vmi
18.11.04,11:41
Máme nasledovný problém: Sopočnosť x dostávala preddavky od spoločnosti Y, a to počas roka 2003,2004. Tieto platby mala a má spol.Y v daňových nákladoch. Avšak zmluvne sa dohodlo, že sa predmet preddavkov ruší a všetky zaplatené preddavky budú dobropisované koncom r.2004 na BU spol.Y. Je mi jesné, že za r.2004 bude mať spol.Y z toho vypívajúce daňové výnosy, ale čo s rokom 2003? Budú nedaňové, alebo daňové?

Ďakujem.
ricij
18.11.04,11:23
Ak to boli preddavky, nechápem prečo vlastne išli do nákladov, resp. výnosov.
Rena
18.11.04,11:49
Zaplatené preddavky nesmú figurovať v nákladoch firmy, sú zúčtované na účte 314 xx a tam musia zostať, kým nie sú vysporiadané dodaním služby alebo tovaru, čiže toho za čo boli zaplatené. Ak sa predmet , za ktorý boli preddavky zaplatené nekonal preddavky musia byť fy vrátené a následne v učtovníctve zrušené. Preddavky nesmú ovplyvniť daňový základ ani v JU a ani v PU!
EFA
18.11.04,11:51
Myslím, že všetko, čo raz bolo uplatnené ako daňový náklad a potom sa to vráti, malo by sa zaučtovať ako daňový výnos.
Rena
18.11.04,11:54
Preddavky nie je možné účtovať do nákladov ani do výnosov.
EFA
18.11.04,11:57
Rena: V JU zaplatené aj prijaté preddavky ovplyvňujú základ dane. Mám osobnú skúsenosť po daňovej kontrole v r. 2000.
Rena
18.11.04,12:05
Ano maš pravdu, to platí len v PU ža nasmú ovplyvniť daň. základ
vgabka
18.11.04,12:22
Úplne nechápem, prečo by mali preddavky v JÚ ovplyvňovať daňový základ. Ja by som ich účtovala ako nedaňový príjem alebo výdaj a do daňových nákladov a výnosov by som dala len hodnotu už vykonanej práce, ktorá bola vyfakturovaná. Asi je to myslené tak, či nie?
Rena
18.11.04,12:28
V JU sú preddavky zaplatené chápané ako výdaj ovplyvňujúci DZ a prijaté praddavky ako príjem ovplyvňujúci DZ. Len v PU nesmú byť zahrnuté do nákladov alebo do výnosov.
vgabka
18.11.04,12:39
Tak potom ako v takom prípade, keď preddavok napríklad zaplatím v novembri a služby sú mi poskytnuté až napr. v januári? Takže v novembri zaúčtujem výdaj peňažných prostriedkov a daňové výdavky, aj keď výdavok súvisí s nasledujúcim rokom, lebo až vtedy mi bola služba poskytnutá. Mala som podobný prípad.
EFA
18.11.04,12:42
V JU sa zaučtuje každý príjem alebo výdavok vtedy, keď sa fyzicky zrealizoval. Týka sa to aj preddavkov. Využíva sa to na konci roka, keď sa optimalizuje daňový základ. Teraz nemyslím len na znižovanie ZD, ale aj na jeho zvyšovanie. Pri veľkej zákazke, keď sú v jednom roku veľké výdavky a v ďalšom roku by boli veľké príjmy, podnikateľ by sa nedoplatil dane z príjmu a umorovanie straty z predchádzajúceho roku by mu veľmi nepomohlo. U plátcov DPH sa to malo odstrániť povinným prechodom na PU. Zatiaľ sa tak nestalo.
EFA
18.11.04,12:48
vgabka: V JU zaučtuješ v novembri ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
vgabka
18.11.04,12:53
EFA, veľmi som tomu nerozumela, lebo tu je debata o tom, že preddavky sa účtujú v JÚ hneď do daňových príjmov a výdavkov. Ja som sa preto pýtala, ako je to na prelome rokov. Veď to by podnikatelia platili preddavky vo veľkej miere, keby to malo ovplyvniť ich daňový základ, aj keď práce alebo tovar bude dodaný až v budúcom roku. Takže súhlasíš so mnou, že takýto výdavok nemôže ovplyvniť daňový základ, keď práce ešte neboli zrealizované, dokonca neboli ešte ani započaté. Dosť ma to zaujíma.
vmi
18.11.04,12:54
Ospravedlňujem sa! Jasné že preddavky nejdú v PÚ do nákladov. Zabudol som doplniť, že po každom preddavku poslali aj faktúru/splátky za dodávanie tovaru/.........

Čisto ma zaujíma, ak takéto faktúry prijaté,uhradené v minulom roku a sú v nákladoch minulého roka sú teraz dobropisované jednou čiastkou. Idú alebo nejdú do daňových výnosov??????? ......podľa mňa idú, ale vyjadrite sa.....


Ďakujem, ešte raz sorry.
EFA
18.11.04,13:40
vgabka: Zrejme z podstaty že JU má byť jednoduché, netreba sledovať, či je zákazka zrealizovaná, nerobíš presúvania z účtov. Ak máš daňový doklad (po niektorej novele DPH už aj na preddavky sa vystavuje daňový doklad), zaučtuješ to do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane už v novembri.

