katka.hesskova
17.08.06,14:03
chcem sa spýtať, či je zamestnávateľ povinný prispievať zamestnancovi na stravu vo forme stravných lístkou, ak áno je stanovená nejaká min. výška príspevku?
(môže sa čerpať a zo sociálneho fondu?)
Milan Benka
17.08.06,12:23
Je povinný zabezpečiť stravovanie, prispieva 55% z ceny lístka max. do 55% z hodnoty stravného pri SC v trvaní 5-12 hod.
Môže prispievať aj zo SF.
katka.hesskova
17.08.06,12:29
takze je povinny.

prispieva 55% z ceny lístka, ale sú lístky aj v hodnote napr. 60Sk a aj v hodnote napr. 80Sk...
no a z toho uz sa jedná o iné sumy penazi...je stanovena nejaka minimalna?
takze ak ma firma len 1 zamestnanca aj napriek tomu musi kupovat 20listkov mesacne alebo je to mozne vyriesit aj tak ze zamestnanec dostane peniaze v hotovosti a podpise ze ich prevzal?
Gabi03
17.08.06,12:31
takze je povinny.

prispieva 55% z ceny lístka, ale sú lístky aj v hodnote napr. 60Sk a aj v hodnote napr. 80Sk...
no a z toho uz sa jedná o iné sumy penazi...je stanovena nejaka minimalna?
takze ak ma firma len 1 zamestnanca aj napriek tomu musi kupovat 20listkov mesacne alebo je to mozne vyriesit aj tak ze zamestnanec dostane peniaze v hotovosti a podpise ze ich prevzal?

Minimálna suma je práve tých 55% z lístka. Peniaze by síce mohol dať, ale to by ZC musel zdaňovať, čiže je to pre neho nevýhodné.
sojana
17.08.06,12:39
Jedna malá otázočka. Mesiac mal 20 pracovných dní. Zamestnanec odpracoval 15 dní a 5 dní mal dovolenku. Ale ja som mu dala 20 lístkov. A v nasledujúcom mesiaci som mu to nezohľadnila na základe napísanej dochádzky. Nemáme uzatvorenú kolektívnu zmluvu. Potrebujem vedieť, či je to veľká chyba, tých 5 stravných lístkov navyše. Ďakujem!
Gabi03
17.08.06,12:47
Jedna malá otázočka. Mesiac mal 20 pracovných dní. Zamestnanec odpracoval 15 dní a 5 dní mal dovolenku. Ale ja som mu dala 20 lístkov. A v nasledujúcom mesiaci som mu to nezohľadnila na základe napísanej dochádzky. Nemáme uzatvorenú kolektívnu zmluvu. Potrebujem vedieť, či je to veľká chyba, tých 5 stravných lístkov navyše. Ďakujem!

Veľká chyba to nie je, len to ZĽ nebude mať ako daňový náklad. Ja by som mu to v nasledujúcom mesiaci odrátala.
ZuzanaP
17.08.06,13:17
nie je povinný zabezpečovať stravovanie formou stravných lístkov, ale:
§ 152
Stravovanie zamestnancov

Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

Takže formu si zvolí zamestnávateľ.
ZuzanaP
17.08.06,13:19
Odrátala, ak nemáte v internej smernici zakotvené, že stravné lístky vypláca aj počas dovolenky.

Až teraz som si všimla, že táto téma tu je dvakrát.
katka.hesskova
18.08.06,07:26
ak zamestnanec podpíše, že nemá záujem o poberanie stravných lístkov, môže sa to tým spôsobom považovať za vyriešené a zamestnávateľ nemusí prispievať na stravné?

podľa citátu zo zákona, je písané ze je povinný len zabezpecit stravovanie.
Tweety
18.08.06,07:30
ak zamestnanec podpíše, že nemá záujem o poberanie stravných lístkov, môže sa to tým spôsobom považovať za vyriešené a zamestnávateľ nemusí prispievať na stravné?

podľa citátu zo zákona, je písané ze je povinný len zabezpecit stravovanie. Ak nemá možnosť poskytnúť stravovanie, poskytne príspevok v zákonnej výške,ktorý je zdaniteľným príjmom zamestnanca.
§152 ZP
§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
jenny7
18.08.06,08:09
Ahojte, čo sa týka stravných lístkov, tak ma napadla jedna otázka? - 55% z ceny lístka, alebo 55% z hodnoty 89,-Sk si môže dať firma do nákladov účet 527??? Ešte to trochu upresním, my prispievame 100,-Sk na deň - ten rozdiel dávame zo SF. Čiže z 89,-Sk dame 55% - na 527. Stravný lístok máme v hodnote 80,-Sk
Gabi03
18.08.06,08:17
Ahojte, čo sa týka stravných lístkov, tak ma napadla jedna otázka? - 55% z ceny lístka, alebo 55% z hodnoty 89,-Sk si môže dať firma do nákladov účet 527???

