ondrooo
09.10.18,20:01
Je možné, že vyhodí hlavný prúdový chránič, ak sa dotknem zeme fázou, ktorá je zhodená ističom?
Opravoval som elektronickú bránu, preto som zhodil istič, cez ktorý je privádzané napätie na bránu. Čiže som pracoval s káblami na ktorých nebolo žiadne napätie. Počas práce mi ale viackrát vyhodilo hlavný prúdový chránič. Je možné, že som sa počas práce dotkol fázou zeme alebo pracovného vodiča, ale podľa mojich vedomostí by to nemalo mať vplyv na prúdový chránič, keďže daná fáza bola zhodená ističom. Je to možné?
Ďakujem za odpoveď.
bodliak
10.10.18,04:06
Podla mna si sa dotkol zeme (kostry, PE, ...) pracovnym vodicom N, nie fazou L.



Dopĺňam po komentároch:

Pozri si obrazok.

Vetva k bráne je vypnutá, ale na iných okruhoch za tým istým prúdovým chráničom sú živé obvody na ďalších, nevypnutých ističoch. Stačí rádio, čokoľvek už od 7 W, a tečie tam 30 mA, ktoré si môžu vybrať cestu naznačenú tenkou červenou čiarou. Cez skrat medzi N a PE (tučný červený blesk pri bráne) utečú inakade ako cez chránič, vznikne rozdiel a chránič vypne.

Už chápeš ?
Ing. Ľubomír Janoška
10.10.18,05:16
Nie, fázový vodič bol prerušený ističom, takže nemohol zhodiť prúdový chránič.
Na zhodenie prúdového chrániča (niekedy) stačí dotyk nulového (pracovného) vodiča so zemniacim (ochranným).
Prúdový chránič sa zhadzuje pri nerovnováhe medzi pracovnými vodičmi (fázovým a nulovým), teda ak sa doňho vracia prúd o inej veľkosti, než z neho vychádza.
ondrooo
10.10.18,06:58
Áno, nech už som sa dotkol zeme ktorýmkoľvek vodičom, okruh na ktorom som pracoval bol vypnutý ističom. Tak je to normálne, že aj vtedy vyhodí prúdový chránič?
ondrooo
10.10.18,07:03
Tak je to teda normálne chovanie. Len nechápem, aké prúdy tam mohli tiecť, keď okruh nebol pod napätím?
vicktor
10.10.18,07:09
Mozno je to zapojene inak ako si myslis.
bodliak
10.10.18,11:29
Je to normálne. Fáza smerom do brány bola vypnutá. OK, mohol si robiť. Nuláky z viacerých obvodov (za jedným prúdovým chráničom) sa ti stretávajú v jednom bode (na N svorkovnici), aby spoločne všetok prúd znova prešiel N vodičom cez PCH. Nulák smerom do brány odpojený nebol. Ak sa dotkol "kvalitnej" zeme, že aspoň 30 mA z ostatných obvodov uprednostnilo túto cestu, prúdový chránič zareagoval. Doplnil som náčrt, pozri si to.
bodliak
10.10.18,11:51
Vicktor, možno máš pravdu, lebo naozaj neviem, čo si myslí. Ale ak to nerobil fakt nejaký blb, zapojené to má, predpokladajme, dobre. Ak mu to vyplo po spojení PE a N, neznamená to, že by bolo niečo zle. To si len 30mA od iných spotrebičov za tým istým chráničom našlo ľahšiu cestu, než sa vracať cez PCH.
Ing. Ľubomír Janoška
10.10.18,12:31
Asi viac než 30 mA :)
Na nuláku sa niečo naindukuje, takže ak tvoj "skrat" bude mať napríklad 1 Ohm, na vyhodenie chrániča stačí 30 mV na nuláku oproti zemi.
canbo
10.10.18,18:22
Je to možné ,ani to neodporuje funkčnosti chrániča. Hlavne sa to deje pri použití jedného - centralného chrániča.
Môžu nastať viaceré stavy , Npr. ak je vypnutý istič odpájaného spotrebiča a zapnutý iný spotrebič z iného ističa - jeho prúdookruh sa sa neuzavrie cez N svorku do chrániča a uzla zdroja , ale rozdelí sa a časť je vedená cez ochranný vodič - mimo chrániča.
Stane sa to aj pri pripojení k ochrannému vodiču vypnutý"fázový" vodič v prípade ,že prívod k opojenému spotrebiču je dlhy , alebo uložený v spoločnom káblovom zväzku.
Správa sa podobne ako kondenzátor a ak jeho "nabitie " trvá pár milisekúnd a prúd
je na vybavenie chrániča .....
Najčastejšie dochádza k vypnutiu pri spojení ochranného vodiča s pracovným N vodičom, pri splnení podmienok ...
ondrooo
11.10.18,10:23
Vďaka za detailné vysvetlenie.