branči
11.10.18,19:01
Dobrý deň,

Vedeli by ste mi poradiť? Zamestnávateľ mi neplatí za prácu nadčas , namiesto toho mi dá 1 deň voľna v týždni ... do mesiaca to sú 4 (32 hod)dni ktoré mi nepreplatí vo výplatnej páske. Mám nárok na mzdu podľa zákonníka práce §85a[3] alebo nie. Jedná sa o prácu kde moja práca priamo ovplyvňuje zárobok zamestnávateľa ... následné zrážky za nedokončenie práce (oddelenie nákupu-dispozícia).

Ďakujem
------------------------------------------------------------
Moja pracovná doba je od (07:00-16:00)+1h pauza na obed. Svoju prácu skončím o 14:00 následne ostanem v práci robit prácu po kolegoch do (19:00-20:00).Nadčas mám schváleny podpisom v knihe dochádzok.Občas sa stane že mám viac objednávok(po kolegoch keď sú na školení alebo dovolenke) vtedy som v práci aj do 21:00 keďže objednávky musia byť poslané v deň dispozície.
Keď sa u nás zastavil auditor vyriešil 1/3 mojích problémov v práci keď ma odbremenil od "sračiek" ostatných ...
-------------------------------------------------------------------
juj našiel som to

1. Mzda a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas. Za výkon práce nadčas prislúcha dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 25 % priemerného zárobku za podmienky, že sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodli o poskytnutí náhradného voľna. Dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške 35 % priemerného zárobku prislúcha zamestnancovi za výkon práce nadčas, ak zamestnanec vykonáva rizikové práce. Výška mzdového zvýhodnenia nemusí byť síce odvodená z priemerného zárobku zamestnanca (napríklad pevnou sumou), ale v peňažnom vyjadrení nesmie byť nižšia než 25 % priemerného zárobku zamestnanca. Za dosiahnutú mzdu treba považovať všetky zložky mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za vykonanú prácu. Zákonná minimálna výška mzdového zvýhodnenia bude v praxi prichádzať do úvahy len v prípade, ak v pracovnej alebo kolektívnej zmluve nebola dohodnutá pre zamestnanca výhodnejšia sadzba. Právny nárok zamestnanca na zvýšenú mzdu za výkon nadčasovej práce vzniká po vykonaní nadčasovej práce len vtedy, ak sa so zamestnávateľom nedohodne na poskytnutí náhradného voľna namiesto zvýšenia mzdy. Za prácu nadčas má zamestnanec právny nárok na mzdu a mzdové zvýhodnenie aj za necelé hodiny jej výkonu. Právny nárok na mzdové zvýhodnenie za výkon práce nadčas nemá zamestnanec za prácu nadčas, za ktorú čerpá náhradné voľno a v prípade, že prácu nadčas má premietnutú vo výške mzdy. Zamestnanec vyčerpaním náhradného voľna nemá nárok na mzdové zvýhodnenie, na ktoré nárok mu tým, že čerpal náhradné voľno, ani nevznikol. To sa však netýka nároku na mzdu, ktorý zostáva zachovaný. Zamestnávateľ je povinný ho zamestnancovi poskytnúť vo výplate mzdy za mesiac, v ktorom došlo k výkonu práce nadčas.
veronikasad
11.10.18,17:17
Pracu nadcas ti nariadil zamestnavatel, alebo zostavas v praci preto, ze v riadnom pracovnom case nestihas?
ivka70
12.10.18,05:47
cize zodpovedal si si sam?
pozri ja ZP §121 Mzda za prácu nadčas
...
(2) Zamestnávateľ môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu, s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, a so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé alebo metodické činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas podľa odseku 1 a zamestnanec nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.