Tiež som voľakedy dávala z 89,--, ale obchodný zástupca firmy, od ktorej kupujeme str. lístky povedal, že si vyžiadali od daňovákov vyjadrenie a do daňových nákladov firmy môže ísť len 55% z ceny lístka (keď je to menej ako 89,--). Takže najlepšie kupovať 89 korunové.
katka28
18.08.06,08:19
Máme zamestnanca na 4 hodinový úväzok. Ja mu dávam stravné lístky, pretože som si myslela, že str. sa dáva od 4 hod.-vrátane. Môžem toto upraviť aby to bol daňovo uzn. výdavok?
jenny7
18.08.06,08:23
Gabi03, takže, to robím zle? Musím to všetko asi poopravovať, že? Neni ešte nejaká iná varianta. Na toto som sa pýtala raz jednej skúsenej účtovníčky, a tá mi to schválila, že aj keď mám lístok v hodnote 80,- Sk môžem si zo zákona uplatniť z hodnoty 89,- tých 55%, keďže to ostatné prispievame zo SF presnejšie 11,-Sk ide zo SF.
Mám v tom riadny zmätok, čo si o tom myslíš, musím to spätne poopravovať? Začala som takto účtovať tento rok.
katka28
18.08.06,08:27
Škoda, že nie je stanovená minimálna hodnota lístkov, lebo 55% z ceny jedla by bolo okolo 35 Sk, v tomto prípade hodnota 1 lístku by malo byť najmenej 65 Sk. Za 65-70 Sk by sa už dalo kúpiť nejaké hotové jedlo - obed.
Gabi03
18.08.06,08:28
Gabi03, takže, to robím zle? Musím to všetko asi poopravovať, že? Neni ešte nejaká iná varianta. Na toto som sa pýtala raz jednej skúsenej účtovníčky, a tá mi to schválila, že aj keď mám lístok v hodnote 80,- Sk môžem si zo zákona uplatniť z hodnoty 89,- tých 55%, keďže to ostatné prispievame zo SF presnejšie 11,-Sk ide zo SF.
Mám v tom riadny zmätok, čo si o tom myslíš, musím to spätne poopravovať? Začala som takto účtovať tento rok.

No pravdu povediac, ja som tie staré veci nechala tak a až keď som sa o tom dozvedela, začala som to tak.
Mne to tiež hovorila jedna účtovníčka tak ako tebe. Ale v konečnom dôsledku je jedno, že či pri platení (v reštike, potravinách) priplatí človek v hotovosti, alebo mu to strhnú zo mzdy. Výsledný efekt je rovnaký, ak sa pozeráme na nominálnu hodnotu.
Gabi03
18.08.06,08:28
Škoda, že nie je stanovená minimálna hodnota lístkov, lebo 55% z ceny jedla by bolo okolo 35 Sk, v tomto prípade hodnota 1 lístku by malo byť najmenej 65 Sk. Za 65-70 Sk by sa už dalo kúpiť nejaké hotové jedlo - obed.

Áno, ale rozdiel 65-35= 30 platí zamestnanec zo svojho "vrecka".
Yvvetta
18.08.06,09:52
Neviem, či som pochopila dobre o om sa tu píše.

Môže, alebo nemôže zamestnávateľ si dať do nákladov 55 % z 89,00 Sk aj keď nákup stravných lístkov je 50,00 Sk.

Hodnota lístka : 50,00 Sk
Náklad 55% z 89,00 Sk : 48,95 Sk
Príspevok zo SF : 1,05 Sk

Zamestnanec nič neplatí.
Je to zlé ?
Tweety
18.08.06,09:58
Neviem, či som pochopila dobre o om sa tu píše.

Môže, alebo nemôže zamestnávateľ si dať do nákladov 55 % z 89,00 Sk aj keď nákup stravných lístkov je 50,00 Sk.

