Matro1616
05.10.18,11:38
Dobrý deň,

chcel by som na spoločenskom podujatí predávať nápoje do vrátnych plastových pohárov ako to býva postupne zvykom na festivaloch avšak neviem ako je možné účtovať tieto poháre. Je potrebne na ne vystavovať bloček? ako to je z DPH?

Ide o zaplatenie dočasnej zálohy 2€ za pohár, ktorá bude po dopití nápoju vrátení nepoškodeného pohára v plnej sume vrátená.

Ďakujem za pomoc
veronikasad
05.10.18,10:13
Plastove pohare budes opakovane používať?
Matro1616
05.10.18,10:28
áno poháre su vrátne takže sa budú umývať a opätovne dávať do obehu pre návštevníkov kým sa neznehodnotia - ide o zníženie plastového odpadu na podujatí
veronikasad
05.10.18,10:35
neviem, nikdy som na hudobnom festivale nebola... myslela som si ze zaloha sluzi na motivaciu ucastnikov udrziavat poriadok. Co na opakovane pouzivanie plastovych poharov hovori hygiena
Matro1616
05.10.18,12:08
Ak su umyté tak to je v poriadku tak funguje väčšina reštaurácii a podnikov avšak tam sa im sklenené poháre vracajú, čiže sa nepýta záloha. Hygiena je OK. Otázka je ako to je možné riešiť účtovne kedže prevezmem peniaze ale následne ich aj vrátim. Treba o blokovať ale sa určuje dáka výnimka? (tento systém nie je len na festivaloch ale aj na športových podujatiach a mestských slávnostiach)
Onko
06.10.18,14:58
Normálne nablokuješ rovnako ako každý iný tovar aj s DPH (1,67 + 0,33), pri vrátení nablokuješ mínusom.
misoft
06.10.18,15:20
No neviem, neviem, čo na to povie hygiena. Plastové poháre sú JEDNORÁZOVÉ! Sklenené sa musia umývať a znova použiť, pokiaľ by sa mala dodržiavať pri nich hygiena (čo sa často nerobí), mali by sa po umytí preplachovať vodou teplou 80°C. Plastové by zmäkli a boli by nepoužiteľné....
pavol54
07.10.18,06:49
80 ?
veronikasad
07.10.18,07:26
Pridaj fotku toho pohara, neverim, ze by si s tym pri kontrole z hygieny nemal problem ...
sosak
07.10.18,08:29
Bežne sa používajú vratné plastové poháre. Aj na festivale Pohoda sa také používali.
https://www.google.com/search?q=vratn%C3%A9+poh%C3%A1re&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab
veronikasad
07.10.18,10:27
Klikla som na link pohoda (neviem ho sem z tabletu pridať). Použité poháre sa necistia priamo na festivale, ale v specialnej linke na to urcenej. Matro1616, ako to chces zabezpecit?
pavol54
07.10.18,10:43
pivové sklenené sa umývajú vo výčapoch studenou vodou, bojlery sú nastavené tak aby teplá voda bola max 65, HACCP hovorí o umývaní pri min 45, sklenené na veľkých akciách je viac bezpečnostné riziko (preto sú zakázané aj fľaše), ako hygienické.
Matro1616
08.10.18,05:20
riešite úplne vedľajšie veci od môjho problému, ktorý som som si vyriešil radšej na účtovných oddeleniach môjho zamestnávateľa...

na umývanie pohárov sú špeciálne umývacie zariadenia, ktoré využijem. Na podujatí sa poháre neumývajú. Stačí zadať do googlu umývačka pohárov a trochu popozerať. Ohľadom teploty to je presne ako píše Pavol54 - studená voda je štandard na nápoje (by som sa pozrel na barmana, ktorý umýva poháre pod 80°C vodou :-P ) Dodržať podmienky HACCP nie je problém, kedže sa to bdue robiť v skladových priestoroch...

Dôležité je že tento typ pohárov dokáže ušetriť našu prírodu o cca 15kg odpadu pri jednodňovom podujatí kde je zhruba 1000 ľudí ;-)
Matro1616
08.10.18,05:23
Toto nie je vhodne riešenie, kedže na storno bločku je potrebné poznať číslo bločku, ktorý stornujem. Na kultúrnom podujatí málokto odkladá bloček z piva - čiže storno nebude možné riešiť.

avšak fiškálne pokladne máju v sebe kód O čo znamená vrátne obaly a tade vedie cesta ;-) pri vrátnych obaloch sa neeviduje ktorý pohár sa na ktorý bloček vracia ;-)
ivka70
08.10.18,05:40
ide o uplne iny plast, skoc na nejaky vacsi koncert, potom budes vediet, o com je rec ....
Onko
08.10.18,08:48
"na storno bločku je potrebné poznať číslo bločku, ktorý stornujem" - toto bude interná záležitosť vo firme, kde si sa pýtal, než záväzná legislatíva. Samozrejme je možné legálne vystaviť mínusový doklad bez toho, aby si mal bloček z jeho nákupu. Ale áno, pokladne majú možnosť inak evidovať vrátenie vratného obalu a inak vrátenie tovaru. Ale zakaždým ide o blokovanie a výsledkom je mínusová položka alebo celý blok.