worm6666
03.10.18,22:47
Na testoch z ekonomiky boli tieto dve otazky:

Koľko získame eur, ak sme predali v banke 100 amerických dolárov pri kurze 1,37 za jeden dolár?

68,50 €
137,00 €
100,00 €
73,00 €

Koľko eur zaplatíme za 100 amerických dolárov, ak ich chceme kúpiť a kurz je 1,274 za dolár?

127,40 €
100,00 €
78,50 €
12,74 €

Prosim o spravne odpovede ale s vysvetlenim.

Podla vysledkov testu su odpovede 137 a 127,4 zle, ale podla mna spravne, pretoze su nespravne polozene otazky. V otazkach je jasne povedane v akom pomere je (akakolvek) mena (tu euro) voci dolaru, pretoze je tam napisane "za jeden dolar". Takze ako ? Je chyba v testoch ? Totiz ono to vyzera ze tam niekto nevie citat. Iba akosi automaticky prepoklada, ze sa uvazuje s tym, ze dolar je slabsi ako euro - potom by boli samozrejme vysledky ine. Take ako boli "spravne" odpovede - ale to neznamena, ze ak je zauzivany sposob pocitania kurzovych prevodov obvykly, ze je aj spravny. Kedysi si ziak musel precitat otazku a aj jej porozumiet. Teraz vas tento amerikansky system iba slepo navadza k nejakym kruzkovaniam odpovedi. Ale ak si precitate zadanie (otazku) znova a znova podla mna nemozete so mnou nesuhlasit, ze je to zle formulovane a na zaklade toho by mali byt spravne odpovede 137 a 127,4. Co vy na to ?

Moje vysvetleni otazky c.1:

"pri kurze 1.37 za dolar" znamena cohokolvek za 1 $ dostaneme 1.37. v tomto pripade 1.37 €

takze ak 1$=1.37€ tak 100$=137€ - a kedze druha otazka znova tak nestastne hovori o "1.274 za dolar" tak je to vlastne to iste v opacnom garde - ak by ten kurz bol opat 1.37 tak by sme vlastne spravily opacny nakup.

Tak do toho vazeni ! Diky. Ak to tak bude, budem iniciovat prehodnotenie testov... :)
veronikasad
03.10.18,20:55
Ako pomôcku použi kalkulačku na stránke NBS, kde si môžeš vypočítať nákup aj predaj USD. Nedá sa meniť aktuálny kurz

https://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kalkulacka

Ak dolár predávaš (pre banku je to nákup) 100/1,37= 73,00€

Ak dolár kupuješ (pre banku je to predaj) 100*1,274 = 127,40€

Kurzy nákupu a predaja nikdy nie sú zhodné.
worm6666
03.10.18,20:58
prosim citame spravne ? citujem: "...pri kurze 1,37 za jeden dolár" toto je kamen urazu z mojho pohladu...
veronikasad
03.10.18,21:07
aké boli správne odpovede ?
veronikasad
03.10.18,21:10
Použila som kurzy ktoré si uviedla. Len či bola otázka správne formulovaná a tie kurzy nemali byť vymenené, tak ako ich posudzuje banka. Vieš správnu odpoveď ?
worm6666
04.10.18,05:05
"spravne" odpovede boli 73 a 78.5, co ale nic nemeni na fakte, ze je podla mna zle zadanie. v oboch otazkach figuruje formulacia "X.XX za dolar". nie "pri kurze dolara voci euru" alebo "eura voci dolaru". to by mala byt spravna formulacia, pretoze "X.XX za dolar" neznamena nic ine, iba ze za 1 $ dostanes X.XX inej meny. takze podla mna nespravne napisane zadanie...
vicktor
04.10.18,06:50
Suhlasim s wormom.
Je to jasne - kurz 1,37 za 1 dolar => 137 eur za stovku usd.
Ze tento kurz neodraza realny je pre ucel prikladu bezpredmetne.
Naopak, myslel som ze autor chce nachytat ziakov ze kazdeho napadne ze to musi byt menej a bude ignorovat zadanie.

Doplnam: nebolo v zadani este nieco viac?
Meny sa voci sebe kotuju este aj ako priamy alebo nepriamy kurz.
U nas je to 1 eur je ekvivalent 25 czk - domaca mena je "zaklad".
Ale v CR je to 1 eur je ekvivalent 25 czk - cudzia mena je "zaklad".
Lepsie to vidno na 100 huf = 8 czk, t.j. nie ze 1 czk = 13 huf.
Potom studenti mali pouzit spravny prevod.
misoft
04.10.18,07:50
Výpočet podľa veronikasad je správny, ovšem poznámka worm6666 je tiež správna - nejednoznačná formulácia otázky, ktorá zavádza v tom, aby sa to takto počítalo.
Chobot
04.10.18,08:01
Zadanie je zavádzajúce - chybné. Buď došlo k chybe pri preklade zadania z iného jazyka, alebo to písal niekto, kto sa v tom nevyzná. Študent nemusí vedieť, aký je momentálny kurz USD/EUR. Navyše v zadaní to je uvedené, logicky by sa mal držať zadania. Napíš námietku a daj potom vedieť, ako to dopadlo.
worm6666
04.10.18,09:15
som to poslal na ministerstvo skolstva :-D som fakt zvedavy co odpovedia... :-D
vicktor
04.10.18,09:57
Daj uplne presne zadanie.
worm6666
04.10.18,10:50
to je take ako je v otazke...
veronikasad
04.10.18,12:18
Prosim minuskara aby uviedol spravny postup výpočtu, anonymne hodnotenie neuzitocne nic neriesi.
worm6666
04.10.18,13:31
pravdu mas vicktor ! ja si tiez myslim ze to je len z toho americkeho (alebo europskeho) systemu nejako zle prepisane, a kedze bezna prax je aka je, nikoho nenapadne, ze to je cele zle a spravne je to, co sedliacky rozum kaze - ked vidim slovne spojenie "za dolar" je jasne povedane ako sa to pocita. a tiez by som to dal ako chytak - aby decka kotrbami pohli :-D
worm6666
04.10.18,13:32
v zadani viac nebolo... je to tak ako som to dal priamo do otazky...
worm6666
04.10.18,13:33
poslal som to na ministerstvo, uz to tam kdesi preposlali :-D tak uvidime co sa z toho vyvrbi :-D
worm6666
04.10.18,13:34
spravne veronikasad - treba uviest, ako to teda je, nie iba anonymne minusovat... :-D
vicktor
04.10.18,13:39
veronicka, ved spravny vypocet uviedol worm (a potom aj ja).
NBS kalkulacka prepocita podla reality, ale ta neodraza pokrutene zadanie.
Kvaka
04.10.18,13:43
Mňa zaujíma, na akej úrovni školy bol tento test. Takto položenú otázku by vyriešil logicky aj štvrták na ZŠ. :) Ak by to bolo také jednoduché.:)
worm6666
04.10.18,13:43
presne preto som do toho zacal vrtat - snazia sa nam prerobit skolstvo v style spravit zo ziakov vyplnacov krizoviek - normalne som videl, ako student spravil test stylom - NATIPUJEM - a natipoval a presiel. len tak. statistika pravdepodobnosti nepusti a v podstate na testoch ako takych plati ze aj natipovany moze prejst a to je teda dost bieda takymto stylom ucit decka... to sa fakt nenaucia hlavu pouzivat. aj taketo fajnovosti mame z ameriky :-D
vicktor
04.10.18,13:51
Este k tvojmu tipu ze preklad zahranicneho prikladu. Ano, z USA.
Tam banky kotuju (resp. pred 25 rokmi som pocul na prednaske) vsetko stylom 1 USD = x ABC, jedine GBP ako silnejsiu menu naopak (ma to hantyrku "cable").
Prekladatel to pouzil bez rozmyslania ci znalosti.
veronikasad
04.10.18,14:24
To zadanie je z testu na strednej alebo vysokej škole?
Chobot
04.10.18,14:56
Ak to prekladali z angličtiny, tak v angličtine by bolo
"... rate 1,37 for dollar..", tým by sa myslelo, že kurz pre dolár je 1,37 voči inej mene a nie že je to kurz "za" dolár. Pritom gramatický preklad pre slovo "for" je správny aj "za" aj "pre".
worm6666
04.10.18,19:11
stredna skola - z nejakej internetovej stranky to davala ucitelka deckam...
Makovsky
05.10.18,13:40
Správna odpoved je ako napísal worm. Je to príklad na výpočet kurzového prevodu.
Opakujem PRIKLAD. V príklade sa nemusia používať skutočné hodnoty. Ide predsa o to aby skúšaný preukázal schopnosť porozumieť otázke a správne vyriešiť zadanie. Test je o.k. a odpoved je správna. Nesprávna hodnota kurzu mohla byť uvedená zámerne aby odhalila tzv zotrvačosť myslenia alebo šablónovite myslenie. Že skutočná kurz je iný je ireleventané. Verím že štvrták na ZŠ by mal so správnym vyriešením menší problém ako VŠ ktorý bude špekulovať aký je kurz NBS.
worm6666
19.10.18,11:58
Vazeni, co sme cakali - tu je odpoved z ministerstva - celkom taka ako cela vlada:

Dobrý deň,



v súvislosti s Vašimi otázkami vo veci nejasnej formulácie otázok v teste predmetu ekonomiky, Vám zasielame nasledovné stanovisko.



Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky nezodpovedá za správnosť neschválených vzdelávacích zdrojov, či učebných materiálov a v prípade, že máte pochybnosti o nejasnej formulácii otázok v didaktickom teste, Vám odporúčame postupne sa obrátiť na vyučujúceho učiteľa, vedúceho predmetovej komisie ekonomických predmetov na škole, riaditeľa školy, prípadne na Štátnu školskú inšpekciu.



S pozdravom



Ing. František Priesol

riaditeľ |odbor stredných odborných škôl a konzervatórií
vicktor
19.10.18,12:28
hlavu do piesku
bodliak
19.10.18,12:53
"pri kurze 1,37 za jeden dolár"

Doplňme do vety druhú menu, v tomto prípade Euro.
Ako bude znieť ?
... pri kurze 1.37 Eura za jeden dolár.

Kurz je podľa mňa jasne zadaný. Netvrdím, že realistický, ale to nie je náš problém.