Hodnota lístka : 50,00 Sk
Náklad 55% z 89,00 Sk : 48,95 Sk
Príspevok zo SF : 1,05 Sk

Zamestnanec nič neplatí.
Je to zlé ?
Je to správne.:eek:
Dadena
18.08.06,09:58
Zamestnávateľ hradí zamestnancovi 55 % z ceny stravného lístka, tzn. ak kupujete napr. 60 Sk/lístok, tak 55 % zo 60,- Sk. 45 % z ceny lístka si hradí zamestnanec. Zamestnávateľ okrem toho môže prispievať na straný lístok zo sociálneho fondu, v zmysle zákona o Sociálnom fonde (použitie a v akej výške). V žiadnom prípade nemôže kúpiť lístok za 60,- Sk a uplatňovať si ho v hodnote 89,- Sk. Tých 89,- Sk je najvyššia (v súčasnosti, mení sa to každý rok) hranica na 1 odpracovaný deň. Vyššie hodnoty sú pri pracovných cestách - zákon o cestovných náhradách.
jenny7
18.08.06,10:07
Takže konečný verdikt!!! nemôže či môže sa uplatniť 48,95 Sk z hodnoty stravného lístka 80,-Sk?????
Tweety
18.08.06,10:08
Takže konečný verdikt!!! nemôže či môže sa uplatniť 48,95 Sk z hodnoty stravného lístka 80,-Sk????? Nevidím dôvod na neuplatnenie. Zo zákona je daňovo uznaným nákladom na stravovanie min. 55% z ceny obeda a maximum 55% z 89.-( SC 5-12hod.), t.j. 48,95.Skús si pohľadať vypracované otázky, alebo staršie príspevky. Toho je tu neúrekom.
Milan Benka
18.08.06,10:18
Tiež som voľakedy dávala z 89,--, ale obchodný zástupca firmy, od ktorej kupujeme str. lístky povedal, že si vyžiadali od daňovákov vyjadrenie a do daňových nákladov firmy môže ísť len 55% z ceny lístka (keď je to menej ako 89,--). Takže najlepšie kupovať 89 korunové.

Pozrime sa na toto:

Zákonník práce:

§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

Zákon o DP:

Daňové výdavky
§ 19
(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.

Keďže v zákone o DP nikde nenachádzam iné limity, iba tie čo uvádza ZP, mám zato, spomínaný obchodný zástupca žiadne také stanovisko z daňového úradu nemal. Chcel jednoducho predať 89,-korunové lístky namiesto možno 65,- korunových.
bepo
18.08.06,10:18
Zamestnávateľ hradí zamestnancovi 55 % z ceny stravného lístka, tzn. ak kupujete napr. 60 Sk/lístok, tak 55 % zo 60,- Sk.
Podľa Zákonníka práce nehradí 55% ale najmenej 55 %
jenny7
18.08.06,10:20
Ok, Tweety, takže podľa teba môže byť. Zmiatlo ma tvrdenie od Dadeny, preto som ešte radšej na to reagovala.
Budem sa držať tvojho príspevku a uplatním 48,95 Sk z hodnoty 80,- Sk.
Ach jo, už sa kapánek opakujem, ale pre istotu, aby sme sa správne pochopili a aby nedošlo k nedorozumeniu. Prajem ti pekný víkend a ďakujem za trpezlivosť, si zlatá, už viac krat si mi pomohla, moc moc dík, papa.
katka28
18.08.06,10:42
:eek:
Nám zamestnávateľ dáva 40 korunové lístky. Z toho 18 Sk strhávame z našich miezd.
Mohol by zamestnávateľ dávať do svojich výdavkov aj 48.95 Sk???? Nemuseli by sme zaplatiť 45% hodnoty lístkov? A dokonca by sme mohli dostať 50 korunové lístky celkom "zadarmo"??????
Tweety
18.08.06,10:45
:eek:
Nám zamestnávateľ dáva 40 korunové lístky. Z toho 18 Sk strhávame z našich miezd.
Mohol by zamestnávateľ dávať do svojich výdavkov aj 48.95 Sk???? Nemuseli by sme zaplatiť 45% hodnoty lístkov? A dokonca by sme mohli dostať 50 korunové lístky celkom "zadarmo"?????? AK je cena stravenky 40.-, nemôže byť náklad na ňu 48,95. Maximálny príspevok z nákladov môže byť 40.-.Pozri si prísp. č. 23, je tam uvedený § zákona. Ten náklad sa odvíja od ceny stravenky.
Barbora.B
18.08.06,11:03
Máme zamestnanca na 4 hodinový úväzok. Ja mu dávam stravné lístky, pretože som si myslela, že str. sa dáva od 4 hod.-vrátane. Môžem toto upraviť aby to bol daňovo uzn. výdavok?


