trassa
06.10.18,12:02
Dobrý den Chcem sa informovat mame zateplený bytový dom dokonca sme si
zriadili vlastnú kotolňu ja som prerábal celý byt a zároveň som vymenil
vykurovacie staré telesa za nové mám aj namontované merače tepla +som si
namontoval termostatické hlavice. Teraz došiel správca , že pojde byt po
byte a budu nastavovat radiátory a dokonca ich plombovat aby si nikto
nemohol kurit ako sa mu páči. MOJA otázka znie či má na toto nárok aby
zasahoval do mojich radiátorov keď môj názor je a ja som mu povedal že
treba vyregulovat rozvod tepla od kotolne do celej bytovky a nie nám na
radiátoroch. ĎAKUJME za skorú odpoveď.
sito
06.10.18,11:31
Má!

Bytový dom sa nevyregulováva. Ak byty v dome majú spolu 500 m2 , spoluvlastníci bytového domu sú povinní zabezpečiť vyregulovanie spoločného vykurovacieho systému bytového domu. Treba spísať aké sú v ktorom byte radiátory, potom vypracovať projekt na vyregulovanie. Radiátory sú súčasť vykurovacieho systému domu, ktorý je spoločné zariadenie domu. Vyregulovanie slúži na to, že do každého vykurovacieho telesa systému sa dostane vždy také množstvo tepla, ktoré zabezpečí v miestnosti zákonom stanovenú minimálnu teplotu. Pred každým radiátor je zo zákona mať termostatickú hlavicu, ktorou si vlastník bytu môže nastaviť požadovanú teplotu.

Dom má spoločné náklady domu na vykurovanie domu. Tie si rozpočítate na jednotlivé byty. O spôsobe rozpočítania spoločných nákladov domu na jednotlivé byty rozhodujú spoluvlastníci domu. Rozhodnutie musí byť v súlade so zákonom.

Takže má ! :D
faro1
06.10.18,13:06
Merače tepla si si namontoval sám z vlastnej vôle? V ostatných bytoch merače tepla nie sú namontované?
mackoivan
07.10.18,17:54
Samotné namontované termoregulacnych hlavic a termostatickych ventilov nemá veľký význam, ak sa na radiatory nenamontuju aj pomerové merače tepla. Ľudia si nastavenie ktoré priškrcuje ich radiátor, zrušia otvoria ventil naplno. Ak sú v dome merače netreba regulovať, polovica radiátorov v dome je zatvorená naplno a ľudia majú tepla dosť, práveže ho odmietajú a zatvárajú ventily na radiátoroch. V domoch s meracmi poklesne priemerná teplota cca o 4 stupne. A ľudia šetria na platbách za vykurovanie.
buchač
07.10.18,18:10
Z toho nastavovania mám neskutočné nervy...serie ma to teda fantasticky.

Ide o to, že nejaký cicinbrus nastaví v tej našej kotolni určitú teplotu. Oki, beriem..podľa zákona.

Ale nech mi niekto vysvetlí, že medzi 17- 21:00 mi je chladnejšie...a v noci sa zabudím na to, že neviem od tepla poriadne dýchať.
Podotýkam, že na radiátor/ry ani len nešáhnem.


...apropó...tá minimálna teplota je tiež na hlavu postavená.

Aké šetrenie za platby, ak sa ceny za teplo zvyšujú skokovým tempom ?
avalik
07.10.18,20:23
zalezi aj ako je riesene vykurovanie bytov, my nemame kurenie zvislo cez byty ale kazdy byt ma svoj okruh - preto nemame merace na radiatoroch ale na spolocnej chodbe, vykurovaciu sustavu mame vyregulovanu, vlastnu kotolnu aj kotolnikov a odsuhlasenu max teplotu - tusim na 24 stupnov, je jasne, ze si ludia reguluju teplotu v jednotlivych miestnostiach ... ja vacsinou v kuchyni mam nastaveny radiator len na polohu vetranie
mackoivan
08.10.18,07:48
Vôbec nemáš pravdu v BB sa za posledne roky poriadne cena za GJ znižuje.32-29-27 eur/gj
buchač
08.10.18,13:11
mackoivan (Dnes 09:48) Vôbec nemáš pravdu v BB sa za posledne roky poriadne cena za GJ znižuje.32-29-27 eur/gj
====================
Je potrebné uvedomiť si, že ja mám vždy pravdu..;)
Nezvyknem niečo tvrdiť bez argumentov.

