xyz123
08.10.18,21:42
Ahojte,
Chcem Vas poziadat o radu. Som zivnostnik, ktory si robi uctovnictvo sam. Vyuzivam na to pohodu a tam je to jednoduche...
Aktualne zakladam Sro, kde nebudem platca DPH.
Nebude mat ziadneho zamestnanca, lasing, ani odpisy. Na uctovnictvo budem pouzivat uctovnicky program pohoda, faktury, penazny dennik, vsetko budem riesit/nahadzovat sam.
Co som sa pytal, vsetci radia, ze si to mam cely rok riesit sam a na konci roka sa dohodnut s uctovnikom, ktory urobi uzavierku a za to mu samozrejme zaplatim.

Moja otazka: Naozaj je to tak "jednoduche"? Cely rok nemusim davat ziadne vykazy proste iba nahadzujem do programu a proste koncorocnu uzavierku dokaze z daneho programu doriesit uctovnik? Alebo je to omnoho zlozitejsie a proste musim mat niekoho, kto to bude riesit kazdy den?
Snad som to napisal aspon trochu zrozumitelne.

Vopred dakujem za pomoc.
ZahradnikAmater
08.10.18,20:44
Uzávierku dokáže urobiť po skončení roka každý účtovník, ktorý pozná a používa daný program a popresúva na správne účty zle zaúčtované položky ;)

Keď zoberiem do úvahy cenu za licenciu programu, potrebný čas na účtovanie a potom čas na opravovanie a cenu za uzávierku, som blízko ceny za spracovanie účta na komplet.
Samozrejme neplátcovstvo DPH výrazne zjednodušuje a zlacňuje celé vedenie účta, či už v obývačke alebo u účtovníka. Rovnako tak vedenie faktúr v mpohoda.sk
Onko
08.10.18,22:51
Aj keď účtovníctvo by sa v zmysle zákona a postupov účtovania malo viesť priebežne, tak v prípade toho najmenšieho variantu s.r.o. sa predkladá úradom iba raz za rok účtovná závierka a daňové priznanie. To platí v prípade, kedy s.r.o. nemá zamestnancov, nie je platiteľom DPH, alebo kvôli nejakým iným skutočnostiam nemusí s úradmi komunikovať častejšie.

Ale čo sa týka tvojej predstavy najať si účtovníka po roku "len" na urobenie účtovnej závierky, tak by som rád dal do pozornosti myšlienku, či sa môže niekto zaručiť za prácu, ktorú on nerobil. Seriózny účtovník sa nepodpíše pod účtovníctvo, ktoré nerobil, maximálne ti poradí, ako si urobiť závierku sám (klikni sem, tu sa podpíš). Druhá možnosť je, že využije tvoju celoročnú prácu ako podklady, ale všetko skontroluje. Alebo najlepšie by bolo sa hneď dohodnúť s nejakým účtovníkom, s ktorým si dohodneš formu spolupráce tak, aby to bolo čo najefektívnejšie, aby dokázal čo najviac tvojej práce využiť a musel by toho čo najmenej po roku prerábať.
Janiela
09.10.18,05:26
Ja by som také účtovníctvo neprevzala. Radšej nahodím celý rok sama, akoby som mala pracne kontrolovať, opravovať a podobne.
Jarka 1
09.10.18,07:13
Tiež by som také účtovníctvo nevzala. Predpokladám, že nejaké auto bude pri podnikaní používať. Robím s.r.o., kde predtým bol klient SZČO. Ani po rokoch nevie pochopiť rozdiel, medzi tým, ako je to s nákladmi a výnosmi v podvojnom účtovníctve. Zvykne sa so mnou dohadovať, lebo v tom jednoduchom sa už vedel orientovať ohľadne svojho zisku.
xyz123
09.10.18,08:27
Dakujem za odpovede.
Uctovnictvo mam kupene, kupovali sme JU aj PU naraz... . Faktury nahadzujem do programu, bank pohyby taktiez vratane pen. dennika za tym si stojim, ze je to ok.... Nahadzovat to chcem ja aby som mal realny prehlad kto co vyplatil atd... cize neprichadza do uvahy, ze uctovnik to raz za mesiac nahodi.... Ako som pisal auto, zamestnanci, atd... nic z toho sa nebude vo firme riesit....
Otazka: berme, ze vsetko je 100% nahodene, uzavierku spravi "program sam" alebo je za tym omnoho viac roboty? Za nahodene udaje zodpovedam sam to je samozrejme, ale potrebujem vediet ci na uzavierku potrebujem cloveka so znalostou pu alebo v tomto pripade "stlacim tlacidlo" v programe a uzavierka je hotova.....
Ju som robil sam bez problemov roky. Pu som dakedy "studoval", cize dake uplne zakladne zaklady mam, ale samozrejme to je iba na margo toho, ze nie som uplne neznala osoba.... Urcite potrebujem odbornika ako poradcu ale neviem v akom rozsahu.... A to je vlastne cela moja otazka. Vopred Vam dakujem za pomoc.
Dáša_
09.10.18,08:52
poznám ľudí, čo to takto robia a darí sa im to. Nie je to úplne márna cesta. Len je dobre potom mať na aspoň účtovníka kamaráta, čo používa najlepšie ten istý program a poradí. Podľa mňa sa v účtovníctve takýchto malých firiem opakuje 99% to isté.
Mmch, ked čítam tu na porade otázky niektorých ľudí, čo sa tvária, že sú účtovníci, tak podla mna to zvládneš.
V podvojnom nie je peňažný denník, ale to je maličkosť. Ak sú správne ponastavované predkontácie, podľa mňa nie je to nemožné, takéto niečo urobiť. Okrem iného existujú aj školenia priamo na konkrétny účtovný program
xyz123
09.10.18,09:16
Dakujem za info. Dphckovu sro riesi uctovna firma tam je to zlozite, tiez vsetko dohadzujeme a menime mesacne balicky a oni to priebezne kontroluju + riesia vsetko potrebne. Samozrejme sa s nimi dohodneme, ale potreboval som vediet co vsetko by obnasala bezdphckova firma a kolko by s tym mali realne prace a kolko realne by si za to mali pytat...