Takže ak je zamestnanec zamestnaný na 4 hodinový úväzok nemá nárok na stravné lístky?
katka.hesskova
18.08.06,11:03
chcela by som sa spýtať, či je možné spraviť aj takú vec, že zamestnancovi nebude prispievať zamestnávateľ, ale mu bude stravu zabezpecovat a platit v plnej vyske a bez toho ze by si to daval do nakladov a ani mu nebude nic co sa stravneho tyka zrazat zo mzdy???

mam totiz taky problem, ze mam prevzat agendu od jednej uctovnicky (tyka sa to len 1 zamestnanca) a nedavali zamestnancovi stravne listky, avsak firma si to ani nedavala do nakladov, nakolko mu strava bola zabezpecena v ramci toho ze sa stravoval v rodine zamestnavatela.

co by ste mi poradili, ako mam osetrit to, ze zamestnanec nedostava stravne listky(podpisat nejake prehlaenie ze ich nechce), resp. je to v poriadku ak stravu ma zabezpecenu???
Tweety
18.08.06,11:06
Takže ak je zamestnanec zamestnaný na 4 hodinový úväzok nemá nárok na stravné lístky?
Nemá, musí odpracovať za zmenu viac ako 4 hodiny.:cool:
Barbora.B
18.08.06,11:12
Ďakujem. Ja som to chápala tiež tak, že 4 hodiny vrátane.
katka.hesskova
18.08.06,11:13
chcela by som sa spýtať, či je možné spraviť aj takú vec, že zamestnancovi nebude prispievať zamestnávateľ, ale mu bude stravu zabezpecovat a platit v plnej vyske a bez toho ze by si to daval do nakladov a ani mu nebude nic co sa stravneho tyka zrazat zo mzdy???

mam totiz taky problem, ze mam prevzat agendu od jednej uctovnicky (tyka sa to len 1 zamestnanca) a nedavali zamestnancovi stravne listky, avsak firma si to ani nedavala do nakladov, nakolko mu strava bola zabezpecena v ramci toho ze sa stravoval v rodine zamestnavatela.

co by ste mi poradili, ako mam osetrit to, ze zamestnanec nedostava stravne listky(podpisat nejake prehlaenie ze ich nechce), resp. je to v poriadku ak stravu ma zabezpecenu???
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif " target="_blank" title="http://www.porada.sk/reputation.php?p=287322)-->">http://www.porada.sk/reputation.php?p=287322)-->
katka28
18.08.06,11:15
Nenašla by sa nejaká výnimka aby sme mohli dávať zamestnancovi so 4 hodinovým pr.časom lístky? 2 mesiace som takému zamestnancovi dala lístky.
Vlani to bolo tak ako teraz? Vtedy sme mali zamestnanca so ZPS na 4 hodiny. Dávali sme mu lístky.
Tweety
18.08.06,11:17
Nenašla by sa nejaká výnimka aby sme mohli dávať zamestnancovi so 4 hodinovým pr.časom lístky? 2 mesiace som takému zamestnancovi dala lístky.
Vlani to bolo tak ako teraz? Vtedy sme mali zamestnanca so ZPS na 4 hodiny. Dávali sme mu lístky. Bolo to presne tak isto, zákon platí už dlhšie.
§ 152 ZP
2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
katka28
18.08.06,11:19
Aké môžu byť následky toho? Kto to môže prekontrolovať?
Tweety
18.08.06,11:20
Aké môžu byť následky toho? Kto to môže prekontrolovať?
DÚ- ako neuznaný daňový náklad.
toria
18.08.06,11:23
Takže čítam, že asi naozaj je to tak????:confused:
Keď dáva zamestnávateľ 40,- Skk lístky zamestnancovi, tak si do nákladov započíta všetkých tých 40,- Skk????
Keby sme dali zamestatncovi 50,- Skk lístky tak uplatňujeme si 55% z 89,- Skk to je 48,95 Skk a 1,05 Skk odrátavam priamo zamestatncovi zo mzdy?

Pýtam sa pre istotu ešte raz, či som to správne pochopila.

