wooloo6
09.10.18,16:24
Ahojte, vie mi niekto poradiť, či je možné voľným okom rozoznať tkaný textil (napr.: sveter, slipy atď,,) od netkaného (pleteného), dá sa to vôbec rozoznať? Ďakujem
Dáša_
09.10.18,14:28
nuž, len neviem, či tkané slipy nie sú vlastne trenírky :D a tkaný sveter sako....
buchač
09.10.18,14:46
Šak šáhnem a vidím....alebo ... oko nie "eržika", oko vidí.
vicktor
09.10.18,14:46
To je nejake domotane - ako priklad tkaneho textilu uvedies sveter a davas na roven netkany a pleteny material?
Ja som v zivote nic neustrikoval, ale oboje z hladiska prepletanie vlakien povazujem za to iste, len vyhotovene inymi technickymi pomockami a maju inu hrubku "nite" a strukturu "latky".
Co je dovod otazky? Ze ci je sveter rucna alebo strojova praca? (Na slipoch asi nezalezi.)
Chobot
09.10.18,21:57
Netkaný textil je niečo iné, než si asi predstavuješ. Netkané textílie sa používajú skôr v priemysle, napr. v stavebníctve ako geotextílie. Netkaná textília je ako chumáš vaty roztiahnutý do plochy a zlisovaný. Tam nevidíš štruktúru tkania.

U šiat si viem predstaviť netkanú textíliu napr. plsť, z ktorej sa vyrábajú klobúky. Všetko ostatné je asi tkané.

Netkané mi napadá ešte vatelín, alebo tepelné vložky do odevov. Alebo vlizelín - ten je tiež netkaný.

Nemôžeš považovať pletený tovar za netkaný. Pletenie je len inou formou tkania.
kukučka
09.10.18,22:11
Áno, dá sa.
Dáša_
10.10.18,05:30
ja by som pletenie a tkanie nestrkala do jedného vreca. Pri tkaní sa krížia osnovné nite s útkom. Zvyčajne sú krížené v pravom uhle.
Pri pletení sa vytvárajú očka, a tie sa vzájomne prepletajú. Používajú sa na to aspoň ihlice, môžeme to prípadne rozšíriť aj na háčik. Základný princíp je iný

zaujímavé je aj súkno, vlastne by sa dalo povedať vlnená plsť. Súkno je riadko tkaná tkanina, ktorá sa potom valchuje, laicky povedané zráža do pevnej podoby, ktorá vyzerá skoro ako netkaná plsť
buchač
10.10.18,06:40
Samozrejme, že sa dá....aj laik rozozná (horšie je to už s .....xxx).

Princíp a rozdiely pri výrobe
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tkac%C3%AD_stroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pletenina
viktorviktor
10.10.18,19:37
Pletenina - vzniká vytváraním a vzájomným prevliekaním očiek v riadkoch a stlpcoch

Tkanie spočíva v krížení dvoch navzájom kolmých nití /osnovi a útku/, tým sa odlišuje od pletenia, viazania, vyšívania

/nech ťa pri tkanej látke nemýlia šikmo idúce nite, je to spôsobené tzv. väzbou, v skutočnosti pri tkaní sú kolmé /daj vyhľadať -väzba pri tkaní-/
Chobot
11.10.18,11:02
Mal by wooloo asi upresniť, na čo to potrebuje alebo čo je úmyslom jeho otázky.
Nandrolon
11.10.18,19:25
Na potahovanie kridel sa pouziva napr. Vlies.