tigrik81
13.10.18,05:56
Doby den. Potrebovala by som informaciu ci mam pravo odstupit od objednavky. Objednala som si v stavebninach tovar za 300 e ktoreho dodacia lehota bola 14 dni, avsak po 5 dnoch som isla objednavku zrusit. Pani mi povedala ze tovar je uz vyexpedovany z fabriky a nevie ho vratit spat. Zaplatila som im zalohu 40 e ktoru mi nechcu vratit ba odomna pozaduju uhradenie storno poplatku vo vyske 20 % z ceny tovaru. Ziadnu obj som s nimi nespisovala dali mi len ppd s popisom zahoha za tovar. Maju pravo pozadovat odomna 20 % za storno poplatok? Dakujem
buchač
13.10.18,05:02
Môžem zrušiť objednávku na tovar v kamennom obchode bez udania dôvodu?

Dobrý deň, pri kúpe tovaru v kamennom obchode nemá kupujúci právo bezdôvodne od zmluvy odstúpiť. Toto právo mu môže priznávať len zmluva, prípade všeobecne obchodné podmienky, na ktoré sa zmluva odvoláva. Spravidla si predávajúci (napr. obchodné reťazce) pre tento prípad upravia sankčný poplatok (odstupné). Právo bezdôvodne odstúpiť od kúpnej zmluvy do 14 dní od prevzatia tovaru priznáva zákona kupujúcemu ako spotrebiteľovi, ak bol tovar zakúpený prostredníctvom zmluvy uzavretej na diaľku (využitím webového sídla, elektronickej pošty, telefónu, faxu, adresného listu alebo ponukového katalógu) alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho.

JUDr. Milan Ficek, advokát
https://ficek.sk/moze-zrusit-objednavku-na-tovar-v-kamennom-obchode-bez-udania-dovodu-18579
veronikasad
13.10.18,06:33
Juraj, to je ale asi trochu iny pripad, v kamennom obchode nemas narok vratit tovar. V pripade, o ktorom píše zadavatelka, tovar este nebol prevzaty ...
Dáša_
13.10.18,06:38
myslím, že otázka neznie, čimáš právo odstúpiť od objednávky, ale skôr, či si môže obchodník účtovať nejaký storno poplatok, ak objednávku zrušíš
buchač
13.10.18,06:50
Osobne si myslim, ze vysledok je v podstate rovnaky.
Je jasne, ze eshopy su ina kategoria.

Ale nie je to vlastne taky odrb na obchod ?
Ved on objedna specifikum, dotycny nepreberá a tak mu to lezi na sklade...a modli sa, aby to niekedy predal.
jslancik
13.10.18,07:43
juraj, je to veru tak. našťastie sa to nedeje často. ale zas keby konkurencia chcela poškodiť nejakú predajňu, tak sa to ľahko dá.
spomínam si na jedného profesora z Martina, ktorý "zabudol", že si objednal bránu za pár tisíc eur. písomne, po predchádzajúcej siahodlhej komunikácii. ani ju neprevzal.
tigrik81
13.10.18,17:34
Ano presne takto som to mala pomenovat dakujem ;)
tigrik81
13.10.18,17:38
Takze ja mozem tovar neprevziat a kamenny obchod moze vymahat storno poplatok? Pochopila som spravne?
veronikasad
13.10.18,18:49
Co si objednavala? Bezny sortiment stavebnin?
buchač
13.10.18,19:16
tigrik81 (Dnes 20:38) Takze ja mozem tovar neprevziat a kamenny obchod moze vymahat storno poplatok? Pochopila som spravne?
=====================
Pozri sa na to asi takto...že reálne.
- tovar nemusíš prevziať
- obchod môže vymáhať poplatok

No pochybujem, že by sa obchod realizoval s vymáhaním...viac problémov a výsledok v nedohľadne.
No obchod si nechá v pohode tú zálohu ako kompenzáciu (ja by som si nechal teda určite).
Otázka znie...budeš sa domáhať vrátenia zálohy ?...asi ťažko...či ?
tigrik81
13.10.18,20:12
Dakujem za odpovede ;)
marleau
14.10.18,06:12
teraz sa mnohí čudujú, prečo keď idem vyrábať dom tak beriem zálohu...nuž ja ho vyrobím a tesne pred montážou zákazník odstúpi od zmluvy, čo s domom urobím? bol vyrobený na mieru konkrétnemu zákazníkovi na konkrétny pozemok
buchač
14.10.18,06:28
Nie je jedno, kto a na čo vyberá zálohu.

Ja som napríklad dal zálohu na kúpu chalupy...a dodnes je zakusnutý exekútor realiťákovi do krčnej tepny...akurát krv nejak netečie.

Koľko ľudí dalo pár desiatok tisíc eur developerovi na vysnívaný byt ?
ivka70
14.10.18,06:29
Citala si vseobecne zavazne podmienky daneho obchodu?
Lebo objednavkou a zalohou si s nimi suhlasila.
jslancik
14.10.18,08:58
čo sú "všeobecne záväzné podmienky"? to musí obchod mať?
marleau
14.10.18,09:18
čo by som mal urobiť s vyrobeným ale odmietnutým domom?
Mila123
14.10.18,10:41
predávajúci je FO či PO? pýtam sa preto, lebo ti nesmie dať nikto PPD od zálohy (musí ti dať doklad z ERP) , iba ak v prípade FO by bol živnostník ZŤP (sú aj iné výnimky, nepredpokladám, že n.o. má maloobchod....
teda ak máš žalúdok na to, tak im povedz, že doklad o zálohe nahlásiť na FS SR a budú mať problém, ktorý ich nebude stáť iba tvoja záloha.....teda zisti si o akú firmu ide...