ďakujem za odpoveď





:eek:
Nám zamestnávateľ dáva 40 korunové lístky. Z toho 18 Sk strhávame z našich miezd.
Mohol by zamestnávateľ dávať do svojich výdavkov aj 48.95 Sk???? Nemuseli by sme zaplatiť 45% hodnoty lístkov? A dokonca by sme mohli dostať 50 korunové lístky celkom "zadarmo"??????
katka.hesskova
18.08.06,11:24
vyjadrí sa prosím niekto aj k tomuto????
dakujem....

chcela by som sa spýtať, či je možné spraviť aj takú vec, že zamestnancovi nebude prispievať zamestnávateľ, ale mu bude stravu zabezpecovat a platit v plnej vyske a bez toho ze by si to daval do nakladov a ani mu nebude nic co sa stravneho tyka zrazat zo mzdy???

mam totiz taky problem, ze mam prevzat agendu od jednej uctovnicky (tyka sa to len 1 zamestnanca) a nedavali zamestnancovi stravne listky, avsak firma si to ani nedavala do nakladov, nakolko mu strava bola zabezpecena v ramci toho ze sa stravoval v rodine zamestnavatela.

co by ste mi poradili, ako mam osetrit to, ze zamestnanec nedostava stravne listky(podpisat nejake prehlaenie ze ich nechce), resp. je to v poriadku ak stravu ma zabezpecenu???
Tweety
18.08.06,11:26
Takže čítam, že asi naozaj je to tak????:confused:
Keď dáva zamestnávateľ 40,- Skk lístky zamestnancovi, tak si do nákladov započíta všetkých tých 40,- Skk????
Keby sme dali zamestatncovi 50,- Skk lístky tak uplatňujeme si 55% z 89,- Skk to je 48,95 Skk a 1,05 Skk odrátavam priamo zamestatncovi zo mzdy?

Pýtam sa pre istotu ešte raz, či som to správne pochopila.

ďakujem za odpoveď Aj tak to môže byť, ak použiješ 1,05 zo SF, tak zamestnanec nebude musieť doplácať absolútne nič.:cool:
toria
18.08.06,11:26
:)Katka, ja by som na to napísala nejakú internú smernicu, kde by bolo napísané, že zamestnanec dostáva stravu v rámci vlastných nákladov zamestnávateľa.
To pre istotu, aby ťa nik nemohol kôli tomu napadnúť.

Ak je môj názor zlý, opravte ma prosím.:)




vyjadrí sa prosím niekto aj k tomuto????
dakujem....

chcela by som sa spýtať, či je možné spraviť aj takú vec, že zamestnancovi nebude prispievať zamestnávateľ, ale mu bude stravu zabezpecovat a platit v plnej vyske a bez toho ze by si to daval do nakladov a ani mu nebude nic co sa stravneho tyka zrazat zo mzdy???

mam totiz taky problem, ze mam prevzat agendu od jednej uctovnicky (tyka sa to len 1 zamestnanca) a nedavali zamestnancovi stravne listky, avsak firma si to ani nedavala do nakladov, nakolko mu strava bola zabezpecena v ramci toho ze sa stravoval v rodine zamestnavatela.

co by ste mi poradili, ako mam osetrit to, ze zamestnanec nedostava stravne listky(podpisat nejake prehlaenie ze ich nechce), resp. je to v poriadku ak stravu ma zabezpecenu???
katka28
18.08.06,11:45
Každých známych ktorých som sa na to pýtala, hovorili že platia za lístky 45 % z hodnoty.
Niet takého zamestnávateľa, ktorý by urobil zamestnancom tú láskavosť, že zaplatí viac ako 55% hodnoty lístkov???
Tweety
18.08.06,11:50
Každých známych ktorých som sa na to pýtala, hovorili že platia za lístky 45 % z hodnoty.
Niet takého zamestnávateľa, ktorý by urobil zamestnancom tú láskavosť, že zaplatí viac ako 55% hodnoty lístkov??? Zákon o dani z príjmu nepustí.
Zamestnávateľ môže prispievať aj nad rámec, ale to už sú nedaňové náklady.
eop
18.08.06,12:04
Je povinný zabezpečiť stravovanie, prispieva 55% z ceny lístka max. do 55% z hodnoty stravného pri SC v trvaní 5-12 hod.
Môže prispievať aj zo SF.

