emdzi
17.08.06,12:43
Zdravím všetkých.

Situácia je takáto:
začínajúci podnikateľ si chce kúpiť starší počítač s tlačiarňou od FO-nepodnikateľa (konkrétne od svojho brata), brat by z toho neplatil daň (§9 ods. 1 d) ZoDP) a suma by bola okolo 20.000, takže by si to tento podnikateľ dal rovno do výdavkov bez odpisovania

Otázky sú dve:
1) najlepšie by bolo, keby bola suma vyplatená v hotovosti - ako sa to v takom prípade ošetrí? urobí sa kúpno-predajná zmluva a vypíše sa nejaký príjmový blok, aby bolo jasné, že sa PC naozaj predalo a že výdavok bol naozaj vynaložený? (podnikateľ nemá pokladnicu, všetky platby má bezhotovostné)
2) ak si v priebehu tohto roka kúpi nový počítač, tento bude asi musieť vyradiť z podnikania (pred DÚ by asi neobhájil, na čo potrebuje jedna SZČO bez zamestnancov dva počítače) - bude mať aj potom nárok na ten 20.000-korunový výdavok za ten starý počítač?

Ďakujem za odpovede!
KEJKA
17.08.06,10:51
Všetko je to o schopnosti obhájiť svoj postup.
Príležitostná kúpa sa nemusí ukázať ako výhodná. Jedna SZČO môže mať dva PC, prečo nie? Na jednom je internet, alebo na druhom zálohuje dôležité dokumenty, alebo.... jedne je stolný, druhý je notebook, ... to nie je zakázané.
Preukaznosť úhrady by bola prevodom na bankový účet predávajúceho, aj keby by to bol osobný účet a nie podnikateľský.
Zmluva nemusí byť, ale môže. V takom prípade je vhodné tam uviesť, že prevzatie predmetu kúpy je podmienené zaplatením dohodnutej sumy. Plus výdavkový doklad, kde sa predávajúci podpíše, že hotovsť prevzal. Prevzatie hotovsti môže uviesť aj na tej zmluve.
Miesto zmluvy môže byť protokol - potvrdenie o prevzatí PC a hotovosti....
..... možností je veľa, stačí si vybrať.
emdzi
17.08.06,11:07
ďakujem za odpovede!

išlo by o dva stolné počítače a DÚ by asi ťažko zhltol, že na zálohovanie dokumentov sa používa celý počítač, keď na to úplne stačí CD/DVD disk, ale dík za nápady.

Ešte by som sa vrátil k možnosti, že by ten starý počítač po kúpe nového predsa len vyradil z majetku firmy (predpokladám, že ho tam bude musieť zaradiť, keď si bude chcieť uplatňovať výdavky za internet, toner do tlačiarne apod.) - stratil by v tom prípade nárok na daňový výdavok v podobe kúpnej ceny za ten starý PC (tých 20.000)?
KEJKA
17.08.06,11:11
to som napísala v prvej vete...závisí od schopnosti obhájiť svoje nákupy.
Ďalej už boli varianty...... všetko je možné. Uznanie i neuznanie.
duficek
17.08.06,11:19
2) ak si v priebehu tohto roka kúpi nový počítač, tento bude asi musieť vyradiť z podnikania (pred DÚ by asi neobhájil, na čo potrebuje jedna SZČO bez zamestnancov dva počítače) - bude mať aj potom nárok na ten 20.000-korunový výdavok za ten starý počítač?
Ďakujem za odpovede!
ak by ten stary pocitac vyradil, myslim si ze aj platba za ten pocitac by sa mala prehodit z rezie na platbu neovplyvnujucu zaklad dane.
to by si potom kazdy podnikatel mohol kupovat kazdy mesiac PC zostavy, dat si ich do drobneho majetku a potom vyradit a kupit dalsie PC.....

