milagros208
02.10.18,11:06
Ahojte. Chcela by som sa spýtať, či je nejaký predpis, ktorým by zamestnávateľ mal právo prikázať zamestnancovi urobiť si cestovný pas kvôli práci v zahraničí. Zamestnanec nemá cestovný pas, pretože ho nepotrebuje, avšak zamestnávateľ ho chce vyslať na zahraničnú pracovnú cestu, kde tento pas potrebuje. Má si ho urobiť do 10 dní, t.j. zaplatiť zaň 66 €. Je zamestnávateľ oprávnený takého niečo od zamestnanca požadovať? Ďakujem.
Tweety
02.10.18,09:23
No, ak ho vysiela na ZPC a on nie je držiteľom pasu, potom je samozrejmé, že si ho musí dať urobiť. Záleží potom na dohode, či a ako sa budú podieľať na jeho úhrade. Zam-c má ešte možnosť odmietnuť ZPC, len tu je riziko, že ak nemá v PZ ošetrené, že s PC nie je súhlas, potom jeho konkrétne odmietnutie môže zam-ľ považovať za porušenie PD.
milagros208
02.10.18,09:46
Doteraz zamestnanec nepotreboval na zahraničné cesty pas a vysielanie na pracovnú cestu nevyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce. On neodmieta ZPC, ale odmieta uhradiť 66€ za pas, ktorý nepotrebuje.
dmc
02.10.18,10:22
ak ho zamestnavatel potrebuje vyslat na zahranicnu sluz. cestu ktora nevyplvyva priamo z povahy dohodnuteho druhu prace a zamestnanec inak cestovny doklad nevlastni a nepotrebuje tak by malo byt logicke ze to zaplati zamestnavatel.- a toboz akt o este vyzaduje do 10 dni.
milagros208
02.10.18,10:56
Ďakujem za odpoveď. Aj pre mňa je to logické, ale má to nejakú oporu aj v zákone? Či už to, že si zamestnanec musí zaobstarať na svoje náklady pas alebo nie.
buchač
02.10.18,15:30
Hm...zamestnanec si nechce urobit pas...ALE zahranicnu cestu a teda aj diety neodmietne....

Hm...zamestnanec si nechce urobit pas...ALE pas ma platnost viac rokov...

No pekne...pekne by chcel niekto vydrbat s niekym.

Riesenie by som videl v tom, ze zamestnavatel by zaplatil alikvotnu cast pasu...povedzme 1/10 zo sumy poplatkov.

P.s.
Nie jeden by bol rad, ak by si mohol urobit pas za ucelom zahranicnej cesty.