Verwest
04.10.18,17:20
Ahojte, uvažujem, že by som si kúpil auto na moju sro(neplátca DPH).

Auto chcem kúpiť jazdené cca za 5 až 10tis €...možno aj dve. Účel auta by bol: predaj auta za účelom zisku, dokým sa nepredá tak by sa využívalo na firemné účely prípadne na požičiavanie.

Je v takomto prípade zakúpený automobil plný daňový náklad alebo sa musí postupne odpisovať?

Podstatné je, aby som optimálne investoval peniaze do konca roka, ale nie som moc skúsený v tejto oblasti...auto som na firmu nikdy napísané nemal.

Každú radu si cením, dík.
Onko
04.10.18,19:59
Majetok v hodnote nad 1700 € sa odpisuje, takže kúpa auta nie je spôsob, ako si narýchlo na konci roka zvýšiť daňové náklady.
Nandrolon
05.10.18,04:17
Ak by si chcel jeho plnú sumu dostať do nákladov v tomto roku, musel by si ho aj v tomto roku ešte predať, ale to si nechcel počuť :-))))))))
Čo sa týka odpisovania, pokiaľ sa jedná o majetok v sume 1700 eur a viac a doba použiteľnosti viac ako 1 rok, je MOŽNOSŤ /nie povinnosť/ daný majetok odpisovať.
Neodpisuješ vtedy, keď sa nejedná o majetok, ale o tovar, ale musíš mať aj v podnikaní uvedený predaj automobilov. O tovare účtujú napr. autosalóny pri autách na predaj.
Nandrolon
05.10.18,07:14
Vidím, že niekto sa zasa realizuje. Keby aspoň ten chudák ženského rodu napísal, s čím nesúhlasí...
Tweety
05.10.18,07:39
Tvoja odpoveď nie je správna. Dala som mínusku. A na toho chudáka sa pozri v zrkadle. To si si fakt mohol odpustiť.
Nandrolon
05.10.18,07:47
No, myslel som na inú starú známu, častokrát pod mužským nickom, nevadí.
Môžeš ale konkretizovať, nech sa aj ja poučím, v čom som chyboval?
Tweety
05.10.18,07:50
Veď si prečítaj, čo si napísal a pozri do zákona. Už 1700 HM? Nie nad? A o odpisoch sa musí účtovať, takže žiadna možnosť....
Nandrolon
05.10.18,07:55
Aha, mal som napísať 1700,01 a viac, tak, ako to máme v našej smernici.
Ospravedlňujem sa za fatálnu chybu, ale toto myslím bude vedieť každý účtovník, a díky za upozornenie ;-)
Tweety
05.10.18,08:00
No a prečo si to potom nenapísal tak, ako by to mal vedieť každý účtovník? Ale ono je lepšie byť drzým na iných, či?
Nandrolon
05.10.18,08:03
Ja som to s tým 1 centom myslel, ale nenapísal som ho /chyba/. Ináč by som napísal viac ako 1700 a bolo by vybavené.
Ešte raz píšem, že to patrilo konkrétnej osobe, ktorá mi sem-tam písala aj do PM...
Tweety
05.10.18,08:07
Aj ostatné máš zlé. Je jedno, komu to patrilo.Takto sa vyjadrovať o niekom je len a len tvoja nelichotivá vizitka.
Nandrolon
05.10.18,08:25
Budeš konkrétnejšia?
Verwest
05.10.18,09:35
Hmm auto do 1700 asi kupovať nebudem :D už chápem význam lízingu :) teoreticky by som mohlo nakúpiť auto aj ako tovar a v prípade dovozu zo zahraničia by sa nemuselo ani prihlasovať na firemne EČV. V takom prípade by bolo pre prípadnú kontrolu snáď jasné, že s autom sa nejazdí, ale slúži len ako tovar...ale to je len moja hypotéza :)
Žabinka
05.10.18,09:44
áno, ale ak máš k 31.12.vozidlo - tovar nepredané, tak preúčtuješ na sklad, a teda daňový náklad ti nevznikol..
Nandrolon
05.10.18,09:51
Tovar sa dostáva do nákladov až pri samotnom predaji, takže pre teba nepoužiteľné.
Síce neviem, nakoľko máš tie autá možnosť kúpiť "lacnejšie" ale pokiaľ nie si autobazár/autopredajca, tak auto je vôbec najhoršia možná investícia, hneď po "prejedení" peňazí...
Ak potrebuješ optimalizovať HV, porozmýšľaj nad inými možnosťami....
Verwest
05.10.18,10:48
v skratke...ak nakupujem napr. každý mesiac tovar za cca 500€, ktorý potom predávam a ku koncu roka mi zostane povedzme tovar za 1000€, tak ten tovar v tej hodnote, jednoducho povedané, nejde do nákladov?
Tweety
05.10.18,11:00
Áno neide. Nákladom je len to, čo v podnikaní predáš, spotrebuješ.
Nandrolon
05.10.18,11:06
Musel by si napísať, ako účtuješ nákup, ako účtuješ predaj. Lebo my účtujeme náklad až vtedy, kedy výnos, ináč je to stále "tovar/zásoby", ktorý existuje /nie je ešte predaný/ na 1-kovom účte.
Nákladom sa to stáva zaradením do úživania /drobný majetok/, začatím odpisovania /dlhodobý majetok/, priamou spotrebou, alebo predajom /tvoj prípad/. Rôzne poistné udalosti, manká a škody teraz neriešim.
PS: otázka na záver, účtuješ v sústave podvojného účtovníctva?
Žabinka
05.10.18,11:11
spôsob účtovania B:
Nákup tovaru - PFA
504 / 321
Tovar do konca roka nepredáš:
Zaúčtovanie konečného stavu tovaru na sklade ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka
132 / 504
vidíš, že pri nákupe ti to síce ide do nákladov (trieda 5..) ale ak nepredáš do 31.12. vrátane, z nákladov to preúčtuješ na sklad 132..
na začiatku roka 1.1. to znovu preúčtujes opačne
504 / 132
Verwest
05.10.18,11:15
Aha, tak to som vôbec nevedel, budem si musieť o tom viac naštudovať, díky. Rieši mi to účtovníčka a ja som sa do toho nestaral, len prinesiem bločky z nákupu tovaru a mnou vystavené faktúry a o ostatne som sa nestaral keďže do toho nevidím...
Nandrolon
05.10.18,11:28
Ak ste menšia firma, tak možno používate spôsob účtovania ako uviedla hore Žabinka. Pre stredne veľké a veľké firmy je tento spôsob "B" vzhľadom na skreslené mesačné náklady nepoužiteľný.