sona275
15.10.18,09:59
Zamestnanec si oodat žiadosť o skončenie prac. Pomeru dohodou z dôvodu poklesu zdrav.spôsobilosti po 1-rok PN. Zamestnanec si podal žiadosť síce podľa par.60 ZP ale uviedol dôvod pokles zdrav spôsobilosti. Keďže som takýto problém doposiaľ neriešila radila som sa na Onšpektoráte práce v BA a v mieste sídla firmy...a kazdý mi poskytol inú informáciu...tak som tam, kde som aj bola. Jeden IP tvrdí, že nárok má a druhý, že v prípade keď podnet dá zamedtnanec, tak nemá...pomôžete mi? Ďakujeeem..s.
Tweety
15.10.18,08:07
Zamestnanec si oodat žiadosť o skončenie prac. Pomeru dohodou z dôvodu poklesu zdrav.spôsobilosti po 1-rok PN. Zamestnanec si podal žiadosť síce podľa par.60 ZP ale uviedol dôvod pokles zdrav spôsobilosti. Keďže som takýto problém doposiaľ neriešila radila som sa na Onšpektoráte práce v BA a v mieste sídla firmy...a kazdý mi poskytol inú informáciu...tak som tam, kde som aj bola. Jeden IP tvrdí, že nárok má a druhý, že v prípade keď podnet dá zamedtnanec, tak nemá...pomôžete mi? Ďakujeeem..s.

V takomto prípade nie je zákonný nárok na odstupné.

Nárok na náhradu mzdy by bol v tomto prípad:
§69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
veronikasad
15.10.18,08:13
Rocna PN nie je dôvodom na vyplatenie odstupneho, najma ak o ukoncenie pracovneho pomeru dohodou zisda zamestnanec.
Postup by mal byt taky, ze zamestnanec po ukonceni PN písomne požiada zamestnavatela o preradenie na prácu zodpovedajúcu jeho zdravotnemu stavu na zaklade lekárskeho posudku. Ak zamestnávateľ pre neho vhodnu prácu nema, da mu vypoved alebo navrhne ukončenie pracovneho pomeru dohodou.
sona275
15.10.18,08:16
Aha pardon, hodne ma zneistilo, keď mi pracovníčka miestne príslušného IP povedala, ze nátok ma odstupné má zamestnanec určite...aj keď si uvedie par. 60, lebo nemusí mat také právne vedomie a vždy pri sporoch dajú za pravdu zamestancovi. Snažím sa byť nestranná, kedže nechcem ako ext.účtovník uškodiť nikomu..
pavol54
15.10.18,08:23
Nárok na odstupné je podľa §76, spôsobilosť výkonu práce stanovuje posudkový lekár, vhodnosť pracoviska na dané obmedzenie posudzuje RUVZ
sona275
15.10.18,08:29
Zamestnanec si už podal žiadosť dohodou uviedol par 60 a zároveň si uviedol dôvod zdr.nespôsobilosť, výpovedná lehota teda nebude. Ani si nežiadal o preradenie na inú prácu, lebo sa na to necíti...
veronikasad
15.10.18,08:33
Priložil k ziadosti lekársky posudok?
sona275
15.10.18,08:41
Posudok zatiaľ nepriložil. Len na žiadosti má uvedené od lekára 2 riadky, že nemôže vykonávať dotersjšiu prácu.
ivka70
15.10.18,08:53
tak musi poziadat o preradenie, aj na to2 riadky nestacia ....treba rriadny posudok o sposobilosti na vykonanvanie prace
sona275
15.10.18,08:58
Ale on nechce preradiť na inú prácu, má podané na inv.dôchodok a chce skončiť dohodou k určitému dátumu. Nedostanem žiadosť na preradenie, keď preradiť nechce...
veronikasad
15.10.18,09:00
Tak ukonči pracovný pomer bez odstupného a vyplatíš mu ho dodatočne, ak mu priznaju ID a prinesie posudok, v ktorom je uvedené aku prácu môže, resp. nemôže vykonávať.
Ak bude invalidita nad 70 %, vznikne mu nárok aj na odchodné.
ivka70
15.10.18,09:02
ked chce byt zamestnavatel ustretovy, tak s nim taku ziadost napise a rovno odpovie, ze inu vhodnu pracu pre neho nema ... a rozlucia sa dohodou s odstupnym, ak ustretovy nechce byt, tak mu nic neda a skonci jeho PP dohodou tak ako si poziadal zamestnanec .... s rizikom, ze sa zamestnanec bude o narok na odstupne sudit ....
sona275
15.10.18,09:16
No veď toto mi povedala aj pani na IP..ze zamestnanec je väčšinou v práve..aj ked je to z rozhodnutia zamestnanca a zamestnávateľ by ho v podstate späť vzal.. A veľmi mi vadí,ž v BA mi jednoznačne IP povie, že nárok na odstupné nemá, keď je to zo strany zamestnanca, aj ked v dohode uvedie zdrav dôvody.
veronikasad
15.10.18,09:17
Tak ho pošli pre riadny lekársky posudok, alebo ak máte pracovnú zdr.službu, tak tam ...
sona275
15.10.18,09:22
Ok, uvidím, či ho prinesie a potom sa zariadime s ostupným.
sona275
15.10.18,09:27
Ďakujem zatiaľ veľmi pekne...