Možno v BB je to tak, ako tvrdíš...ale v KE je to nasledovne...a prejdi si uvedené roky a porovnaj ich.

https://www.teho.sk/odberatelia/cena-tepla/cena-tepla-v-roku-2018
duves
09.10.18,05:25
buchač, indikacia teploty cez pocity, že "že medzi 17- 21:00 mi je chladnejšie...a v noci sa zabudím na to, že neviem od tepla poriadne dýchať." je dosť od veci. Okrem toho, ten spánok. Ludia žijú v omyle, že v spalni ma byt v noci +24 st. My s manželkou redukujeme vykurovanie v spalni na minimum, a otvarame vetračku. Napr. teraz čo je v noci +9 mame otvorene vetračky na 2 oknach. Ja by som sa rano v takom prostredí že vydýchaný vzduch (smrad ako v carihrade) zobudil nevyspaty a bolela by ma hlava.
buchač
09.10.18,06:05
duves (Dnes 07:25) buchač, indikacia teploty cez pocity, že "že medzi 17- 21:00 mi je chladnejšie...a v noci sa zabudím na to, že neviem od tepla poriadne dýchať." je dosť od veci.
.....
===============
Si ma zle čítal, alebo zle pochopil.
Tie čísla znamenajú predsa čas a nie údaje z teplomera.

To nastavenie, čo spomínam..cez deň chladno a v noci hic...to mi vadí.
Radiátor v spálni ešte nebol poriadne zapnutý...
Ako vravím, sere ma to, že niekto na diaľku ovláda moje teplo a to aj napriek nastavením radiátorov.

P.S.
Je mi občas chladnejšie, to nie je pocit, to je fakt.
Čo už, cukrovka je svyna...
vicktor
09.10.18,06:58
Vezmi si tensiu perinu.
sito
09.10.18,08:19
Ivan, Juraj má pravdu! Čím viac ľudia v bytových domoch ušetria teplo, tým viac zdvihne dodávateľ cenu tepla. Vo vašom prípade, no podnikateľ si tiež nahodí vyššiu cenu, aby potom mohol ponúknuť zľavu alebo mierne znížiť cenu tepla. Kedysi vládol na URSO nejaký zvolienčík z vlastnej vôle určoval ceny tepla, teraz je tam tiež nejaký šaško. Takže nie z vlastného uváženia znížil cenu tepla, mohol dodávateľ tepla k tomu donútiť orgán.

A máš to nejako špatne vyregulované. Ako prvé by v dome malo byť spravené hydraulické vyregulovanie, aby bolo zabezpečené dodanie dostatočného tepla na vykúrenie každej obývanej miestnosti v dome, byte domu. Isto tým tiež poklesne spotreba tepla domu na vykurovanie domu.

Ako druhé treba spraviť zateplenie domu, je to najnákladnejšia investícia domu, aby znížil spotrebu domu.

Ak sú tieto dve veci spravené, potom, ak spoluvlastníci domu, vlastníci bytov v dome nemajú v hlavách na....é, tak im stačia tieto investície.

Od roku 1994 mali byť v domoch, jeho bytoch namontované meracie zariadenia na meranie spotreby tepla, ak súhlasia všetci vlastníci bytov s montážou pomerového merania.. ( :D orientačné, absolútne presne nikto doteraz nevyrobil ) Od roku 2004 bol správca domu povinný namontovať meranie, bolo len na rozhodnutí spoluvlastníkov, či si dajú namontovať v dome pomerové meranie tepla v bytoch. Od roku 1997 bola správa povinná namontovať meranie, ak súhlasila s montážou nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov na náklady vlastníka budovy. Od roku 2014, ak má dom 500 m2 je to to zákona povinnosť správy domu namontovať pomerové meranie tepla v bytoch domu.

Pomerové meranie podporí prvé dve investície k šetreniu, zníženiu tepla v bytovom dome. S týmito troma vecami môže dom ušetriť 60 až 75 % spotreby tepla na vykurovanie domu. Takže štátna moc dosiahla svoje. Je práca, vyrába sa a šetrí sa! Kto to všetko v konečnom dôsledku zaplatí? Národ!

