zizi100
17.08.06,17:24
Dobrý deň Poraďáci. Poradí mi niekto dobrý recept na černicový lekvár?
Marína
17.08.06,16:59
Dobrý deň Poraďáci. Poradí mi niekto dobrý recept na černicový lekvár? Ja som minulý rok černicový džem robila s Dr. Oetkerom(Gelfix 3:1) a aj s Quittinom 3:1(stojí niečo nad 20 korún). Nespomínam si presne, ale zdá sa mi, že na 1,20 kg ide iba 0,5 kg cukru a tým má výbornú chuť. Varí sa myslím len cca 3 minúty a preto ostáva chuť čerstvých černíc. Dostať kúpiť aj Quittin 2:1, resp. Gelfix 2:1. Pri tomto sa pridáva viac cukru.
durisovad
17.08.06,18:38
Ja mam cernice najradsej zavarane. Je to velmi dobry kompot, do bieleho jogurtu a ku slahacke je najlepsi. Ked pozabudnem cernice pooberat a oni prezreju, robim z nich sirup - postup ako pri malinovom sirupe. Tiez nam velmi chuti.
Laura1
17.08.06,19:22
Ja černice pomačkám (používam rukavičky), potom na kg ovocia pridám 50 dkg cukru, nechám to všetko odstáť asi 5-6 hodín. Varím to v rajnici cca 25 minút, ku koncu pridám trochu gelfix-u.
Horúci lekvár dám do pohárikov, nechám ich vychladnúť, aby sa urobila kôra. Potom ich pozatváram.
Tento lekvárik máme najradšej na hrianky s maslom.
janasv
18.08.06,05:12
Ja cernice umyjem, preberiem a dam do hrnca rozvarit. Zatepla prepasirujem cez huste sito /ide viacej stavy ako zastudena/. Pozor, aby ste sa nepopalili. :eek:Stavu odmeriam a robim s Gelfixom - najcastejsie 2:1, ale tento rok som vyskusala aj 3:1 - :p.Podla navodu na nom pridavam cukor /ale aj ochutnavam, ci netreba kyselinu citronovu alebo cukor/. Prevarim a nasledne aj sterilizujem - istota je istota. Takto robim dzemy aj s malin, ribezli, hrozna, mirabeliek /male zlte slivky/, marhul....Osvedcilo sa mi to. Ovocie pusti viac stavy ako za surova. Ten odpad - supky a jadierka z cernic, malin a ribezli potom bud zmrazim alebo vysusim postupne na 50 stupnov v rure. Neskor mam z toho ovocny caj.:):p
durisovad
18.08.06,05:53
Janasy,
Ty robis lekvar z hrozna? Mame kazdy rok take male tmave hrozno (bolo to skor ako zivy plot), ktore velmi nikto nechce jest. Aky je ten hroznovy lekvar? Este som o takom nepocula, ale ak je dobry, skusila by som tu nasu urodu vyuzit.
janasv
18.08.06,06:27
Ano robim, aj zo susedovho, ktory k nam prerastie...:p /sused to vie... a nechce sa mu ho zbierat/ Je super a pekne vonia. :)Dochut si ho podla seba, niekedy treba pridat aj kyselinu citronovu, kvoli chuti. Z tmaveho hrozna ma nadhernu farbu a rada ho davam do piskotovej rolady. Vyskusaj, mam chuti a hrozno len tak nezhnije, ked je ho velmi vela a clovek uz nevie, co s nim...:o
Ked ho rozvarim a prepasirujem, mam cistu stavu, zbavim sa kostok a supiek. Tu stavu mozes potom pouzit aj na sirup. Aj ten je vynikajuci.:p Rob ho tak, ako si zvyknuta robit ovocne sirupy. Skusala som aj odstavovat v odstavovaci, ale bolo vela odpadu, ktory som aj tak musela prepasirovat.:eek:
durisovad
18.08.06,06:50
Velmi pekne dakujem za radu. Aj mne je luto to hrozno len tak nechat pre vtacence. Skusim spravit lekvar aj sirup.
zizi100
18.08.06,07:21
Ja cernice umyjem, preberiem a dam do hrnca rozvarit. Zatepla prepasirujem cez huste sito /ide viacej stavy ako zastudena/. Pozor, aby ste sa nepopalili. :eek:Stavu odmeriam a robim s Gelfixom - najcastejsie 2:1, ale tento rok som vyskusala aj 3:1 - :p.Podla navodu na nom pridavam cukor /ale aj ochutnavam, ci netreba kyselinu citronovu alebo cukor/. Prevarim a nasledne aj sterilizujem - istota je istota. Takto robim dzemy aj s malin, ribezli, hrozna, mirabeliek /male zlte slivky/, marhul....Osvedcilo sa mi to. Ovocie pusti viac stavy ako za surova. Ten odpad - supky a jadierka z cernic, malin a ribezli potom bud zmrazim alebo vysusim postupne na 50 stupnov v rure. Neskor mam z toho ovocny caj.:):p

Ďakujem za recepty. Zaujala ma aj rada na odpad (šupky a jadierka)
zizi100
18.08.06,07:25
Prepáčte, trochu som to pohnojila. Chcela som ako vy na začiatok vložiť príspevok od Janasv a akosi sa mi to nepodarilo. Vyzerá to rada ako odo mňa. Ešte raz sa ospravedlňujem.
janasv
18.08.06,09:40
Netrap sa, to vobec nie je podstatne, hlavne ze sa niekto inspiroval.:p