Marbulinek
04.10.18,11:51
Zdravim,
som zacinajuci SCZO a aktualne neplatca DPH (vyuzivam pausalne vydavky)
Chcel by som si kupit auto. Mam narok na nejaku zlavu, ak by som auto kupil na ICO? Alebo ine financne zvyhodnenie ako podnikatel? (S odpoctom DPH asi ratat nemam, kedze ich neplatim)
Dakujem :)
Tweety
04.10.18,09:53
Nie, zľavu na MV iba preto, že si živnostník, nemáš.
Marbulinek
04.10.18,10:00
Cize ak tomu spravne rozumiem. Dajme tomu, auto stoji 20 000e. Predajca povie, ze na ICO mi ho vie dat za 15 000. Mam tym padom tuto moznost odmietnut?
Tweety
04.10.18,10:07
Tak to nie ale neverím, že bude takto postupovať. Zľavy dávajú to áno ale isto nie preto , že kúpiš na IČO. S týmto sa obráť priamo na predajcu.
Marbulinek
04.10.18,10:13
Dakujem za odpoved :)
veronikasad
04.10.18,11:47
Spytaj sa ho, ci hovorí o cene s DPH alebo bez DPH.
Marbulinek
04.10.18,11:50
@veronikasad ano spytam sa :) dakujem pekne za odpoved
veronikasad
04.10.18,11:52
Predajcovia radi hovoria o nizsej cene bez DPH, ktorá sa teba ako neplatcu DPH netyka
Makovsky
05.10.18,12:29
možno si predajca myslí že k IČO ide aj DPH - musíš mu riadne vysvetliť že nie si plátca.
Ale stým autom je to na zváženie ak je to osobné. Ak je to na IČO - v podnikaní dávaš si do nákladov všetko čo súvisí s autom - opravy, benzín, gumy... Ale musíš viesť knihu jázd a musí z nej byť jasné že ho využívaš len na podnikanie a nie na osobné účely. Ak by bolo aj na osobné účely tak do nákladov ide len 80% (nie som si celkom istý výškou)
Druhá možnosť je mať auto na seba ako občan a cesty účtovať podla vyhláška ako súkormné auto použité pre zamestnávatela - Ja som to robil roky a bolo o.k. aj po kontrole DU. Tu si náklady auta neúčtuješ ale robíš si zúčtovanie ciest - toto zúčtovanie je pre podnikanie uznateľný náklad a pre teba je príjem nepodliehajúci zdaneniu
Marbulinek
05.10.18,13:23
Dakujem pekne za odpoved :) Ja budem vyuzivat pausalne urcite, takze platit dan nebudem. Bol som len zvedavy, ci si mozem pri kupe uplatnit nejaku zlavu ale nemam narok, kedze nebudem platcom DPH :)
jslancik
05.10.18,17:21
Makovský, volá sa to cestovný príkaz.