To čo som písala v príspevku 11 sa týkalo výdavkov a príjmov u jedného podnikateľa.
eviketa
18.11.04,13:47
Rada by som k tým preddavkom v JU. Do roku 2003 boli preddavky daňovým nákladom a podnikateľ si tým upravoval ZD hlavne koncom roku. V r. 2004 sú naďalej preddavky daňovým výdavkom, ale na konci roku sa musí sledovať, ktorý sa aj realizoval. Ak nebola služba alebo tovar do konca roku uskutoč. tak sa musia v rámci uzávierky stornovať z daňových nákladov.
Dada
18.11.04,13:48
A keď ich stornuješ v roku 2004, tak v roku 2005 si ich môžeš uplatniť? Ako to je?
eviketa
18.11.04,13:55
ked ich stornujem mam v roku 2004 vlastne 0 čo sa týka nákladov, a v roku 2005, keď sa to bude realizovať, to dám ako nepeňažný náklad (peniaze som v roku 2004 vydala, preto možem len nepeňažne)
Dada
18.11.04,14:05
Je to uvedené v nejakom zákone, že sa to má takto účtovať? Ak áno, v ktorom?
Mila
18.11.04,14:28
Keď ti posielali aj faktúry, tak si dostal aj tovar, nie? A teraz z akého dôvodu ti to chcú dobrapisovať?Vraciaš tovar? Prečo? Ak si tovar nedostal tak si nemal dotať ani fa, iba daňový doklad na zaplatenie zálohy / pre Dph/ a nemal si to mať v nákladoch.Podstatné je prečo ti to chcú dobropisovať a kde je tovar.
Viera
18.11.04,14:35
Je to uvedené v nejakom zákone, že sa to má takto účtovať? Ak áno, v ktorom?
Myslím, že je to z.č. 595/2003 §17 ods. 12 písm. b.
ricij
18.11.04,14:53
Vymenil som si s vmi pár súkromných správ. Účtuje v PÚ, to neboli preddavky, ale riadne faktúry a tie boli v ďalšom roku dobropisované.
Susan
18.11.04,14:53
Aby sme sa k Vašej otázke mohli vyjadriť, je potrebné vedieť, či dodany tovar sa vracia naspäť, či sa ruší dodávka, či sa ruší zákazka....
ricij
18.11.04,14:54
To som sa pýtal vmi aj ja. A čakám na odpoveď.
anita
18.11.04,14:56
Ak firma Y mala tieto platby v nákladoch, pri dobropisovaní to bude pre túto firmu jednoznačne výnos. Pri dobropisovaní musí byť však na daňovom doklade aj dôvod dobropisovania.(nedodanie služby, vrátenie tovaru...) V prípade kontroly z DU pri firme Y nevidím žiadny problém, lebo si priznala príjmy, ale u firmy X bude DU určite skúmať dôvod dobropisovania, keďže sa tam bude jednať o nákladovú položku.
vmi
18.11.04,15:44
Jednalo sa o služby - energie SSE. Taký zvláštny vzťah - mali sme to proste vyfakúrované. Platili sme to paušálne, ale predmet veci bol nakoniec zrušený a SSE nám to ide dobropisovať.
EFA
18.11.04,19:38
Eviketa, Viera vďaka. Táto zmena v preddavkoch v JU mi ušla. Je k tomu nejaké usmernenie alebo opatrenie, ktoré o tom hovorí bližšie.
eviketa
20.11.04,16:39
ZDP §17, odst.12 písm.b
ZuzanaA
22.11.04,07:16
Ešte sa chcem uistiť. SZČO začala podnikať v 8/2004, je dobrovoľný štvrťročný platca DPH. Doteraz nemal žiadny príjem okrem prijatej zálohy. Je to dosť veľká suma (1 mil. Sk). Táto záloha sa berie ako zdaniteľný príjem a samozrejme z nej musí odviesť DPH ?
ZuzanaA
22.11.04,13:26
Kto vie - odpovie? Vďaka.
anita
22.11.04,13:30
Ak už platba prebehla, musí SZČO vystaviť daňový doklad, čiže vyčísliť základ DPH a konečnú sumu. Týmto dňom je povinný odviesť DPH.
ZuzanaA
22.11.04,13:46
To je jasné, do 15 dní musí vystaviť buď faktúru alebo doklad o prijati preddavku. Teda keď tak nad tým ešte viac uvažujem asi na 99,9 % je to u ňho zdaniteľný príjem. Túto zálohu použije z väčšej časti na nákup materiálu takže daňový základ nebude taký strašný, ale keby to tak nebolo, mal by vlastne potom max. vymeriavací základ na odvod poistného. To sa mi zdá trochu nespravodlivé, ale asi to bude tak.
Viera
22.11.04,13:54
Ak vedie JÚ a dodávka nebola splnená, tak by si mala asi postupovať podľa z.č. 595/2003 §17, odsek 12 prísm. b....
Nike
22.11.04,13:55
DPH tak ako hovorí Anita. A daňový príjem na daň FO to samozrejme je bez DPH. Z pohľadu soc. poi. to je len informácia o tom, že bude povinne platiť poistenie, ale aké o tom hovorí dáňový základ - " polovica pomernej časti základu dane" je vymeriavacím základom pre odvod poi.