inngrid
17.08.06,16:19
Ako zaúčtovať uhradu fa vystavenej v SK, ktorú zakaznik uhradil v SK ale na EUR devízový účet a preto nám banka pripísala sumu v EUR. Z tohto dovodu nam vznikol rozdiel. Mozme ho zauctovat na kurzový rozdiel alebo to bude ako nedanový náklad?


dakujem
Milan Benka
17.08.06,16:05
Ako zaúčtovať uhradu fa vystavenej v SK, ktorú zakaznik uhradil v SK ale na EUR devízový účet a preto nám banka pripísala sumu v EUR. Z tohto dovodu nam vznikol rozdiel. Mozme ho zauctovat na kurzový rozdiel alebo to bude ako nedanový náklad?


dakujem


Kurzový rozdiel. Daňový náklad.
andrej_rv
17.08.06,20:24
Kurzový rozdiel. Daňový náklad.
No neviem, či naisto. Možno sa mýlim, ale ja by som sa na to pozrel z trošku iného uhla... V zmysle § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve "...majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka ...". Podľa mňa teda kurzové rozdiely účtované na účtoch 563 resp. 663 môžu vznikať len v prípadoch, ak dochádza k inkasu pohľadávok (úhrade záväzkov) vedených v cudzej mene, alebo pri ocenení majetku a záväzkov vedených v cudzej mene ku dňu uzávierky.
Keďže v otázke Inngrid nejde o prípad inkasa pohľadávky v cudzej mene, ale o inkaso korunovej pohľadávky (aj keď na devízový účet), kurzový rozdiel v deň úhrady pohľadávky podľa mňa nevzniká. Príjmom korunovej platby odberateľa na devízový účet účtovnej jednotky dochádza len ku konverzii SKK na EUR. Vychádzajúc z § 24 ods. 3 resp. 4 zákona o účtovníctve by sa táto úhrada podľa mňa nemala prepočítavať kurzom NBS ale zaúčtovať ako príjem na devízovom účte v nominálnej korunovej hodnote inkasovanej pohľadávky (samozrejme bez vzniku kurzového rozdielu). Kurzový rozdiel vznikne potom až ku dňu uzávierky pri prepočte zostatku EUR na devízovom účte na slovenskú menu kurzom NBS. Spôsob konkrétneho účtovania jednotlivých prípadov by mala mať účtovná jednotka ošetrená v smernici o účtovaní v cudzích menách.
Milan Benka
18.08.06,05:18
Musím dať zapravdu Andrejovi, pochybil som.

Musím sa držať pravidla dvakrát meraj a raz rež.