Od roku 2005 museli spoluvlastníci domu, správy domov rozpočítavať teplo, náklady domu za teplo na jednotlivé byty podľa zákona s určitými obmedzeniami v súlade so zákonom. Od roku 2009 mohli rozpočítať náklady domu podľa svojho uváženia bez obmedzenia zákonom. Od roku 2016 musia správy domov rozpočítavať náklady domu s výrazným obmedzením, teda v súlade so zákonom.

PRVN. Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov ( domu na jednotlivé byty v dome ) Takto ich nazývajú tí, ktorým prinášajú efekt, zisk. V poslednej vyhláške je doporučený pomer 60 : 40 %, ba nejaký expert navrhol, že v zateplených domoch by mal byť pomer 80 : 20 %. Sranda je, no nie je to na smiech skôr doplaču. Vlastník bytu, ktorý neumožní namontovať alebo odpísať meranie vo svojom byte musí uhradiť 1,5 násobok priemeru na byt v dome. Ale z čoho? Zo spotrebnej zložky. Základnú zložku uhradia v rovnakej výške, ak sú byty rovnako veľké. Špekulant zaplatí podľa priemeru korigovaných jednotiek + pol priemeru. Ak má niektorý vlastník s meračmi dvojnásobok priemeru? No špekulant sa len :D:D:D

PRT. Pomerové rozdeľovače tepla ( dodaného do domu na jednotlivé byty. Pri vypracovaní projektu vyregulovania vykurovacieho systému domu sa predsa počíta aj s teplo, ktoré sa do domu dodá cez radiátory v spol. priestoroch, rozvody tepla nie len cez radiátory v bytoch. Termostatickú hlavicu si nastaví vlastník bytu podľa ním požadovanej teploty v miestnosti. Merač zaznamená vplyv nastavenia na spotrebu tepla radiátorom. Vypočíta sa priemer korigovaných jednotiek na m2 a byty. Dohodne sa minimálna spotreba jednotiek na byt, trebarz 30 %. Ak má byt počet jednotiek pod 30 %, napríklad 10 %, teda 20 % pripočíta sa mu 10 % priemeru jednotiek na jeho byt. Zaplatil by viac za to, že sa nedostatočné podieľal na vykurovaní domu. Ten kto má viac, či najviac jednotiek, ten by zaplatil najviac. Samozrejme, že k celkovému počtu korigovaných jednotiek by sa pripočítali jednotky za radiátory v spol. pr., ktoré sa rozpočítajú na byty podľa m2. Tiež jednotky za rozvody tepla, ktoré sa rozpočítajú podľa plochy rozvodov v jednotlivých bytov.

Takže každý byt by sa musel podieľať na vykurovaní domu, aj eskymáci. Minimalizovali by sa prestupy medzi bytmi, Vlastníci, ktorí by sa chceli v byte pohybovať v trenkách, masaji, tak tí by si za to priplatili voči priemeru ich úhrady. Tak by tie PRT dávali zmysel. Ale, ak sa používajú len ako PRVN, tak potom sú na prd.

O.....a mačka, o.....a vtáčka. Alebo, keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú. :D:D:D
duves
09.10.18,10:04
alebo chladnu ženu
duves
09.10.18,10:07
Buchač, ako sa da na dialku ovladať kurenie? No takto: https://lacnenotebooky.eu/d/danfoss-home-link-starter-set/58015/
sito
09.10.18,11:08
Dušan, samozrejme, že sa dá regulovať teplo na diaľku, trebarz cez mobil, ak si vlastník nehnuteľnosti vytvorí na to podmienky. Každý vták si svoje perie čistí a potom si ho aj sám chváli. No firma môže byť pekný vtáčik.

