sa nedeje. Život beží ďalej. ;)