Boris Fech
11.10.18,20:59
Po dedičskom konaní kde som ako dcéra jediný dedič členských práv k družstevnému bytu notár určil trhovú hodnotu členského podielu na 15 000 €. Matka bola majiteľkou podielu od roku 1992. Pri predaji zdedeného bytu v osobnom vlastníctve by som bola oslobodená od platby dane.. Platí toto aj na predaj členských práv k družstevnému bytu? .
misoft
11.10.18,19:35
Dedičská daň bola predsa zrušená 1.1.2014
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-z-dedicstva/
Ty si získala členské práva = nehnuteľný nepeňažný majetok.
sito
11.10.18,20:06
Čo tie hovadá ešte nevymyslia? Matka zaplatila základný členský vklad, zaplatila člensky vklad a platila mesačne anuitu, nesplatenú časť štátneho úveru na výstavbu bytového domu podľa plochy bytu v dome. Za to mohla ako členka družstva právo užívať družstevný byt. Ty si zdedila to právo užívať ten byt. Samozrejme, že musíš pristúpiť k zmluve o výkone správy so správcom domu, ktorým je pravdepodobne družstvo. Hajzli! Keby si previedla byt do osobného vlastníctva, základný členský vklad by jej vrátili v cene bytu. Tiež by jej nevrátil členský vklad, ktorý bol jednorázová splátka štátneho úveru na výstavbu domu. Zbytok nesplatenej anuity by musela splatiť jednorázovo družstvu, ktoré ju musí vrátiť štátu. Toby si už zdedila byt v osobnom vlastníctve tvojej matky. Preboha, za čo chcú od teba tých 15 000 € ??? Zlodeji!
Boris Fech
11.10.18,20:08
Áno, získala som zdedením po matke členské práva a chcem ich predať, musím z toho zaplatiť daň? Za predaj zdedeného bytu v osobnom vlastníctve daň neplatím , ako je to z predajom zdedených členských práv k družstevnému bytu?
sito
11.10.18,20:15
misoft
12.10.18,07:04
Ty si NEZDEDILA byt - ten je stále MAJETKOM družstva, zdedila si právo na základe členských podielov tento byt UŽÍVAŤ.
sito
12.10.18,23:03
No poser sa, zdedila a predáva za babku. :D