Lianocka
11.10.18,22:14
Mam pohostinstvo a chcela by som proipravovat a predavat kebab, musim mat zamestnaneho kuchara? Ja som vyucena predavacka.
misoft
12.10.18,06:54
Hmmmm... a vieš ten kebab pripravovať? Vieš ho správne opiecť? Správne orezávať? Správne odhadnúť, kedy je už pripravený? Čo na to hygiena?
Ako predavačka asi ŤAŽKO budeš toto vedieť. Takže - treba na to kuchára! A školeného, nie nejakého amatéra.
vicktor
12.10.18,06:59
Kazda zena vie varit. Otazne je pre mna co vravia predpisy.
Ak je kebab taky narocny, moze ponukat parky alebo hamburger.
ivka70
12.10.18,07:34
v pohostinstve pripravujete aj nejake jedla? alebo len napoje?
misoft
12.10.18,07:44
Je rozdiel VARIŤ a pripravovať kebab - ten sa opeká.
https://media.novinky.cz/521/215215-original1-keyst.jpg
vicktor
12.10.18,08:25
Este ta doplnim, aby aj ini vedeli: je rozdiel varit, opekat, dusit, smazit, grilovat, ...
sosak
12.10.18,13:42
Legislatívne predaj kebabu je rýchle občerstvenie, na to je voľná živnosť. Žiadneho kuchára nepotrebuješ. Dodávateľ mäsa ťa zaškolí, nemusíš mať žiadne obavy. Z hľadiska hygieny musíš mať hygienické minimum.
Oliwa
12.10.18,13:52
Nie je predavačka ako predavačka. Iné je predávať priemyselný tovar a iné robiť v gastronómii. Záleží na tom, akú máš odbornú spôsobilosť.
buchač
12.10.18,14:18
Oliwa (Dnes 15:52) Záleží na tom, akú máš odbornú spôsobilosť.
===============
Hm....

Učebný odbor je len jeden - Predavač 6460
buchač
12.10.18,14:26
Kebab v krčme ???

To je už len výhra...už len dúfať, že sa jedná o lokalitu o veľkosti okresného mestečka......ruky bude mať odtrhnuté v lakťoch, tak sa budú trhať za kebabom.

Občas chodím na kebab do jednej kebabárne (nie do pohostinstva).
Lenže tam je v ponuke kebab s prílohami na výber....hranolky, ryža, zemiaky, žemľa....plus iné rýchle jedlá.
Dvaja kuchári niekedy nestíhajú.

Čiže mať pohostinstvo ? Asi by som sa vybral cestou na spôsob českej hospody...
Guláš a pivo
Rezeň a pivo
Kapustnica a pivo
...pivo, pivo, pivo
lujza.j
12.10.18,14:55
Buchi...je fajn,ze je moznost si dat fajny kekab u konkretneho turka...a este ked je moznost si dat u nemecketo turka...to je mega mnamka :)
buchač
12.10.18,15:05
Šak hej.
Ale turek predáva aj chlast, teda má pohostinstvo ?
Dala by si si každý deň na obed alebo večeru kebab ?
Maximálne týždeň, potom už nie.
Oliwa
12.10.18,15:07
buchač (Dnes 16:18) Oliwa (Dnes 15:52) Záleží na tom, akú máš odbornú spôsobilosť.
===============
Hm....

Učebný odbor je len jeden - Predavač 6460
===============
Hm....
http://www.ruvzzvolen.sk/sposobilost01.php
buchač
12.10.18,15:12
Oliwa (Dnes 15:52) Nie je predavačka ako predavačka. Iné je predávať priemyselný tovar a iné robiť v gastronómii.
=============
Predavač ako predavač...

Učebný odbor je len jeden - Predavač 6460
Lianocka
12.10.18,15:14
Ďakujem za odpoveď. Chcem to aspon skúsiť. Sme mensia obec, ale pohostinstvo sme vynovili, je nefajciarske a hygienou aj predschvalene na kuchynu. Este raz ďakujem.
lujza.j
12.10.18,15:23
Buchi... ja taky turek nie...a ani v de nie...cisto iba papanica+ dake nealko...v de maka cela familia..az po babku:) vsetko handemande..asi az na maso na "ihlici":)
misoft
12.10.18,15:24
Ja by som radil - neber to ako príkaz - najať si kuchára na dobu určitú, ktorý toto vie (kebab) robiť, popri ňom sa zároveň učiť, ako na to a keď si budeš trúfať budeš to robiť sama a kuchár po skončení bude mať koniec..... Predsa len je lepšie sa naučiť od niekoho, kto to vie (a zákazníkom bude chutiť) ako to skúsiť robiť bez prípravy, zákazníkom to chutiť nebude, neprídu, povedia ostatným, aby to od teba nebrali... a výsledkom bude, že napokon nepredáš ani jednu dávku kebabu.
Oliwa
12.10.18,15:38
buchač: Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty.
-----------------------------------
Buchy, ja o voze, Ty o koze. Keby si dostál tomu, čo vyhlasuješ za "svoje", tak by si po prečítaní textu porozumel, že:
- absolvovanie učebného odboru predavač 6460 automaticky neznamená, že absolvent je odborne spôsobilý na vykonávanie epidemiologicky závažných činností
- ak Lianočka skončila jednu zo vzdelávacích inštitúcií, ktoré zákon taxatívne vymenúva, je odborne spôsobilá prichádzať do kontaktu s potravinami a dávať ich ďalej do obehu na ľudskú spotrebu
- ak nie, musí si urobiť skúšky odbornej spôsobilosti na príslušnom RÚVZ, aj keď je PREDAVAČ 6460
Kapišto?
PS: Chlape, prečo Ty vždy chceš mať pravdu za každú cenu, aj keď ju nemáš...
Veď len debatujeme... Reagovať ďalej už nejako nemá význam...
lubko6394
12.10.18,15:44
No potom čo si doplnila že sa jedná o malú obec a malé pohostinstvo tak si podľa mňa koleduješ o prúser. Za koľko dní by si predala ten valec kebabu na danom mieste ? Ako by si ho skladovala po záverečnej ? Aké zmeny by boli na mäse počas otváracích hodín ? Stále by si opekala a opečené možno aj z časti odhadzovala alebo by si vypla ohrev a nechala osychať ? Také kvantum mäsa si môžeš dovoliť len tam kde je pomerne veľa zákazníkov a máš šancu valec predať za deň, dva. Tam kde nevidím veľký počet zákazníkov si kebab nedám ani zadarmo o niečo menej nebezpečný je šašlík v strednej ázii, ale aj tam som zaváhal ak som videl nudiacich sa predavačov.
buchač
12.10.18,15:49
Oliwa (Dnes 17:38) buchač: Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty.
-----------------------------------
Buchy, ja o voze, Ty o koze. Keby si
....
Kapišto?
PS: Chlape, prečo Ty vždy chceš mať pravdu za každú cenu, aj keď ju nemáš...
=================
Keby si čítala, čo ja KOMENTUJEM, tak by sme boli na jednom voze...koza by ostala bokom.