Také niečo má zmysel v rodinnom dome, prípadne v bytovom dome kde má každý byt samostatné elektrické alebo plynové kúrenie. Ak nie, vlastníkovi bytu v bytovom dome je to nahovno. Či si myslíš, že nie?
vicktor
09.10.18,11:57
Popisal si toho dost.
Najskor sa instaluju merace a potom sa kadejako koriguje - 60/40, potom aj neobyvany nevykurovany byt zdvihnu na 30%. Preco NEspotrebitel ma prispievat ludom ktori NEsetria?
U nas sme sa odpojili od teplarne s cielom znizit naklady. Na domovej schodzi sa jeden pan stazoval ze aj ked pusti vsetky radiatory naplno, dosiahne max. 25 stupnov, ale nie prijemnu trenirkovu teplotu.
duves
09.10.18,12:01
Sito, neviem, ale zdražovanie cien tepla je isté: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/487231-teplo-prudko-zdrazie/
buchač
09.10.18,12:15
vicktor (Dnes 13:57)
U nas sme sa odpojili od teplarne s cielom znizit naklady. Na domovej schodzi sa jeden pan stazoval ze aj ked pusti vsetky radiatory naplno, dosiahne max. 25 stupnov, ale nie prijemnu trenirkovu teplotu.
=================
Presne ako u nás.
...a znova priomeniem tie časy, keď je aj pri full zapnutom radiátory smiešna teplota...no jeden platí za tie dieliky na meráku.

Prirovnal by som k vodovodu.
Pustím vodu z teplého kohútika, no voda ide studená.
Nikoho nebude pri odpočte zaujímať, že aká voda ide...jednoznačne sa bude platiť za teplú.
mackoivan
09.10.18,13:09
Sito pred 6 rokmi sme spotrebovali 2 100 GJ .. teraz sme sa dostali pod 800... Ale najviac sa to odzrkadlilo po namontovani meračov
sito
09.10.18,14:35
Ivan ale ja nemám dôvod Ti neveriť, áno, tak ste to mali. Ja mam spracované spotreby a náklady domu na teplo, náklady na 1m2 od roku 1995, teda za 22 rokov. Samozrejme, že najprv to bolo v GJ. a Sk. teraz je to v kWh a €. takže si to treba prepočítať.

U nás najvyššia spotreba v roku 1997, 1 777 GJ., spotreba na 1m2 0,6718 GJ., cena za 1 GJ. 143,23 Sk. Náklady domu 254 470 Sk.

Najnižšia spotreba v roku 2014, 454 GJ., spotreba na 1m2 0,1717 GJ., cena za 1 GJ. 956,69 Sk. Náklady domu 434 462 Sk.

Najvyššie náklady sme mali v roku 2012 Zaplatili sme 579 835 Sk. cena za 1 GJ. 934,69 Sk. spotreba 620 GJ., spotreba na 1m2, 0,2346 Gj.

Čo myslíš, tie čísla hrejú, či mrazia? :D
sito
09.10.18,15:16
vicktor (Dnes 13:57) Popisal si toho dost.

:eek: viktor, a pochopil si to, sito? :D

Fakt sa to v domoch robilo všeliako, ale najdôležitejšie je to vyregulovanie! Pred ním bola tá trenírková teplota bežná v bytoch na vyšších podlažiach. Po vyregulovaní je tých 24 °C maximálna teplota, teda mala by byť všade dosiahnuteľná.

Juraj spomenul teplú vodu, že nie vždy je v požadovanej teplote 45 - 55 °C.

V roku 2004 keď zákon určil správcom bytových domov povinnosť v bytoch domu namontovať určené meradlá, merače pretečeného množstva teplej vody, ľudovo VODOMERY. Zákon umožnil vlastníkovi bytu aj túto možnosť.

"Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného meradla."

Bičan hovorí, 100 Slovákov sme sa opýtali ...

Ja sa tiež opýtam, snáď dostanem aspoň jednu odpoveď?

Koľko Slovákov si kúpilo na vlastné náklady také určené meradlo, ktoré mu namera skutočné množstvo tepla dodaného v odobratej vode cez jeho majetok?

A načo by mu bolo, keď pri rozpočítaní spoločných nákladov domu za dodané teplo v teplej vode na jednotlivé byty správca domu tento údaj u určeného meradlá neberie do úvahy. Do úvahy berie z neho len pretečené množstvo teplej vody. Ako berie množstvo pretečenej teplej vody z tých, ktoré namontoval v ostatných bytoch v dome.