Môžem sa spýtať, aký príspevok môže dať zamestnávateľ zo SF na stravné? Ďakujem:confused:
KEJKA
19.08.06,06:48
Môžem sa spýtať, aký príspevok môže dať zamestnávateľ zo SF na stravné? Ďakujem:confused:
tolko, kolko mu vyjde, aby neprečerpal SF, samozrejme.
Danila
19.08.06,09:41
Zamestnávateľ, ktorý vytvoril sociálny fond, ho môže použiť len zákonom stanoveným spôsobom. Tento je ďalej závislý od toho, či zamestnávateľ uzatvoril kolektívnu zmluvu s odborovou organizáciou zamestnancov, alebo nie. Ak KZ nemá- tak v rozsahu najmenej 30 % povinného prídelu použije na zabezpečenie stravovania nad rozsah určený ZP a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily.
jenny7
21.08.06,05:00
Každých známych ktorých som sa na to pýtala, hovorili že platia za lístky 45 % z hodnoty.
Niet takého zamestnávateľa, ktorý by urobil zamestnancom tú láskavosť, že zaplatí viac ako 55% hodnoty lístkov???

Len som chcela napísať, že ja mám v tomto trošku šťastie, môj zamestnávateľ mi prispieva na celý lístok, takže neplatím za str.lístok ani korunu. 55% ide normálne do nákladov, zvyšok čerpáme zo SF a ak sa v SF minú prostriedky, tak to potom budem dávať cez 528 ako nedaňový náklad, ktorý si ku koncu roku pripočítame k základu dane ako pripočítateľnú položku. Čiže zamestnávateľ si to zdaní, a zamestnanec nezdaňuje nič,pretože je to pre neho nepeňažný príjem. Zisťovala som si to aj na daň.úrade a tam mi to odsúhlasili, že to robíme dobre. Tak hádam mali pravdu:rolleyes:
lienočka1
21.08.06,07:00
Ahojko, my máme vo firme 65.-korunové stravné lístky, kde zamestnanec platí 21.- SK a zamestnávateľ 44.- SK
mika1
22.08.06,09:34
Tiež som voľakedy dávala z 89,--, ale obchodný zástupca firmy, od ktorej kupujeme str. lístky povedal, že si vyžiadali od daňovákov vyjadrenie a do daňových nákladov firmy môže ísť len 55% z ceny lístka (keď je to menej ako 89,--). Takže najlepšie kupovať 89 korunové.

Určite by som vymenila dodávateľa str. lístkov - bezhanby Ťa podviedli, len aby si zvýšili obrat. Daňové riaditeľstvo sa k tomu už vyjadrilo absolútne jasne:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/naj_po.doc
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/naj_fo.doc
Netka
22.08.06,09:50
Chcela by som sa spýtať, kolko mámnárok na stravné pri služobnej ceste v rámici SR? Delí sa to na 24 a 12 hod? Ďakujem.
Tweety
22.08.06,09:52
Chcela by som sa spýtať, kolko mámnárok na stravné pri služobnej ceste v rámici SR? Delí sa to na 24 a 12 hod? Ďakujem.
Dala si svoju otázku do zlej témy. Stravné, a stravenky, to nie je to isté.
5-12 hod.- 89 Sk
12-18- 135 Sk
nad 18- 208 Sk:cool:
Šebestová Jana
22.08.06,19:53
manžel nedostáva žiadne stravné lístky ani peniaze na stravu, aj keď jeho šéfka porušuje zákon
ako je to s obchodnými zástupcami? majú nárok na diéty, ak cestujú po celom Slovensku aj do zahraničia?
aký nárok majú na stravovanie???
ďakujem
pastorka
22.08.06,21:05
Takže čítam, že asi naozaj je to tak????:confused:
Keď dáva zamestnávateľ 40,- Skk lístky zamestnancovi, tak si do nákladov započíta všetkých tých 40,- Skk????
Keby sme dali zamestatncovi 50,- Skk lístky tak uplatňujeme si 55% z 89,- Skk to je 48,95 Skk a 1,05 Skk odrátavam priamo zamestatncovi zo mzdy?

Pýtam sa pre istotu ešte raz, či som to správne pochopila.

ďakujem za odpoveď
Pozri si príspevok číslo 20, to je správna odpoveď.
jankasm
23.08.06,04:58
manžel nedostáva žiadne stravné lístky ani peniaze na stravu, aj keď jeho šéfka porušuje zákon
ako je to s obchodnými zástupcami? majú nárok na diéty, ak cestujú po celom Slovensku aj do zahraničia?
aký nárok majú na stravovanie???
ďakujem