Keby si takto napísala zadávateľke odpoveď a nie komentár, tak by nebolo potrebného iného komentovania.

Keby som odpovedal, dostala by odpoveď.
Ale keďže ja nie som podnikateľ, tak odpovede nedávam...len komentujem.

Kapišto ?

P.S.:
Ženská....ja mám vždy pravdu !
Oliwa
12.10.18,15:51
Nájsť dobrého kuchára /teraz nemyslím kebabového/ je v niektorých lokalitách vraj veľký problém... Jeden v Terchovej vyhlásil, že on halušky variť nebude /nie vysypať vrece polotovaru zo žilinského Metra, ale pekne-krásne ručne domáce/ a majiteľ zariadenia sa musel prispôsobiť, lebo zostať v sezóne bez kuchára si nemohol dovoliť... Počuté na vlastné uši od majiteľky reštaurácie, kde tie halušky /a nielen tie/ robia ručne a preto ich zákazníci vyhľadávajú...
buchač
12.10.18,16:10
Lianocka (Dnes 17:14) Ďakujem za odpoveď. Chcem to aspon skúsiť. Sme mensia obec, ale pohostinstvo sme vynovili, je nefajciarske a hygienou aj predschvalene na kuchynu. Este raz ďakujem.
==================

Menšia obec je čo ..do 1.000 alebo aj viac duší ?
Kde je lokalita tej menšej obce ?...východ, stred, západ Slovenska ? ... a ešte ani to nie je presné, nakoľko nie je okres ako okres.

Vedľajšia obec je väčšia ako tá, kde mám chalupu. Je tam jedna reštika...na denné menu pripravujú pár desiatok obedov...na večeru maximálne pizza.
lujza.j
12.10.18,18:41
Oliw...u chlapa v druhej prevadzke mali chvilu pani,ktora sa nechcela prispôsobit- varit tak ako sef chcel...teda aby menu cbutilo +- rovnako v ochoch.....ona si bude varit po svojom a co to tu aky penis vymysla tie meníčka.....kde to kto videl zeleninu do polievky na male kocky krajat...chlap sa tam raz zastavil...klope na dvere a pani..kto to je...chlap to je ten penis co tie menicka tu vymysla...:Dnajst normalneho kuchara a celkovo personal do gastro ...nemozne:(
Oliwa
12.10.18,21:18
Zase netreba Lianočku strašiť, keď má guráž - odvážnemu šťastie praje... Všetko bude OK, ak bude vykonávaný monitoring a evidencia teplôt skladovaných surovín, polotovarov a potravín, chladiace a mraziace zariadenia budú mať kalibrované teplomery a bude dodržiavaný teplotný, chladiaci a mraziaci reťazec. Inak povedané, mať vypracovaný dobrý HACCP a dodržiavať ho. Inak by si prípadná kontrola z RÚVZ či RVPS prišla na svoje. Good luck!
Oliwa
12.10.18,21:26
Ja tiež zeleninu do polievky na malé kocky... a to nie som ani sef ani kuchár...:D
buchač
12.10.18,21:31
Oliwa (Dnes 23:18)
Všetko bude OK
Inak povedané, mať vypracovaný dobrý HACCP a dodržiavať ho.
=======
Môže ho dodržiavať HACCCCCCCP koľko len chce.
No ten nezaručí odbyt, predaj, zákazníkov.

Inak povedané, všetko bude na trt aneb na houbes.
lubko6394
13.10.18,17:59
Nestraším, len sa opatrne snažím napísať čo si myslím ja ako strojár o gastroslužbách. Ako to je netuším. Len som zachytil zistené nedostatky ako guláš na druhý deň. Práve ten kebab sa mi zdá veľmi problematický pri nízkom predaji v normálnej obci, teda pokiaľ to nie je brána trebárs do Slovenského Raja so zástupmi turistov. Valec má min 5 kg z čoho mám 50 dávok. Predám všetko, alebo mi čosi ostane ? Ako uskladním mäso čo bolo 8,10,12 hodín v teple a druhý deň budem piecť ďallej. Doma si to predstaviť viem, ale čo by povedali hygienici ak by som ho na druhý deň predával netuším. Ale možno sa ozve niekto z brandže a poučí nás