Rabbit-ko
06.10.18,07:09
Ahojte. Chcem posavit SDK priecku medzi obytnou castou domu a neobytnou-povalom. Priecka aby mala cca 35cm, cize vovnutri bude 35cm izolacie. Vyska priecky cca 130cm nakolko to je v podkrovi, sikmine. Otazka: stacilo keby tato konstrukcia bola spravena z UD a CD profilov, bola by dostatocne pevna? Postup by bol nasledovny:UD profil naspodu a hore a do nich nastojato kazdych 30cm alebo 40cm vsunute CD. Nasledne o 35cm dalej na povale taka ista druha konstukcia. Obe konstrukcie by sa navzajom prepojili 35cm kuskami CD profilov koli pevnosti. CD a UD su o 1/2lacnejsie nez UW a CW.
Co hovorite nato?
Ing. Ľubomír Janoška
06.10.18,07:49
Nepíšeš, či chceš dávať 1 alebo 2 vrstvy SDK. Moja skúsenosť je taká, že s 2 vrstvami nič nepraská, takže odporúčam 2, na tomto sa neoplatí šetriť. To ale znamená 2x väčšiu hmotnosť SDK a väčšie namáhanie horného profilu. Pri bežnej výške steny 2,5 m by som to neriskoval, ale keď máš polovičnú výšku, tak si asi niekde "na hrane".
Asi by som sa rozhodoval podľa toho, či sa na tie steny má ešte vešať niečo ťažké (tým sa podstatne zvyšuje namáhanie horného profilu smerom von). Ak áno, tak určite nie UD+CD. UD profily nie sú určené na zaťažovanie, sú iba vodiace.
Rabbit-ko
06.10.18,21:00
Bude tam jedna vrstva SDK.vesat nepredpokladam nic. Stena by sa nespevnila so vzajomnimi prepojmi dvoch paralelnych konstrukcii ktore by boli tych 35cm od seba? Beznu stenu medzi izbami budem riesit s original CW 100
Ing. Ľubomír Janoška
07.10.18,07:59
Základné riziko tvojho návrhu je deformácia horného UD profilu. Prepájanie by to vyriešilo, iba keby si spájal páry zvislých CD profilov, ktoré sú oproti sebe; spájať ich potom treba čo najvyššie.