Ak nepracuje ako obchodný zástupca na živnosť ale na PP ako zamestnanec tak má nárok na stravné lístky a samozrejme aj na diéty počas služobných ciest (aj po Slovensku aj zahraničných).
Šebestová Jana
23.08.06,08:36
manžel pracuje 3,5 roka na TPP, len to som nevedela, či aj obchodný zástupca má nárok na diéty na Slovensku aj v zahraničí
vanilka
23.08.06,08:41
Dobrý
ja by som sa chcela informovať ohladom stravnych listkov v pripade ak SZCO objednava listky v určitej nominalnej hodnote a je platcom DPH ci musi pri ich predaji zamestnancom na nich napocitat DPH
Dakujem
katkaj
23.08.06,08:43
Dobrý
ja by som sa chcela informovať ohladom stravnych listkov v pripade ak SZCO objednava listky v určitej nominalnej hodnote a je platcom DPH ci musi pri ich predaji zamestnancom na nich napocitat DPH
Dakujem

Nenapočítava DPH.
eop
07.09.06,11:24
Ahojte, ja by som sa chcela ešte spýtať:
Výpočty, ktoré používame na stravné lístky:
(80,- Sk lístky: 48,95 zamestnávateľ, 9,05sf, 22,-Sk zamestnanec)
(89,- Sk lístky: 48,95 zamestnávateľ, 11,55sf, 28,50 Sk zamestnanec)
A teraz ten problém: Zamestnanec dostal v 06/2006: 14lístkov, kde bolo 6ks po 80,- a 8ks po 89,-, ale v mzde mu bolo zrazené iba 308,- tzn. ako keby dostal všetky lístky v hodnote 80,- Sk. Malo to byť: 6x22 + 8x28,50 = 360,-. Takže rozdiel tam je 52,- Sk. Neviem, ako to mám teraz zaúčtovať, mám mu v tejto mzde strhnúť o tých 52,- Sk. A rozúčtujem to : (11,55-9,05) 2,5 sk sf a (28,50-22) 6,5 sk zamestnanec? Mám pravdu? Ďakujem
liba2
07.09.06,20:08
Ahojte, ja by som sa chcela ešte spýtať:
Výpočty, ktoré používame na stravné lístky:
(80,- Sk lístky: 48,95 zamestnávateľ, 9,05sf, 22,-Sk zamestnanec)
(89,- Sk lístky: 48,95 zamestnávateľ, 11,55sf, 28,50 Sk zamestnanec)
A teraz ten problém: Zamestnanec dostal v 06/2006: 14lístkov, kde bolo 6ks po 80,- a 8ks po 89,-, ale v mzde mu bolo zrazené iba 308,- tzn. ako keby dostal všetky lístky v hodnote 80,- Sk. Malo to byť: 6x22 + 8x28,50 = 360,-. Takže rozdiel tam je 52,- Sk. Neviem, ako to mám teraz zaúčtovať, mám mu v tejto mzde strhnúť o tých 52,- Sk. A rozúčtujem to : (11,55-9,05) 2,5 sk sf a (28,50-22) 6,5 sk zamestnanec? Mám pravdu? ĎakujemZamestnancovi zrazíš 8x6,50= 52 Sk a zo SF prispeješ ešte 8x2,50= 20 Sk. Problematike rozumieš, výpočty máš správne, len to treba čím skôr dať do výplaty a do poriadku. :)
Janka.L
07.09.06,20:31
:eek:
Nám zamestnávateľ dáva 40 korunové lístky. Z toho 18 Sk strhávame z našich miezd.
Mohol by zamestnávateľ dávať do svojich výdavkov aj 48.95 Sk???? Nemuseli by sme zaplatiť 45% hodnoty lístkov? A dokonca by sme mohli dostať 50 korunové lístky celkom "zadarmo"??????

Áno, v prípade, že by zamestnávateľ zakúpil stravné lístky v hodnote 50,- Sk, dal by do nákladov 48,95 Sk a ak by prispel sumou 1,05 Sk napr. zo sociálneho fondu, tak by ste mali stravné lístky zadarmo.
Janka.L
07.09.06,20:45
Nesúhlasím s odpoveďou Pastorky, Toria to pochopila správne. Stanovisko Daňového úradu je jednoznačné (do nákladov možno dať 48,95 Sk aj keď cena lístka je 49,- alebo 50,- SK). Stanovisko je uverejnené na www.drsr.sk
eop
08.09.06,04:54
Zamestnancovi zrazíš 8x6,50= 52 Sk a zo SF prispeješ ešte 8x2,50= 20 Sk. Problematike rozumieš, výpočty máš správne, len to treba čím skôr dať do výplaty a do poriadku. :)

