katka.hesskova
17.08.06,13:40
precitala som jeden prispevok a teraz by som sa chcela spytat, ked ma zamestnavatel zamestnancov, musi posielat tlacivo PREHLAD (aj ked s nulovymi hodnotami, pretoze zo mzdy 7000 sa dane neplatia, ked sa odrata 7568sk) a musi sa pred tym nejako specialne zahlasit na DU???
daniek
17.08.06,11:48
precitala som jeden prispevok a teraz by som sa chcela spytat, ked ma zamestnavatel zamestnancov, musi posielat tlacivo PREHLAD (aj ked s nulovymi hodnotami, pretoze zo mzdy 7000 sa dane neplatia, ked sa odrata 7568sk) a musi sa pred tym nejako specialne zahlasit na DU???

Zamestnávateľ je povinný predkladať miestne príslušnému daňovému úradu:
- do 30 dní po uplynutí kalendárneho štvrťroka prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok,
- do troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa § 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov a o daňovom bonuse poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie a o zrazených preddavkoch na daň.
Štvrťročné prehľady a ročné hlásenie predkladá zamestnávateľ na tlačivách, ktorých vzor určilo Ministerstvo financií SR.
Prehľad a hlásenie nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Vy ste však príjmy vyplácali len vám nevyšla povinnosť odviesť daň, žiadna špeciálna registrácia na dú nie je potrebná.
katka.hesskova
17.08.06,11:56
takze posielam tlacivo s nulovými hodnotami 1x za štvrťrok.
daniek
18.08.06,05:32
presne tak len do prvého riadku napíšeš dátum vyplatenia mzdy
abel
18.08.06,06:09
žiadna špeciálna registrácia na dú nie je potrebná. A nemusí byť zamestnávateľ zaregistrovaný, že je platiteľom dane zo závislej činnosti?
Tweety
18.08.06,06:11
A nemusí byť zamestnávateľ zaregistrovaný, že je platiteľom dane zo závislej činnosti? Ak vypláca príjmy zo závislej činnosti, tak jeho prihláška k tejto dani je nutná.:cool:
katka.hesskova
18.08.06,09:27
a mozem najst formular aj na internete?
moze to vybavit aj tretia osoba (resp. nie konatel spolocnosti)? potrebujem k tomu splnomocnenie?
aky je termin prihlasenia sa, ak napr. prijmem zamestnanca k 1.9.06, do kedy musim poslat prihlasku na dan zo zavislej cinnosti?
ZuzanaP
18.08.06,09:41
Myslím, že do 30 dní sa musíš zaregistrovať ako platiteľ dane zo záv. činnosti na predpísanom tlačive, ktoré nájdeš aj na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v sekcii daňové tlačivá.


Registrácia dane z príjmov
podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
Registrácia na daňovom úrade
Každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území SR, je povinná registrovať sa k dani z príjmov na miestne príslušnom daňovom úrade do 30 dní. Táto lehota začína plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia na podnikanie, alebo po dni, keď osoba začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikanie.
Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému daňovému úradu do 30 dní.
Platiteľ dane je povinný registrovať sa na daňovom úrade najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na daň, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Orsz
18.08.06,09:44
Myslím, že do 30 dní sa musíš zaregistrovať ako platiteľ dane zo záv. činnosti na predpísanom tlačive, ktoré nájdeš aj na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v sekcii daňové tlačivá.

Mala by ísť osoba, ktorá je konateľom, alebo má splnomocnenie. Nie ktokoľvek.
abel
18.08.06,09:45
ZuzanaP
18.08.06,09:46
Treba si to overiť na príslušnom daňovom úrade, stretla som sa s tým, že mohol ísť hocikto, kto mal vypísanú a podpísanú príslušný prihlášku spolu s prílohami.

Potvrdenie registrácie (DIČ) aj tak dostane do 30 dní.
katka.hesskova
18.08.06,09:49
Vlastne na tlačive Prihláška k registrácii daňovníka - PO, krížikom označím Druh daňovej činnosti -08-daň zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov ????

môže sa to aj doplniť (myslim iba dopisat križik) na Prihlašku, ktora sa podala pri zalozeni firmy???

a ked uz by sme nemali zamestanca, potom je to potrebné aj odhlásiť???
Tweety
18.08.06,10:05
Vlastne na tlačive Prihláška k registrácii daňovníka - PO, krížikom označím Druh daňovej činnosti -08-daň zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov ????

môže sa to aj doplniť (myslim iba dopisat križik) na Prihlašku, ktora sa podala pri zalozeni firmy???

a ked uz by sme nemali zamestanca, potom je to potrebné aj odhlásiť???
Je potrebné podať novú prihlášku, určite je tam istý časový posun v týchto dvoch prihláškach. AK už nebudete zamestnávať zamestnancov, a teda vyplácať závislú činnosť, tak je potrebná odhláška.
emdzi
18.08.06,10:06
na mojom DÚ stačilo vyplniť ich vo Worde napísanú prihlášku a odniesť na podateľňu, takže predpokladám, že stačilo, keby som si ju napísal doma a poslal poštou

keď už nebudete mať zamestnancov, môžete sa:
1) odhlásiť z tejto dane (ale nezabudnúť potom do 31.3. podať Ročné hlásenie),
2) podávať nulové prehľady a ročné hlásenia,
3) napísať prehlásenie, že od toho a toho dátumu už nikoho nezamestnávate (tiež nezabudnúť na Ročné hlásenie) - malo by to platiť na všetkých úradoch, lebo je na to metodika, len ktovie, či aj platí ;)
katka.hesskova
18.08.06,10:18
este by som sa spýtala, prihlásenie je potrebné aj v prípade ak sa daň odvádzať nebude (napr. pri mzde 7000 vlastne vide nulová daň)???

ak ano, ked podam novu prihlasku, tak podam len prihlasku na tu dan zo zavislej cinnosti, alebo v podstate opisem vsetko co bolo v tej prvej + pridam aj dan zo zavislej cinnosti a tu staru nepotrebujem.
abel
18.08.06,10:44
Katka, ak si už v minulosti podávala prihlášku, tak už teraz neopisuješ to čo bolo v prvej, lebo na tie druhy dane si už prihlásená. Teraz zakrížikuješ len daň zo závislej činnosti.
A k tej prvej časti otázky - áno, musíš sa zaregistrovať aj v tom prípade, ak zamestnancom nevyjde stŕhať žiadnu daň, aj posielať štvrťročne prehľady a ročne hlásenie (prípadne mesačne oznámenie o zrážkovej dani).
katka.hesskova
18.08.06,10:52
dakujem, este by som sa rada uistila, zrazkova dan sa netyka trvaleho pracovneho pomeru.
Zoltán Kovács
18.08.06,10:56
dakujem, este by som sa rada uistila, zrazkova dan sa netyka trvaleho pracovneho pomeru.

Zrážková daň je pri príjme do 5.000,- Sk.Väčšinou u DoVP a DoBPŠ. Ale ak máš zamestnanca na trvalý PP s kratší pracovným úväzkom, môže mať príjem nižší ako 5.000,- brutto. V tomto prípade, ak nemá podpísané "Vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti" tiež sa jedná o zrážkovú daň. Ale ak má podpísané vyhláenie potom je to preddavková daň.