ak stare PC nevyradi a kupi nove PC, urcite najde sposob ako ich vyuzit. zalezi od povahy jeho podn. cinnosti. kludne moze mat stare PC na prevadzke a notebook na jednania atd...a potom moze mat oba pocitace v nakladoch...
emdzi
17.08.06,11:21
dík všetkým,

takže radšej vymyslíme nejaký nepriestrelný dôvod ;)
duficek
17.08.06,11:26
Ešte by som sa vrátil k možnosti, že by ten starý počítač po kúpe nového predsa len vyradil z majetku firmy (predpokladám, že ho tam bude musieť zaradiť, keď si bude chcieť uplatňovať výdavky za internet, toner do tlačiarne apod.) - stratil by v tom prípade nárok na daňový výdavok v podobe kúpnej ceny za ten starý PC (tých 20.000)?
aby som sa vyhol prave takymto pochybnostiam a spekulaciam, na zaciatku podnikania som si zaradil PC a prislusenstvo do drobneho majetku s nulovou hodnotou ako osobny vklad. tym padom mas PC v majetku a mozes si uplatnovat s tym spojene naklady (internet, papier, toner atd...)
pri kupe noveho PC si ho mozes dat potom do nakladov a stare PC si bud nechas alebo vyradis.....a pred DU to urcite obstoji

avsak VZDY zalezi na konkretnom kontrolorovi, niekto by ti uznal aj 4 PC...
sara
17.08.06,15:55
Ja by som ten starý počítač nechala v majetku aspoň do konca roka, však to nie je už tak dlho, to by sa dalo nejako obkecať, prečo mám dva počítače, a vyradila by som ho hneď začiatkom nového roku. Takže tých 20.000,- ako daňový výdavok v tomto roku by mohlo ostať.
kubkokubko
28.01.09,12:30
Chcem sa opytat, ci by si manzel F.O mohol vlozit svoj pocitac do podnikania na zaklade kupnopredajnej zmluvy, t.j. predajcom by bol on a kupcom jeho firma. Dve renomovane uctovnicky mi to poradili, ale mne sa to stale zda nejake cudne, ak sa manzel aj jeho firma volaju rovnako. Dal by sa popripade vlozit do majetku pocitac aj s tlaciarnou ako subor investicneho majetku a vdaka tomu by bola cena vyssia ako 30000 a dal by sa odpisovat, alebo sa to musi kazde zvlast? Dakujem za vas cas a odpovede
Zoltán Kovács
28.01.09,12:49
Chcem sa opytat, ci by si manzel F.O mohol vlozit svoj pocitac do podnikania na zaklade kupnopredajnej zmluvy, t.j. predajcom by bol on a kupcom jeho firma. Dve renomovane uctovnicky mi to poradili, ale mne sa to stale zda nejake cudne, ak sa manzel aj jeho firma volaju rovnako. Dal by sa popripade vlozit do majetku pocitac aj s tlaciarnou ako subor investicneho majetku a vdaka tomu by bola cena vyssia ako 30000 a dal by sa odpisovat, alebo sa to musi kazde zvlast? Dakujem za vas cas a odpovede

Pozdravujem renomované účtovnícky. A spýtaj sa ich, ako by riešili ten právny nonsens, že aj predajca aj kupca je ten istý človek. Jedine tak, že by mal zdvojenú osobnosť.

Jednoducho sám sebe nemôže predať PC. Môže ho vložiť v nulovej hodnote napríklad. Alebo v hodnote reprodukčnej ceny.
kubkokubko
28.01.09,13:57
dakujem za radu, tak som z toho teda mudrejsia

A keby sa to urobilo, ze mu ho preda brat ako sukromna osoba a preda mu to aj s taskou, mysou a kadecim, co prislucha k notebooku. Cena na zmluve by bola napriklad 37000 tak sa samostatny notebook hodi do HIM napr. ak bude cena 35000 a ostatne veci do rezie t.j. 2000? Alebo sa to berie ako celok?
Vdaka