topper1
05.10.18,08:51
V roku 2018 predávame stavbu s pozemkom, ktorú sme kúpili v roku 2017. Stavba bola predchádzajúcim vlastníkom kolaudovaná v roku 2003. Predaj stavby je oslobodený od DPH, ak uplynulo 5 rokov od kolaudácie alebo prvého užívania stavby. Táto lehota sa teda týka budovy ako takej alebo nášho prvého užívania? Budeme to teda predávať s DPH, keďže to neužívame dlhšie ako 5 rokov? Alebo to bude oslobodené s prenosom daňovej povinnosti? Stavbu chceme zdaniť, keďže pri nákupe bol uplatnený prenos daňovej povinnosti. Ďakujem
martinez
05.10.18,13:48
je to oslobodene od dph, nakolko sa berie 5 rokov od prvej kolaudacie, alebo uzivania stavby (nie od Vasho uzivania stavby, ale od zaciatku uzivania ako takeho)... ak sa vsak chcete rozhodnut, ze dodanie nebude oslobodene od dph, mozete tak urobit, ale s prenosom danovej povinnosti podla §69,12,c... tento prenos danovej povinnosti mozete samozrejme urobit iba za predpokladu, ze kupujuci je platitel DPH.