Myslím si, že tak sprostý Slovák sa nenašiel, ktorý by si na svoje náklady zaobstaral niečo, čo by mu v byte bolo na h...o! Umožní správcovi namontovať zadarmo, bezplatne, nie na svoje náklady to, čo mu je správca v byte povinný namontovať. Preto bola táto možnosť v roku 2007 zo zákona odstránená. :D
maťko202
21.10.18,13:00
K tomuto by sa vedel vyjadriť asi člen PASKOV .
Ale z toho čo popisuješ môže byť chyba aj v tom, že sa Vám dodáva teplo napr. len 4xdenne a nie sústavne .
Keby si býval na prvom podlaží, tak by si vykurovať ani nemusel stúpačka ti dodá dostatok tepla, pretože ňou "preteká" všetká energia určená do vyšších bytov.
sito
22.10.18,18:08
PASKOV? Ale aj iný, jeden naj ... naj ... naj ...

Ak by bolo podľa teba, "Keby si býval na prvom podlaží, tak by si vykurovať ani nemusel stúpačka ti dodá dostatok tepla, pretože ňou "preteká" všetká energia určená do vyšších bytov."

Ak by to bolo tak, tak v dome by nebol problém schváliť vyregulovanie spoločného vykurovacieho systému domu. Veď počet bytov nad spodnými bytmi domu je isto vyšší ako počet bytov nad bytmi na spodných podlažiach.

Žiaľ, nie je to tak! Povinnosť vyregulovať spoločný vykurovací systém domu je POVINNOSŤ zo zákona. :D

:eek: maťko
JHKZA
11.12.18,13:41
Nechápem ako je vôbec možné, že 20 rokov používame termoregulačné ventile a ľudia stále nechápu na čo slúžia a ako vlastne fungujú. Predpokladám, že správca ani vlastník bytu toho o vyregulovaní vykurovacej sústavy veľa nevedia. O tom ako má byť sústava ÚK vyregulovaná by mal rozhodnúť projektant. Okrem iného sa robí vyregulovanie aj na regulačných ventiloch vykurovacích telies. Jedná sa o prednastavenie prietoku na ventile, ktoré je skryté pod hlavicou. Takže vyregulovanie na ventile a nastavenie teploty (prietoku) na hlavici sú dve úplne rozdielne veci. Ak by som sa mal hodnoverne vyjadriť k otázke, musel by som vidieť projekt, v ktorom je popísaný súčasný stav aj návrh vyregulovania. Ale pravda je žiaľ taká, že "projekty vyregulovania" v súčasnosti za veľa nestoja.
Julian
06.03.19,21:22
Je to síce staré, ale problematika je aktuálna aj dnes. Len stručne; Ak sa dom zatepľuje, tak súčasťou projektu je aj vyregulovanie vykurovacej sústavy (hoci predtým bola vyregulovaná). Ak je vlastná kotolňa, tak sa to môže nahradiť prestavením vykurovacej krivky a prípadne ďalších parametrov (ak to umožňuje vybavenie kotolne).
sito
08.03.19,12:58
Julian, vitaj, tu. Tu už je nie husto, ale pusto. No, sem - tam sa tu objavia už aj tí postarší.

A pravdu máš stará, ale aktuálna vec. A jedno je isté, čim viac opatrení spraví dom na zníženie spotreby tepla na vykurovanie, tým vyššia je cena za jednotku dodaného tepla od dodávateľov tepla do bytových domov. Bytový dom je ten posledný a posledný prepadne peklu. Alebo na posledného dopadne z vrchu padajúce ...

Čo sa týka merania spotreby tepla v bytoch? O čom to je, podvod to je! Ten, čo nekúri,alebo málo kúri vraj kradne teplo tým , čo nadmerné kúria, ba dokonca s teplom plytvajú. A preto spôsob rozpočítania spoločných nákladov domu za teplo na vykurovanie na jednotlivé byty umožňuje tým , čo prekurujú, plytvajú s teplom, môžu a aj ukradnú viac peňazí akú má hodnotu ukradnuté teplo. V konečnom dôsledku im to vyhovuje, že v dome niekto kradne teplo, ten bude okradnutý o peniaze, oni nie. :D
Julian
26.03.19,21:22
sito ja už ani neviem ako to tu funguje.....k téme by som pridal názor, že v dobre zateplenom dome sa teplo nekradne....tí čo prekurujú vlastne tlačia teplo do skeletu domu, a vlastne ho tak " tlačia" k susedom, ktorí ho možno ani nepotrebujú. Ale pri dobrom pomere (min.60:40) základnej a spotrebnej zložky by som kradnutie tepla vymazal zo slovníka..