Moc ďakujem za odpoveď. Už som to včera dala do výplaty. :D
toria
08.09.06,07:50
Aj tak to môže byť, ak použiješ 1,05 zo SF, tak zamestnanec nebude musieť doplácať absolútne nič.:cool:
Včera som volala s pánom s Vašej starv. a ten ma presiečal, že nie je to takto. Ide o to, že chceme obcjednať 50,- lístky, my im zaplatíme tých 48,9 a ostatné dáme zo soc. fondu. Ale on ma presviedčal, že tých 48,9 si môžem uplatniť len z 89,- stravenky.
čo vy na to??????:confused:
Tweety
08.09.06,07:54
Včera som volala s pánom s Vašej starv. a ten ma presiečal, že nie je to takto. Ide o to, že chceme obcjednať 50,- lístky, my im zaplatíme tých 48,9 a ostatné dáme zo soc. fondu. Ale on ma presviedčal, že tých 48,9 si môžem uplatniť len z 89,- stravenky.
čo vy na to??????:confused: Je to takto,ako som napísala, ale chápem ho, chce predať stravenku s vyššou hodnotou.
Jara
08.09.06,07:55
Dôveruj Porade...:D :D :D
Chobot
08.09.06,07:57
Včera som volala s pánom s Vašej starv. a ten ma presiečal, že nie je to takto. Ide o to, že chceme obcjednať 50,- lístky, my im zaplatíme tých 48,9 a ostatné dáme zo soc. fondu. Ale on ma presviedčal, že tých 48,9 si môžem uplatniť len z 89,- stravenky.
čo vy na to??????:confused:

V prípade 50,- SK lístka si môžete tiež uplatniť 48,90 do nákladov. Je to maximálna suma, ktorú si firma môže uplatniť pri zabezpečení stravovania zamestnancov, nezáleží na tom, v akej hodnote je stravný lístok. Skús si vyhľadať staršie temy, kde to bolo veľakrát rozoberané. Nájdeš tam aj bližšie argumentácie.
Gabi03
08.09.06,08:06
Včera som volala s pánom s Vašej starv. a ten ma presiečal, že nie je to takto. Ide o to, že chceme obcjednať 50,- lístky, my im zaplatíme tých 48,9 a ostatné dáme zo soc. fondu. Ale on ma presviedčal, že tých 48,9 si môžem uplatniť len z 89,- stravenky.
čo vy na to??????:confused:

Tiež mám takú skúsenosť s inou spoločnosťou.:mad:
toria
08.09.06,12:06
Dôveruj Porade...:D :D :D
Ja porade plne dôverujem, len som sa s Vami chcela podeliť o skúsenosť. Ďakujem krásne. PAPA
Krásny víkend všetkým:o
katkajendra
09.09.06,12:27
Ahojte, vidím že sú tu dve teórie o uplatnení nákladov za stravné lístky. Môže mi daňový úrad dať nejaké prehlásenie, že to tak je? Aby mi neprišiel nejaký daňovák a bude tvrdiť že ako som si mohla uplatniť 50% z ceny lístka 89,-, keď reálna hodnota stravného lístka, ktorý ja vydám zamestnancovi je len 50,-...
Vďaka za odpoveď
marcik
09.09.06,12:42
Zamestnávateľ má povinnosť prispienať zamestnancom na stravovanie aj zo sociálneho fondu!
Paula
09.09.06,12:47
Ahojte, vidím že sú tu dve teórie o uplatnení nákladov za stravné lístky. Môže mi daňový úrad dať nejaké prehlásenie, že to tak je? Aby mi neprišiel nejaký daňovák a bude tvrdiť že ako som si mohla uplatniť 50% z ceny lístka 89,-, keď reálna hodnota stravného lístka, ktorý ja vydám zamestnancovi je len 50,-...
Vďaka za odpoveď

Pozri si stanovisko na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), daj si vyhľadať v často kladených otázkach "stravné", je tam otázka i odpoveď. Potvrdzuje možnosť uplatnenia do nákladov 48,95 aj pri SL nižšej hodnoty, než 89,-.
calgary
23.11.06,09:40
Zamestnávateľ má povinnosť prispienať zamestnancom na stravovanie aj zo sociálneho fondu!
Len som sa nedočítala, je percentuálne stanovené minimum?:confused:
azuz
23.11.06,10:42
Len som sa nedočítala, je percentuálne stanovené minimum?:confused:
Pozri § 7, hlavne ods.3 písm. b/ zákona o sociálnom fonde - 30% na zabezpečenia stravovania a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily.