Bea Š.
17.08.06,13:01
Dnes mi volal náš odberateľ, že prikontrole DPH mu vyhodili naše doklady z dôvodu že : Ku bločku z registr.poklane prikladáme len dodací list. Problém je v tom, že na bločku je vypísaný "doplnkový tovar" všeobecne a na dodacom je rozpísaný konkrétný tovar o aký ide. Vrátili mu to, že vraj v takomto prípade musí byť k pokl. bločku priložená faktúra a nie dod.list. Robia správne ? v tom prípade by sme mali všetky doklady od r.1999 zle a zatiaľ sa nikto neozval. Alebo je to len výmysel jednej pani z DÚ ???
Dada
17.08.06,11:03
Tak teda dávate doklad z registračky + dodací list, alebo príjmový pokladničný doklad + dodací list? Lebo nie je to jedno.
Bea Š.
17.08.06,11:09
Samozrejme doklad z registračky +dod.list.
KEJKA
17.08.06,11:14
výmysel panej z DU,.... vysvetlenie dôvodu prikladania dodacieho listu je postačujúce.
A nejde o sumu nad 50 000,- Sk?
Bea Š.
17.08.06,11:19
Nejde o takú vysokú sumu.
gabriela7755
17.08.06,11:23
Robíme to takýmto spôsobom ako Bea Š. niekoľko rokov, mala som
kontrolu na daň z príjmu aj na DPH, nikomu na DÚ to nevadilo
a nemali žiadne pripomienky
alušik
17.08.06,11:24
Tak potom postačuje doklad z RP.:)
Braňo
17.08.06,11:51
V tomto konkrétnom prípade by som sa určite odvolal a žiadal "pani z daňového úradu" predložiť citáciu zo zákona, na základe ktorého tak postupovala.
;) :cool:
Bea Š.
17.08.06,12:01
Ja som faktúru vystavila, lebo naši odberatelia ma veľmi pekne prosili, že oni sa s ňou nebudú hádať. I keď aj by som sa s ňou vedela porozprávať.
Jana Acsová
17.08.06,13:31
Bez vetra sa ani konárik nepohne .-) Celý problém by nevznikol keby na doklade z ERP boli predpísané náležitosti, medzi ktoré patrí aj názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby. Vtedy by nebolo potrebné dopĺňať doklad z ERP dodacím listom. Sami vieme, že ako účtovníci by sme asi ťažko vedeli zaúčtovať doklad, kde by bol názov tovaru: doplnkový sortiment, alebo
niečo podobné.

Ono ťažko posúdiť, čo by kontrolórky vytkli. Ale čo keby to bolo, že doklad z ERP nie je faktúra? A vlastne nie je, lebo nemá uvedenú špecifikáciu týkajúcu sa názvu tovaru a podľa § 71 ods. 2 je povinnou náležitosťou dokladu aj druh dodaného tovaru, čo má povinne obsahovať aj doklad vyhotovený ERP platiteľom dane.

Môj celkový postreh k ERP:
- neustále problémy s termoblokmi,
- problémy s pokladňami, ktoré nemajú dosť miesta pre tlač, alebo naprogramovania tovarov so zrozumiteľným názvom (druhu tovaru),
- nedostatok miesta pre uvedenie všetkých identifikačných údajov platiteľa dane a následné pečiatkovanie ostošesť ... podľa niekoho to nahrádza náležitosti dokladu vyhotoveného ERP.
Argumenty podnikateľských subjektov:
- podnikanie má svoje riziká, prečo investovať do poriadnej ERP, keď aj tá lacná je schválená a má certifikát.
Argumenty DÚ:
- problém s termoblokmi sa nás netýka, to je vec podnikateľskej obce a pod. a pod. ...

A sme v začarovanom kruhu.